Salvador Dalí: španělská umělecká ikona s dokonalým knírkem. Proč ho konkurence nesnášela a co po sobě zanechal?

Dagmar Sedláčková Dagmar Sedláčková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 10. 2021 • Přečteno 13954x

Muzeum Salvadora Dalího je bezkonkurenčním zážitkem, ale i hrobem umělce. A to doslova. Jeho tělo je ukryto v podlaze místa, které tolik miloval.

Vyberte si z našich zájezdů do FigueresZobrazit zájezdy

Muzeum slavného surrealistického umělce Salvadora Dalího se nachází v bývalém divadle v městečku Figueres. Proč divadlo? Salvador Dalí byl hercem jedné velké role: Salvadora Dalího. Pojďme se tedy podívat na zajímavosti z jeho života.

Dalí se narodil 9 měsíců po smrti svého bratra v roce 1904 a jeho rodiče věřili, že je jeho reinkarnací. Pojmenovali ho tedy po něm – Salvador. I sám umělec po celý svůj život věřil tomu, že jeho starší bratr byla jeho první verze.

Malovat začal už v raném věku – první větší obraz, který namaloval v 6 letech se nachází v St. Petersburg na Floridě.

Později navštěvoval Královskou akademii krásných umění v San Fernandu, ze které ho vyhodili. Dvakrát. Poprvé za účast ve studentských protestech a podruhé, když prohlásil, že profesoři u závěrečných zkoušek jsou neschopní.

Milostné aférky nejen se ženami

Ženy byly Dálího múzouŽeny byly Dálího múzou

I manželství Dálího bylo zvláštní. Svou ženu Galu (skutečných jménem Elena Ivanovna Diakonova) poznal ještě v době, kdy byla vdaná za jeho přítele surrealistického básníka Paula Eluarda. Byla o deset let starší než Salvador.

Jejich manželství bylo značně volné, Gala měla zcela veřejné milostné aférky a Salvador své „múzy“, které ho v umění inspirovaly.

Byly to ženy i muži, dlouhou dobu ho fascinovala modelka Amanda Lear, která byla transvestita. V jeho případě to nebyly sexuální vztahy. Fascinovali ho zajímaví lidé.

Kontroverzní múzy 

Měl svůj typický rukopisMěl svůj typický rukopis

Jelikož ho fascinovali diktátoři jako osobnosti, nakonec byl vyloučen ze surrealistického hnutí, které v předválečných dobách tíhlo k marxismu. Nelíbilo se jim jeho umělecké pojetí Lenina a že se ostře nevyhranil proti Frankovi.

Také ho velmi inspiroval Hitler, kterého sice považoval za ztělesnění zla, ale podle surrealistů svými obrazy fašistické hnutí oslavoval.

V jeho díle ho velmi ovlivnil Sigmund Freud a jeho dílo „Interpretace snů“. Sám sebe uváděl do transu bez užití drog, kdy dlouhé hodiny zíral na nějaký předmět, až začal mít halucinace, které poté zachycoval.

Lačný po dolarech 

Logo lízátek Chupa Chups bylo navrženo Salvadorem Dalím v roce 1969Logo lízátek Chupa Chups bylo navrženo Salvadorem Dalím v roce 1969

Během svého života netvořil pouze obrazy a sochy, spolupracoval i se slavnými filmaři. Například Luis Buňuel, Walt Disney nebo Alfred Hitchock. Měl rád módu a spolupracoval s řadou návrhářů. Sám navrhoval například šperky.

Také mu nevadilo podílet se na komerčních projektech, jako reklama nebo loga společností. Díky jeho úspěchu ho řada tehdejších umělců neměla v lásce, dokonce dostal přezdívku Avida Dollars – lačný po dolarech.

Tvůrcem vlastního muzea

Vnitřní prostory muzeaVnitřní prostory muzea

Když ho starosta jeho rodného katalánského města Figueres poprosil o darovaní některého z jeho obrazů městu, rozhodl se, že v městečku přebuduje občanskou válkou zničené divadlo na muzeum své vlastní tvorby.

Muzeum bylo oficiálně otevřeno v roce 1974, ale Dalí ho stále doplňoval a ke konci svého života, po smrti Galy, se přestěhoval do přilehlé věže musea Torre Galatea. Roku 1989 byl pohřben v podlaze atria.

Ani po smrti neměl klid...

Dálího tvorba byla stejně výjimečná jako on sámDálího tvorba byla stejně výjimečná jako on sám

Kvůli soudu o otcovství (a tedy o majetek, který odkázal městu) musel být umělec exhumován. Tvrzení ženy jménem Maria Martinéz, že je jeho dcera, bylo vyvráceno.

Zajímavostí je, že podle patologa jeho slavný knírek i deset let po smrti byl stále dokonalý.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Dagmar Sedláčková

Dagmar SedláčkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Španělsko (Figueres)

Dálího kolébka a inspirace… Figueres!

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Figueres

Zájezdy do Figueres

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/salvador-dali/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024