Rady na cestu do Spojených arabských emirátů: jak přeřídit hodinky, zachovat dekorum a zabalit kufr

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 60578x

Spojené arabské emiráty se velmi přibližují evropským standardům, ale i tak jsou stále exotickou zemí a musíte se připravit na mnohá omezení a překvapení.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do Spojených arabských emirátůZobrazit zájezdy

Plánujete cestu do téměř 4 500 kilometrů vzdálených Spojených arabských emirátů? Pokud ano, měli byste se už při objednávání dovolené zaměřit na jistá specifika této pro Čechy stále ještě exotické země. Jaká? Sepsali jsme pro vás 10 užitečných rad, tipů a zajímavostí, které by vás mohly potěšit i zaskočit. Nenechte si cestu komplikovat a užijte si slunné emiráty naplno!

1. Nejvhodnější doba k dovolené

Počasí je velice přívětivéPočasí je velice přívětivé

Je účelem vaší dovolené poznávání? V tom případě zvolte termín ke konci roku, ideálně v říjnu či listopadu nebo naopak na začátku, v únoru, březnu či dubnu. Počasí je v tomto období na poznávání a delší procházky pod otevřeným nebem jako stvořené, denní teplota se totiž pohybuje mezi 23–30 °C

Na večerní posezení u Dubai Creeku nebo Dubajské fontány či na výlet do pouště si však do kabelky nezapomeňte přibalit i lehký svetřík.

V případě, že jste se rozhodli jet do Dubaje za výhodnými nákupy, bude vaším vyvoleným termínem leden, kdy se tady pravidelně koná celosvětově proslulý Dubai Shopping Festival. Ty nejznámější módní značky zde můžete zakoupit doslova za „pakatel“.

Pokud jste teplomilní a záměrně vyhledáváte teploty vzduchu sahající k 50 °C a vody až k 27 °C, budou pro vás lednové Emiráty ideální destinací. A jako bonus vás čeká až o 30 % levnější ubytování v místních hotelích.

2. Období Ramadánu

Dalším důležitým faktorem při výběru dovolené do muslimských zemí, je termín Ramadánu. Období tohoto muslimského svátku trvá měsíc a přesný začátek i konec se rok od roku liší. Způsob slavení Ramadánu a dodržování jeho pravidel je v každé zemi mírně odlišné.

V případě Emirátů musí všichni, turisty nevyjímaje, dodržovat přísná omezení, která se vztahují zejména na pití, jedení a kouření. Praktikující mulismové se musí těchto činností vzdát od východu do západu slunce. Turisté musí dodržovat zákaz pití, jedení a kouření na veřejnosti, v hotelových komplexech je jim toto povoleno.

Pozor! Během Ramadánu má v Emirátech pohotovost speciální jednotka policie dohlížející na dodržování těchto pravidel. V případě jejich porušení hrozí všem bez výjimky vysoká finanční pokuta, ve zvláštních případech až vězení.

3. Cestovní doklad

Teď už vám stačí platný pasTeď už vám stačí platný pas

Od roku 2014, kdy byla pro občany České republiky zrušena vízová povinnost, slouží pro vstup do SAE pouhý cestovní pas platný ještě minimálně 6 měsíců po odjezdu ze země. Před cestou do Emirátů se však ujistěte, že nemáte ve svém cestovním pasu razítko z Izraele, z pro muslimské státy „zakázané“ země.

Pokud ano, a přesto s ním do Dubaje vycestujete, musíte spoléhat na momentální kvalitu vztahů mezi těmito dvěma státy a riskovat možné nevpuštění do země.

4. Časový posun

V případě, že cestujete do Emirátů v období zimního času, přeřiďte si hodinky o 3 hodiny vpřed. Pokud v době letního času, o 2 hodiny vpřed. Emiráty totiž změnu času na letní a zimní nepoužívají.

5. Měna

Místní měna – dirhamMístní měna – dirham

Emirátskou měnou je dirham, zkratka AED, která se dále dělí na filsy a odpovídá cca 5,50 českým korunám. Ještě donedávna se nejednalo o volně směnitelnou měnu a byla k dostání pouze ve směnárnách na území Emirátů výměnou za eura či americké dolary. Také platil zákaz vývozu většího obnosu dirhamů do zahraničí.

V současné době už tato omezení neplatí a dirhamy jsou běžně k dostání i ve směnárnách na území České republiky.

6. Vhodný oděv

Jelikož jsou SAE muslimskou zemí, je potřeba dodržovat jisté zásady týkající se oblečení, zejména pak pro ženy. I přesto, že jsou emiráty Dubaj a Abú Dhabí mnohem tolerantnější než jiné blízkovýchodní země, měli by se turisté a turistky vyvarovat úmyslnému provokování a poutání pozornosti.

Návštěvníci Spojených arabských emirátů by se měli snažit přizpůsobit místnímu koloritu. Pro ženy platí zahalená ramena a sukně či šortky ke kolenům. Proto dámy, nezapomeňte si do kufru přibalit slušivý šátek, bude se určitě hodit! Muži by měli mít v každém případě zahalenou hruď.

7. Adaptér do zásuvky

Nezapomeňte adaptérNezapomeňte adaptér

V Emirátech se používají zásuvky britského typu, to znamená se třemi kolíky. Pro nás Evropany je tedy nutné pořídit si adaptér.

Pokud si jej nedovezete z domova, můžete se spolehnout na to, že jej zakoupíte v nejbližším obchodě či obchůdku. Většina přístrojů v Emirátech prodávaných má totiž naši evropskou zástrčku, a tak i rodilí Emiráťané musí občas využívat adaptéry.

8. Pátek jako naše neděle

Jakmile se budete v Emirátech pohybovat místní dopravou, nebo budete plánovat návštěvu některého z muzeí či trhů, mějte na paměti, že pátek tady plní obdobnou funkci jako u nás neděle.

Raději si tedy ověřte páteční otevírací dobu objektů, které chcete navštívit. Obecně platí, že trhy a obchody jsou dopoledne zavřené a metro začíná jezdit také až odpoledne.

9. Alkohol

S alkoholem opatrněS alkoholem opatrně

Vzhledem k negativnímu postoji muslimů k alkoholu, je celkem problém jakýkoliv alkohol v SAE sehnat. Alkoholické nápoje mohou v Emirátech prodávat pouze licencovaní prodejci a jejich cena je proto logicky vyšší než v Evropě.

Dovoz alkoholu do Emirátů je pro osoby nemuslimského vyznání omezen na celkové množství 2 litry. Pokud plánujete v této zemi alkohol konzumovat, rozhodně tak nečiňte na veřejnosti.

10. Taxíky

Tu a tam se v tisku či v televizi objeví zpráva, že nafta je v Emirátech levnější než voda. Není to fáma a s sebou to nese i finančně výhodné cestování místními taxíky.

Cena za trasu je stanovena za plně obsazený vůz, což znamená, že pokud máte čas čekat na někoho, kdo má společnou cestu s vámi, můžete se o náklady podělit. V případě, že pospícháte, zaplatíte cenu za celý taxík sami a vyjedete ihned.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Spojené arabské emiráty

Objevte město „superlativů“

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Spojených arabských emirátů

Zájezdy do Spojených arabských emirátů

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rady-na-cestu-do-spojenych-arabskych-emiratu/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024