Barcelonská ještěrka: Gaudího fenomenální práce inspirovaná slavnou legendou i symbol města

Markéta Petrlíková Markéta Petrlíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 9. 2021 • Přečteno 6435x

Ještěrky, kam se podíváš. Barcelona je jimi protkaná. Jsou v krámech, na budovách, v parcích... Prostě všude. A má to svůj důvod.

Vyberte si z našich 13 zájezdů do BarcelonyZobrazit zájezdy

Při každé cestě za poznáním přemýšlím, co si přivézt za suvenýr, aby mi destinaci věrně připomínal. V Barceloně je volba jasná! Každý zdejší krámek se suvenýry je přeplněný ještěrkami. Kamkoli se podíváte, je tam ještěrka! Na tričkách, plážových taškách a osuškách, na hrníčkách a čokoládě, jsou keramické, kovové, skleněné, dřevěné... Prostě ze všech možných materiálů a na všech možných předmětech. Takže to bude ona: barcelonská ještěrka. A protože nejlepší jsou dárky s příběhem, tady ho máte!

Ještěrky v krámku se suvenýryJeštěrky v krámku se suvenýry

Barcelona má ještěrky opravdu ráda. Někdo si dal tu práci a spočítal, že v Barceloně je více než 400 ještěrek. Samozřejmě myslím ještěrku jako součást nějaké budovy, ne ty v krámcích se suvenýry, těch by se asi nikdo nedopočítal. Ale proč právě ještěrka je symbolem Barcelony?

Není to ještěrka, je to drak! 

Ještěrka na tričkuJeštěrka na tričku

Ve skutečnosti to není ještěrka, ale drak! A váže se k němu legenda, kterou asi všichni znáte, legenda o svatém Jiří, v katalánštině je to Sant Jordi.

Zdejší legenda vypráví příběh o tom, že kdysi dávno žil v malém městečku Montblanc poblíž Tarragony drak, který svým smrtícím páchnoucím dechem děsil všechen lid v království. Aby uhasili jeho touhu po krvi, rozhodli se obyvatelé nabídnout mu denně jednu osobu k večeři. A aby to bylo spravedlivé, o volbě rozhodoval los.

Po několika dnech tohoto strašlivého losování přišla řada na princeznu. Když se vydala vstříc obávanému drakovi, objevil se rytíř v lesklé zbroji na bílém oři. Byl to svatý Jiří připravený ukončit život draka a zachránit princeznu. Smrtícím úderem zabil draka a osvobodil lid od této krvelačné bestie. Z drakovy krve vyrostl překrásný růžový keř s červenými květy, jeden z nich Jiří utrhl a daroval ho princezně.

Legenda žije dál i díky Gaudímu

Ještěrky, kam se podívášJeštěrky, kam se podíváš

Tato legenda se šťastným koncem žije v Katalánsku dodnes, a proto se zde každoročně 23. dubna slaví den svatého Jiří a zároveň den knihy, takže se to krásně doplňuje a v tento den obdarovávají muži ženy růžemi a ženy muže knihou. Příběh rytíře Jiřího je známý v mnoha dalších zemích, ale zde má zvláštní význam, protože Sant Jordi je patronem Katalánska.

Tato legenda velice zaujala místního slavného architekta Antonia Gaudího. A protože to nebyl obyčejný architekt, ale svými díly vyjadřoval své vášně a emoce, nemohlo to zůstat bez odezvy. Miloval přírodu, boha a katalánské tradice. A tyto tři aspekty prostupují celou jeho tvorbou.

Čtení: Zájezdy do Barcelony – srovnání a doporučení

Jak vtiskl obraz draka do tváře Barcelony?

Zakloňte hlavu a nechte se vtáhnout do příběhu známé legendyZakloňte hlavu a nechte se vtáhnout do příběhu známé legendy

Stavba, kde je tento symbol nejpatrnější a zároveň asi nejzajímavěji ztvárněný, je slavný dům Casa Batlló na Paseo de Gracia. Vždycky se strašně moc těším na to, až dojdeme k tomuhle domu a já budu moci vyprávět jeho příběh. Protože to není obyčejný dům, je to příběh!

Až ho uslyšíte, vždycky už se budete na Casa Batlló dívat jinýma očima. Dům je fyzickým ztvárněním legendy o svatém Jiří. Pořádně se na ten dům podívejte a nechte se unést jeho příběhem. Rázem neuvidíte obyčejnou střechu, věžičku, fasádu, sloupy, balkóny...

Střecha symbolizuje draka a když se podíváte pozorně, uvidíte jeho oko, hřbet, ocas. Je to tak dokonalé, že dokonce střešní tašky jsou ve tvaru dračích šupin. A pojďme dál: věžička vystupující ze střechy je kopí svatého Jiří, které trčí ze zad krvelačné obludy. Balkóny jsou ve tvaru karnevalových masek a symbolizují duše zemřelých, které drak sežral. A sloupy? No to jsou přece lidské kosti. Každý, kdo v dětství četl nějakou pohádku, ví, že kolem jeskyně draka se povaluje plno kostí. Tím ale příběh nekončí.

Když vstoupíte do interiéru Casa Batlló, což vám při návštěvě Barcelony vřele doporučuji, uvidíte, že hlavní přístupové schodiště má tvar dračího ocasu nebo že podkroví připomíná dračí hrudní koš. A takových detailů je tady spousta.

Lezou i po fasádě Sagrady Familia!

Najdete ještěrky na fasádě katedrály Sagrada Familia?Najdete ještěrky na fasádě katedrály Sagrada Familia?

Ale není to jen Casa Batlló, kde je zobrazena historie svatého Jiří a draka. Gaudí postavil i další domy, ve kterých také najdeme symbol draka, například Casa Figueres nebo Torre Bellesguard na okraji Barcelony.

A samozřejmě nesmím zapomenout na slavnou katedrálu Sagrada Familia, po jejíchž zdech leze hned několik ještěrek. Můžete si vyzkoušet svůj postřeh a najít je na fotce nebo naživo až budete v Barceloně přímo na fasádě katedrály.

Mírumilovný symbol Barcelony

Ještěrka v Parku GüellJeštěrka v Parku Güell

Asi nejslavnější Gaudího ještěrka, nebo chcete-li drak, kterého v Barceloně najdeme, je známá ještěrka, která nás vítá při vstupu do Parku Güell.

Je těžké představit si tohle dobromyslné zvíře vyrobené z keramické mozaiky jako krutého tvora, který lidem naháněl hrůzu a kterého bylo potřeba zabít, takže to asi nebude přímo drak z legendy, ale nějaký jeho mírumilovnější příbuzný, který nenahání strach, ale vzbuzuje úžas a nadšení u všech místních i turistů.

Právě tahle ještěrka se stala symbolem Barcelony. A vyfotit se u ní je povinností každého návštěvníka parku.

Suvenýr jaký musíte mít!

Casa Batlló. Dobře si tento dům prohlédněte.Casa Batlló. Dobře si tento dům prohlédněte.

Až se vydáte do Barcelony a zpoza každého rohu na vás vykoukne tenhle roztomilý tvoreček, budete už vědět, proč tomu tak je. A ještě jeden tajný tip, kde koupit opravdu krásné a sofistikované suvenýry nejen s ještěrkou: určitě si vyberete v obchůdku se suvenýry přímo v parku Güell.

Obchůdek je umístěn ve strážním domku, který také navrhl pan Gaudí a který se nachází hned u vstupu do parku. Kromě toho, že tam mají velký výběr originálních a vkusných suvenýrů, jedná se i o nevšední interiér, takže nezapomeňte nakouknout i když zrovna nechcete nic kupovat, stojí to opravdu za to.

Ale bylo by přece škoda neodvézt si z Barcelony aspoň jednu ještěrku!

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Markéta Petrlíková

Markéta PetrlíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Španělsko (Barcelona)

Katalánská metropole živě

Vyberte si jeden z našich 13 zájezdů do Barcelony

Zájezdy do Barcelony

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/barcelonska-jesterka-gaudiho-fenomenalni-prace-inspirovana-slavnou-legendou/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024