Život Španělů autenticky: kdy jíst, kde se dobře napít, kde raději nepít, a proč všichni běhají?

Magda Puffová Magda Puffová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 3. 2017 • Přečteno 14426x

Abyste poznali Španělsko tak, jako jej prožívají místní, musíte se chovat jako oni. Dopřejte si kávu na baru, odpolední siestu, běh a čilý noční život!

Vyberte si z našich 33 zájezdů do ŠpanělskaZobrazit zájezdy

Jaký je život v současném Španělsku? I přes různé regulace si země zachovává své typické poklidné tempo, které je protknuté potřebou neustále se setkávat a sdílet svůj život s ostatními. Jak tedy vypadá takový typicky španělský den či víkend? Přinášíme vám pět zajímavostí, kterých si při své návštěvě Iberského poloostrova rozhodně všimnete. 

1. Rytmus stravování: posuňte si čas o pár hodin dopředu

Místní chuťovky - tapasMístní chuťovky - tapas

Ve Španělsku den začíná mezi 6. a 8. hodinou. Po snídani si během dne Španělé odskočí na lehkou svačinku, u které nesmí chybět káva. Oběd začíná o hodně později, než jsme zvyklí – mezi druhou a půl čtvrtou. Čím déle se na oběd čeká, tím více si pak Španělé dopřejí. V restauraci si objednejte z menu del día. Za rozumnou cenu si můžete vybrat předkrm nebo polévku, hlavní jídlo (mnohdy je na výběr z více variant), dezert a kávu.

Po tak vydatném obědě v subtropickém klimatu nemá smysl nic dělat. Dopřejte si siestu. V menších městech se siesta důsledně dodržuje, zavřená je i většina obchodů, kdežto ve velkých městech se od tohoto zvyku upouští.

Siesta Španělům pomáhá překonat nejteplejší období dne a nabrat síly na večer, kdy je třeba vyrazit za přáteli. Večeří se až kolem desáté hodiny. Lidé vyjdou ven, setkávají se s přáteli, rodinou a užívají si života. Není výjimkou vidět pobíhající malé děti v pozdních nočních hodinách. Nemusíte se hned ošívat nad špatnou výchovou – takhle se prostě ve Španělsku žije.

Večeří to však nekončí! Pokud se chcete jít pobavit do klubů, správný čas vyrazit je nejdříve o půlnoci, teprve tehdy totiž začíná ta pravá zábava. A končí se až za rozbřesku…

2. Španělský bar: nejčastější stavba ve městě

Bar ve ŠpanělskuBar ve Španělsku

Ve Španělsku najdete bar na každém rohu, ale asi to nebude místo, které se vám automaticky vybaví při vyslovení tohoto slova. Je to obvykle jen menší prostor s barovými židličkami, a pokud počasí dovolí, tak i s několika stoly na ulici.

Objednat si samozřejmě můžete víno nebo pivo, ale nabídka je daleko širší a blíží se spíše našemu pojetí restaurace. V baru můžete začít den snídaní, dopoledne si dát kávu a přečíst noviny a během odpoledne si tady pochutnáte na speciálním obědovém menu. Na sklonku dne pak můžete zahnat hlad tapas a večer si pochutnat na dobré večeři.

Čtení na podobné témaKatalánská kuchyně aneb Co ochutnat v BarceloněPřečíst

Středobodem je barový pult, kde nesmí chybět prosklená vitrína s tapas, které jsou v nabídce většinou po celý den. Všimněte si, že skoro ke každému jídlu nebo tapas dostanete také křupavou bagetu. Španělé jsou tímto pečivem posedlí a vyžadují ho u každé možné příležitosti.

Nechávat spropitné není zcela zvykem. Pokud je chcete dát, držte se částky okolo 5–10 % útraty. Nechejte na talířku, na kterém vám vrátí peníze. Uvidíte-li na zemi pohozené ubrousky, neznamená to, že by byl bar špinavý, ale že je u místních oblíbený. Někteří restauratéři se tento zvyk snaží vymýtit. Proto je třeba přihlédnout také k typu podniku a neřídit se tímto pravidlem zcela striktně.

Čtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučení

3. Kouření tabáku: z barů a restaurací zpět na ulici

Od 2. ledna roku 2011 platí ve Španělsku jeden z nejpřísnějších protikuřáckých zákonů v Evropě. Kouření je zakázáno ve všech uzavřených veřejných prostorech, jako jsou bary, restaurace, diskotéky, nemocnice a školy. Zákon také zakazuje kouřit v okolí dětských hřišť, v parcích a v bezprostředním okolí nemocnic.

Jak se s tím Španělé, kteří patří k nejsilnějším kuřákům v Evropě, vypořádali? Zákon se pod hrozbou vysokých pokut překvapivě skutečně dodržuje. Kuřáci si přesedají z restaurací na jejich zahrádky, kde je kouření povoleno, a během nočních hodin se část zábavy přesouvá před kluby, kde se tvoří kuřácké hloučky. Život jde prostě dál…

4. Pití alkoholu na veřejnosti: střídavě zakazovaná tradice

BotellónBotellón

Na některých místech ve Španělsku platí zákaz pití alkoholu na veřejnosti, který vznikl jako reakce na populární botellón. Botellón je označení pro shromáždění mladých lidí na veřejných místech, kde pijí alkohol a povídají si – většinou před tím, než vyrazí tančit do baru.

Některá místa jsou těmito shromážděními vyhlášená a dav čítá stovky lidí. Tato společenská událost s sebou samozřejmě nese i množství negativních jevů, jakými jsou hluk, nepořádek či prodej a konzumace drog. Roku 2002 byl proto schválen zákon zakazující pití alkoholu na ulicích a veřejných prostranstvích.

Jenže po změně vlády se od jeho vymáhání upustilo a vše je ve starých kolejích.  Některé samosprávy ovšem vydaly vyhlášky upravující pití alkoholu v duchu onoho zákona. Týká se to hlavně Madridu a jeho okolí, Valencie nebo Kanárských ostrovů. Botellóny se přesto pořádají i nadále. Čas od času jsou rozpuštěny policií, někdy je udělena i pokuta.

Obecně lze proto doporučit nekonzumovat alkohol příliš okatě, nerušit noční klid a v případě botellónu opustit místo dříve, než přijde policie.

5. Každý Španěl má doma kecky. Proč pořád běhají?

Běhání je ve Španělsku hitBěhání je ve Španělsku hit

Taková běhací mánie, jaká postihla Španělsko, se opravdu vidí málokde. Jakmile teploty dosáhnou snesitelných teplot, změní se parky, běžecké okruhy a pobřežní promenády v běžecké magistrály. A běhají všichni – mladí, staří, muži, ženy, začátečníci, maratonští matadoři, manažeři i ženy v domácnosti.

Španělsko prostě běhá ve velkém a bez výjimek. A proč to dělají? Jedna z teorií říká, že všeobecná vzrůstající popularita běhání byla ve Španělsku podpořena ekonomickou krizí, která lidi vyhnala z fitcenter do ulic. A k tomu je tu navíc fakt, že množství zeleně, parků a pobřežních promenád v kombinaci s příjemným podnebím je přece pro běhání jako dělané.…

Jestli jste někdy k běhu alespoň trochu přičichli, nezapomeňte si s sebou přibalit pár běžeckých bot nebo svůj pobyt rovnou spojte s některým z četných běžeckých závodů a zaběhněte si pro nezapomenutelné zážitky.

Magda Puffová

Magda PuffováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Španělsko

Odhalte španělský temperament

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Španělska

Zájezdy do Španělska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zivot-spanelu-autenticky/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024