Polsko: země, kterou stojí za to vidět

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 17735x

Náš soused Polsko, co o něm víme i nevíme?

Vyberte si z našich 7 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Co najdete pouze v Polsku? Boleslawieckou keramiku, tulení stanici na Helu na pobřeží Baltu nebo Krakovský pomník psí věrnosti.

Polsko nabízí krásné hory, moře, jezera a města plná historie. Okouzlí vás nejen hlavní město Varšava, ale světový věhlas pro svou krásu si získal i Kraków nebo Wroclaw. Polsko je také plné zajímavých staveb – od velkých středověkých hradů až po malé dřevěnky v horách.

Každý z nás ze sebe dokáže vykřesat nějaké informace o Polsku. Kromě toho, že s námi sousedí, víme, že odtamtud pochází Bolek a Lolek, Marie C. Sklodowská, bývalý papež Jan Pavel II., nezapomenutelné sladkosti našeho dětství – Krówki a taky se v Polsku velmi dobře nakupuje, stejně tak se všem vybaví „maluchy“, tedy polské auta značky Fiat.

Ale Polsko nabízí mnohem více, krásná historická města jako Kraków, Wroclaw a jejich krásné vánoční trhy, jezera, hory, moře, ale také třeba známou tulení farmu nebo divoké zubry a tzv. novodobé (znovu vyšlechtěné) Tarpany, potomky vyhubených divokých koní.

Trochu těch oficialit

Oficiální název našeho souseda zní Polská republika. Rozloha Polska je 322 575 km2, Česká republika by se do něj vmáčkla čtyřikrát. Nejenže je Polsko mnohem větší než my, ale na severu má i přístup k Baltskému moři. Připočtěte k tomu hory na jihu a města s bohatou historií a zákonitě z toho musí vyjít turisticky zajímavá destinace, což Polsko určitě je.

Polsko není velké jen rozlohou, ale i počtem obyvatel. S více než 38 miliony obyvatel se řadí do první desítky nejlidnatějších států Evropy. Je na osmém místě. Celá země se rozděluje na vojvodství, kterých je celkem 16, k turisticky nejzajímavějším patří Malopolské, Podkarpatské či Slezské

Historie, památky a slavná jména

Pro milovníky historie je toho hodně k vidění. V Polsku najdete mnoho památek, které jsou zapsány na seznam kulturního dědictví UNESCO, třeba hrad Malbork, Solný důl Wieliczka či varšavské Staré město. Pro mnohé je Polsko známé také jako místo „pekla na zemi“.

Koncentrační tábor Osvětim se dnes proměnil v muzeum a připomíná smutnou historii, která nesmí být zapomenuta.

S touto zemí se pojí také velká jména jako Fryderyk Chopin, Mikuláš Koperník, Jan Pavel II. nebo Marie Curie-Sklodowská. V Polsku máte tak možnost navštívit muzea, památníky nebo domy, kde tito slavní žili a tvořili.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

V Polsku skoro jako doma

Velkou výhodou je, že na cestu do Polska se nemusíte nijak zvlášť připravovat. Jen je potřeba vyměnit české koruny za polské zloté v polských kantonech, tedy směnárnách. Navíc samotná příbuznost českého a polského jazyka vám pomůže v komunikaci. Ideální doba pro návštěvu Polska je od jara do podzimu, chcete-li se vyhnout davům, zvolte k návštěvě přelom jara a léta. Pro sněhu chtivé turisty bude pak nejlepší adresou v období od prosince do března Zakopané, hlavní město polské zimy.

Polskou a Českou republiku pojí společná minulost, ale najdou se i rozdíly. Největším rozdílem je asi postoj k církvi. Ať už jste věřící, či ne, v této zemi toho objevíte mnohem více než jen církevní stavby.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/polsko-stoji-za-to-videt/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024