Sarajevo: město poznamenané válkou stále chytá nový dech – kam na jídlo a za zábavou?

Daniela Lukovicsová Daniela Lukovicsová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 8. 2021 • Přečteno 14120x

Sarajevo má za sebou krvavou a ne až tak vzdálenou historii. Poznamenala ho válka, ono ale hrdě vstalo a buduje svou zašlou slávu i 30 let poté.

Vyberte si z našich zájezdů do Bosny a HercegovinyZobrazit zájezdy

Město s dlouholetou historií, jež vítá turisty s otevřenou náručí. To je Sarajevo, které si za svou historii prošlo mnoha strastmi a doslova vstalo z popela jako Fénix. Co byste o něm měli vědět a jaká místa a památky stojí za to v Sarajevu navštívit? 

Historie města sahá až do 13. století, kdy bylo spojené zejména s obchodem a trhy. Vliv na něm ve velké míře zanechal turecký Istanbul. Město bylo součástí Osmanské říše, Rakousko-Uherska i Jugoslávie. Až v březnu roku 1992 byla oficiálně vyhlášena samostatnost Bosny a Hercegoviny a spolu s touto událostí se Sarajevo stalo jejím hlavním městem.

Z krásného města pád na dno

Sarajevo vzkvétalo po mnoho letSarajevo vzkvétalo po mnoho let

Sarajevo vzkvétalo po mnoho let a v době olympijských her v roce 1984 bylo město moderním centrem dění a bylo na obdiv pro všechny reprezentanty a návštěvníky z celého světa. Město rozkvétalo, obchody byly plné zboží a sortimentu, dokonce na tom bylo lépe než obchody v ČSSR v té době. 

Rozmach a prosperitu zastavilo v roce 1992 nejdelší obléhání města v novodobé historii, začátek bosenské války. Srbská vláda neuznala nezávislost země a její vojska začala odstřelovat Sarajevo. Město bylo obléháno po dobu více než 3 let, zemřelo přes 12 000 lidí a přes 50 000 jich bylo zraněno.

Pozůstatky války jsou stále vidět na mnoha místech města. Domy dodnes zdobí střely po kulkách, kterými srbská armáda zaútočila. Po uzavření dohody o míru v roce 1995 začalo město s pomalou obnovou.

Symboly války i kulturní gastro centrum 

Staré Město - BaščaršijaStaré Město - Baščaršija 

Vytipovali jsme pro vás pět míst, která jsou spojena s historií i současností města a nejlépe vám pomohou si o Sarajevu a jeho obyvatelích udělat správný obrázek. 

Čtení: Zájezdy do Bosny a Hercegoviny - srovnání a doporučení

1. Staré Město – Baščaršija

Baščaršija je jedním z největších lákadel celého města. Jedná se o staré osmanské tržiště, které nabízí nepřeberné množství stánků se suvenýry, ručně dělanou keramikou a dílnami. Nachází se tu několik impozantních staveb, například mešita a bezistan Gazi Husrev-bega, která je největší v Bosně.

Morića Han je nejstarší hostinec ve městě a Hodinová věž, která je jedním ze symbolů centra Sarajeva. Pro milovníky odpočinku se tu nachází mnoho kaváren a restaurací a podle místních se zde podává nejlepší ćevapi široko daleko.

2. Trebević

Pohoří, které se rozkládá nad Sarajevem. Na Trebević jezdí lanovka z centra města, která byla původně vyrobena v Československu v Chrudimi. Na vrcholu se nachází pozůstatky olympijského parku, bobová a sáňkařská dráha, jež bohužel časem chátrají. Je to turisticky velice oblíbené místo, zvláště kvůli výhledu, který vrchol nabízí.

3. Muzeum tunelu

Tunel leží u mezinárodního letiště a byl vykopán jako symbol odporu roku 1993. Místo bylo pod ochranou mezinárodních sil a bylo využíváno zejména pro dopravu jídla, léků, zbraní a k útěku zoufalých lidí. Celý tunel má přibližně 700 m a nabízí jedinečný pohled do historie.

4. Sarajevské růže

Nenápadný památník masakru civilistů během války. Místo, kde lidé stáli frontu na chleba a vodu, nyní připomínají díry v zemi, které jsou vylité červeným voskem.

5. Latinský most

Nejslavnější most v Sarajevu. Místo, kde byl spáchán atentát na Františka Ferdinanda d´Este. Na mostě se nachází pamětní deska, která na tuto událost poukazuje. Sarajevo nabízí nespočetné množství památek, teď už je třeba jen vyrazit.

Dokážete velké věci – poznávejte svět, poznávejte sebe!

Daniela Lukovicsová

Daniela LukovicsováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

To nejlepší z Říma + FLORENCIE
5. – 9. 9. 2024
To nejlepší z Florencie + SIENA
19. – 23. 9. 2024

Další zájezdy

Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina naživo

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bosny a Hercegoviny

Zájezdy do Bosny a Hercegoviny

Nejbližší volný zájezd již 9. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sarajevo/Doporučujeme z Bosna a Hercegovina

Nejnovější z Bosna a HercegovinaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024