Počasí ve Španělsku: je velmi různorodé, záleží, ve které oblasti se zrovna nacházíte

Jana Pracuchová Jana Pracuchová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 27094x

Počasí ve Španělsku je velmi rozmanité, záleží, ve které oblasti se zrovna nacházíte.

Vyberte si z našich 29 zájezdů do ŠpanělskaZobrazit zájezdy

Španělsko se rozkládá na 504 782 km², což je 6,5× větší rozloha, než je rozloha České republiky, a zaujímá přes 80 % plochy Pyrenejského poloostrova. Z toho tedy vyplývá, proč je klima ve Španělsku tak rozmanité. 

Pokud tedy cestujete do Španělska, je dobré si předem zjistit, jaké počasí Vás čeká ve zvoleném regionu. Najdou se zde totiž oblasti, kde prší téměr pořád, ale také ty, které jsou sužovány dlouhým obdobím sucha, teploty mohou být velmi příjemné, ale někdy také kolísají v extrémech.

Sever

Před deštěm, GaliciaPřed deštěm, Galicia

Na severu Španělska se můžete procházet po krásných zelených pláních a dýchat zdraví prospěšný vlhký vzduch, ale musíte počítat s tím, že může každou chvíli zapršet, takže bez deštníku či raději pláštěnky se nedoporučuje opouštět svá obydlí. Díky vlivu atlantského oceánu, zde také dosti často fouká, takže deštník je kolikrát spíše na obtíž. V zimě jsou teploty mírné kolem 12–15 ºC a v létě dosahují zhruba 25 ºC. Jedná se o oblasti od Pyrenejí přes Navarru, Baskicko, Kantábrii, Asturias až po Galicii.

Jihovýchod

Naproti tomu na jihovýchodě země v Murcíi, Alicante či Almeríi neprší téměr vůbec po dlouhé měsíce. Teploty v létě jsou zde velmi vysoké.

Středozemí

Olivové háje v AndalusiiOlivové háje v Andalusii

Nicméně převládající klima je takzvané středozemní, tedy s průměrnými ročními teplotami velmi příjemnými okolo 15–18 ºC. Prší zde zejména na podzim a na jaře. Zimy jsou krátké a mírné, léta dlouhá a teplá. Jak již název napovídá, jedná se o oblasti kolem Středozemního moře tedy od Katalánska na severu, přes Valencii až po Andalusii na jihu. Patří sem také Baleárské ostrovy se svou Mallorcou a Menorcou či oblast vnitrozemí tedy např. Castilla y León, Castilla La Mancha či Madrid.

Čtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučení

Horské klima

V horských oblastech, tedy v oblasti Pyrenejí a Kantaberského pohoří na severu, Iberského či Centrálního pohoří ve středu země či Betské Cordillery na jihu, jsou zimy velmi studené s hojnými srážkami, jak dešťovými, tak sněhovými. Léta jsou také vhodná spíše pro otužilce, kterým nevadí teploty, které spíše osvěží, než zahřejí.

Extrémní teploty

Řeka Ebro v TortoseŘeka Ebro v Tortose

Regiony s extrémními teplotami se nacházejí kolem řeky Ebra, Guadalquiviru a náhorní plošiny Mesety. Zde teploty v zimě mohou klesnout až k - 10 ºC a v létě se vyšplhají až k 35 ºC

Kanárské ostrovy

Nejvyšší vrchol Španělska El Teide, Kanárské ostrovyNejvyšší vrchol Španělska El Teide, Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy se již nachází v subtropickém podnebí a díky své blízkosti k africkému pobřeží je zde teplo po celý rok s průměrnými teplotami okolo 22–28 ºC. V podstatě se dá říct, že na ostrovech jsou teploty spíše konstantní s nízkými dešťovými srážkami. Oblasti, kde bývají období sucha, jsou Fuerteventura, Lanzarote, jih Gran Canarie, Tenerife či La Gomery. Avšak i zde se najdou místa, kde teploty občas klesají pod 0 ºC, a to zejména v horských oblastech. Kanárské ostrovy jsou sopečného původu a leží zde také nejvyšší vrchol celého Španělska el Teide se svými 3 718 m.n.m.

Jana Pracuchová

Jana PracuchováPrůvodce Radynacestu.czSpecialista Radynacestu.cz

Španělsko

Odhalte španělský temperament

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Španělska

Zájezdy do Španělska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-ve-spanelsku/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024