Sarajevo: město poznamenané válkou stále chytá nový dech – kam na jídlo a za zábavou?

Daniela Lukovicsová Daniela Lukovicsová, Specialista Radynacestu.cz Vydáno 22. 8. 2021 • Přečteno 2466x

Sarajevo má za sebou krvavou a ne až tak vzdálenou historii. Poznamenala ho válka, ono ale hrdě vstalo a buduje svou zašlou slávu i 30 let poté.

Město s dlouholetou historií, jež vítá turisty s otevřenou náručí. To je Sarajevo, které si za svou historii prošlo mnoha strastmi a doslova vstalo z popela jako Fénix. Co byste o něm měli vědět a jaká místa a památky stojí za to v Sarajevu navštívit? 

Historie města sahá až do 13. století, kdy bylo spojené zejména s obchodem a trhy. Vliv na něm ve velké míře zanechal turecký Istanbul. Město bylo součástí Osmanské říše, Rakousko-Uherska i Jugoslávie. Až v březnu roku 1992 byla oficiálně vyhlášena samostatnost Bosny a Hercegoviny a spolu s touto událostí se Sarajevo stalo jejím hlavním městem.

Z krásného města pád na dno

Sarajevo vzkvétalo po mnoho letSarajevo vzkvétalo po mnoho let

Sarajevo vzkvétalo po mnoho let a v době olympijských her v roce 1984 bylo město moderním centrem dění a bylo na obdiv pro všechny reprezentanty a návštěvníky z celého světa. Město rozkvétalo, obchody byly plné zboží a sortimentu, dokonce na tom bylo lépe než obchody v ČSSR v té době. 

Rozmach a prosperitu zastavilo v roce 1992 nejdelší obléhání města v novodobé historii, začátek bosenské války. Srbská vláda neuznala nezávislost země a její vojska začala odstřelovat Sarajevo. Město bylo obléháno po dobu více než 3 let, zemřelo přes 12 000 lidí a přes 50 000 jich bylo zraněno.

Pozůstatky války jsou stále vidět na mnoha místech města. Domy dodnes zdobí střely po kulkách, kterými srbská armáda zaútočila. Po uzavření dohody o míru v roce 1995 začalo město s pomalou obnovou.

Symboly války i kulturní gastro centrum 

Staré Město - BaščaršijaStaré Město - Baščaršija 

Vytipovali jsme pro vás pět míst, která jsou spojena s historií i současností města a nejlépe vám pomohou si o Sarajevu a jeho obyvatelích udělat správný obrázek. 

1. Staré Město – Baščaršija

Baščaršija je jedním z největších lákadel celého města. Jedná se o staré osmanské tržiště, které nabízí nepřeberné množství stánků se suvenýry, ručně dělanou keramikou a dílnami. Nachází se tu několik impozantních staveb, například mešita a bezistan Gazi Husrev-bega, která je největší v Bosně.

Morića Han je nejstarší hostinec ve městě a Hodinová věž, která je jedním ze symbolů centra Sarajeva. Pro milovníky odpočinku se tu nachází mnoho kaváren a restaurací a podle místních se zde podává nejlepší ćevapi široko daleko.

2. Trebević

Pohoří, které se rozkládá nad Sarajevem. Na Trebević jezdí lanovka z centra města, která byla původně vyrobena v Československu v Chrudimi. Na vrcholu se nachází pozůstatky olympijského parku, bobová a sáňkařská dráha, jež bohužel časem chátrají. Je to turisticky velice oblíbené místo, zvláště kvůli výhledu, který vrchol nabízí.

3. Muzeum tunelu

Tunel leží u mezinárodního letiště a byl vykopán jako symbol odporu roku 1993. Místo bylo pod ochranou mezinárodních sil a bylo využíváno zejména pro dopravu jídla, léků, zbraní a k útěku zoufalých lidí. Celý tunel má přibližně 700 m a nabízí jedinečný pohled do historie.

4. Sarajevské růže

Nenápadný památník masakru civilistů během války. Místo, kde lidé stáli frontu na chleba a vodu, nyní připomínají díry v zemi, které jsou vylité červeným voskem.

5. Latinský most

Nejslavnější most v Sarajevu. Místo, kde byl spáchán atentát na Františka Ferdinanda d´Este. Na mostě se nachází pamětní deska, která na tuto událost poukazuje.

Sarajevo nabízí nespočetné množství památek, teď už je třeba jen vyrazit.

Daniela Lukovicsová

Daniela LukovicsováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdyURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sarajevo/Doporučujeme z Bosna a Hercegovina

Nejnovější z Bosna a HercegovinaInspirujte se na našem Instagramu:

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2022