Svatý měsíc ramadán: Co čekat v období půstu a jak to s respektem přijmout a nepokazit si dovolenou nejen v SAE

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 4. 2024 • Přečteno 2646x

Většina lidí má ramadán, tedy svatý měsíc v muslimských zemích, spojen s půstem, ovšem to zdaleka není to jediné, na co budete na své dovolené v tomto období narážet.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do Spojených arabských emirátůZobrazit zájezdy

Ramadán je devátý měsíc islámského kalendáře a během této doby se dodržuje půst, duchovní rozjímání, oddanost, dobročinnost, soucit a prohloubení spojení s Bohem. Ve Spojených arabských emirátech se svatý měsíc vyznačuje různými tradicemi a zvyky, které dodržují muslimové, ale i nemuslimové, kteří v zemi žijí nebo ji navštěvují.

Začátek ramadánu se každý rok mění. Islámský kalendář se skládá z 12 lunárních měsíců o celkové délce 354 nebo 355 dní. To způsobí, že se postní měsíc posune každý rok v gregoriánském kalendáři až o 10 dní dříve. Den, na který každoročně ramadán připadne, závisí na pozorování srpku měsíce, jenž označuje měsíc příchodu tzv. Shawwala.

Toto období přináší různé zvyky a tradice. Je důležité, aby nemuslimští obyvatelé nebo turisté ve Spojených arabských emirátech rozuměli pravidlům a etiketě obklopující ramadán, a tak se respektovala místní kultura a tradice.  

Zde je přehled pravidel pro nemuslimy během ramadánu, pracovní doba v tomto období a během svátků EID ve Spojených arabských emirátech. 

Pravidla pro nemuslimy

Vyhněte se kouření na veřejnostiVyhněte se kouření na veřejnosti

I když se od nemuslimů nevyžaduje, aby se během ramadánu postili, očekává se od nich, že budou respektovat zvyky a tradice svatého měsíce.

Vláda Spojených arabských emirátů má pravidla, která musí nemuslimové během ramadánu dodržovat. Mezi taková pravidla patří například zdržení se jídla, pití, kouření nebo žvýkání žvýkaček na veřejnosti během půstu.

Od nemuslimů se očekává, že se budou vyhýbat agresivnímu chování, pouštění hlasité hudby, nošení nevhodného oblečení a používání jakýchkoli urážlivých výrazů. Mohou přijmout pozvání na jídla zvaná iftar, která jsou přerušením půstu v podvečerních hodinách, a připojit se tak k tomuto období.

Zatímco většina lidí ve Spojených arabských emirátech bude během dne držet půst, některá nákupní centra a restaurace zůstávají během ramadánu otevřeny, aby sloužily nemuslimům, dětem a starším lidem. Je třeba si však uvědomit, že tato zařízení budou dodržovat pravidla a předpisy stanovené vládou Spojených arabských emirátů.

Otevírací doba restaurací

Restaurace upravují svou otevírací dobuRestaurace upravují svou otevírací dobu

Většina restaurací upravuje svou provozní dobu. Mnoho z nich je přes den zavřených a otevírají se až po večerních modlitbách. V noci je tu však rušno a prodlužují provoz až do pozdních nočních/ranních hodin. V nákupních centrech jsou restaurace otevřeny později cca kolem 12:30 h.

Supermarkety a obchody s potravinami mezitím fungují jako obvykle, přičemž některá nákupní centra zůstávají otevřená opět až do pozdních nočních hodin.

Zkrácená pracovní doba

Některá centra i přesto zůstávají otevřenáNěkterá centra i přesto zůstávají otevřená

Zkrácená pracovní doba je jednou z nejvýraznějších změn, které s ramadánem přicházejí. Od zaměstnavatelů se očekává, že zkrátí pracovní dobu o dvě hodiny, aniž by snížili platy, a to platí i pro nemuslimy. 

Podle pracovního práva země jsou pracovníci soukromého sektoru povinni pracovat osm hodin denně nebo 48 hodin týdně. Během svatého měsíce se však pracovní doba zkracuje o dvě hodiny denně, což znamená, že pracovníci musí pracovat pouze šest hodin denně nebo 36 hodin týdně. Do pracovní doby se samozřejmě nepočítá cesta dojezdu z místa bydliště zaměstnance na pracoviště. 

Ti, kteří věří v islám a dodržují svatý měsíc, se během ramadánu postí, tj. čeká je až 14hodinový denní půst, jehož délka se prodlouží o několik minut, proto je také důležité si podle toho naplánovat svůj den.

Školní docházka během ramadánu

Studenti si také užívají kratší školní docházkyStudenti si také užívají kratší školní docházky

Studenti si také užívají kratší školní vyučování. Zajímavá je výjimka v hodině tělesné výchovy. I tyto hodiny budou stále ve školním rozvrhu, studenti, kteří se postí, se jich ale nemusí účastnit. 

Některé instituce mají ramadán od pondělí do čtvrtka od 8:00 do 13:00 a v pátek od 8:00 do 11:30. Kromě toho mohou mít studenti (v některých školách po celé zemi) až dva týdny volna. Jarní prázdniny v několika školách mohou připadnout právě na svatý měsíc, což studentům dává šanci trávit v tomto období čas se svými rodinami.

Načasování iftaru ve Spojených arabských emirátech

Iftar je jídlo, které přerušuje půstIftar je jídlo, které přerušuje půst

Během ramadánu existují dvě hlavní jídla: SUHOOR a IFTAR.

Iftar je jídlo, které přerušuje půst, a obvykle se konzumuje při západu slunce, zatímco suhoor se konzumuje brzy ráno před východem slunce, těsně před začátkem půstu.

Ramadán je časem duchovního rozjímání. Spojené arabské emiráty jsou zemí, která vítá lidi všech vyznání a původu, a během ramadánu je důležité, aby všichni obyvatelé a návštěvníci projevovali respekt a podporu muslimské komunitě.

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 24 zájezdů

Spojené arabské emiráty

Objevte město „superlativů“

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Spojených arabských emirátů

Zájezdy do Spojených arabských emirátů

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ramadan/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024