Silvestr v Istanbulu: dort s kaštany, tombola, ohňostroj a červené trenýrky

Kateřina Lefebvre Kateřina Lefebvre, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 12232x

Jak slaví Turci příchod nového roku? Jsou veselí, společenští a trochu pověrčiví.

1 zájezd na téma: Silvestr – IstanbulZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Rozhodnete-li se oslavit přelom roku na lodi na Bosporu, nezapomeňte si dlouho předem rezervovat místo. O plavby je v tento den obrovský zájem a bývají vyprodané!

Chcete jako první v Evropě přivítat Nový rok? Chcete prožít bujaré silvestrovské oslavy na dvou kontinentech? Pak se musíte vydat právě do Istanbulu! Seznamte se s tradicemi, zvyky a zvláštnostmi oslav nového roku v Turecku. 

Roku 1926 se přestal v Turecku užívat dřívější sluneční islámský kalendář a nastoupila éra kalendáře gregoriánského, používaného v Evropě. Od té doby se konec roku slaví ve stejný den jako u nás. A protože od roku 1935 se Yilbaşi, tedy Nový rok, stal oficiálním státním svátkem, nic místním nebrání v pompézních oslavách.

Trošku poevropštělý Silvestr

Ulice a stromy jsou ozdobené světýlkyUlice a stromy jsou ozdobené světýlky

Výzdoba Istanbulu připomíná naše Vánoce – vše je vyzdobeno světly, všude je otevřeno a především na Taksimském náměstí slaví statisíce lidí. Překvapit by vás neměl ani v obchodech všudypřítomný Santa Claus, jenž nepředstavuje v Turecku symbol Vánoc, ale právě Nového roku.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Istanbul: ochutnejte vyváženou dávku exotiky, relaxace a poznáníPřečíst

Oslavy doma v kruhu rodinném

Dolma, plněné vinné listy, je typický novoroční pokrmDolma, plněné vinné listy, je typický novoroční pokrm

Typický Silvestr v kruhu rodinném připomíná hodně ten náš. Příbuzní a přátelé se setkávají u bohatě prostřeného stolu, na němž nesmí chybět silvestrovský dort s kaštany, které přinášejí štěstí, sledují televizi, probírají, co se během roku stalo, a hraje se hra tombala, připomínající naše bingo.

Vrcholem večera je těsně před půlnocí slosování státní loterie Milli piyango, při němž se z vás mohou stát opravdoví milionáři. Proto už dlouho předem nabízí losy pouliční prodejci a místní je kupují po desítkách.

V rodinách najdete také ozdobený stromeček – nemá však nic společného s Vánocemi, ale zdobí se právě na poslední noc v roce. Stejně jako u nás na Štědrý den si tu pod ním na Nový rok lidé vyměňují dárky.

Čtení: Zájezdy do Turecka – srovnání a doporučení

Jak si zajistit do nového roku jen to nejlepší?

Nezapomeňte na něco červenéhoNezapomeňte na něco červeného

Pro Turky je důležité dodržovat zvyky, které mají přinést lepší budoucnost – k míru a bohatství si pomůžete tak, že otevřete vchodové dveře a na práh nasypete sůl, peníze k vám přijdou, když odemknete visací zámky či přesně o půlnoci pustíte naplno vodu z kohoutku a necháte ji několik minut běžet.

Nejvíce dodržovaným je ale patrně zvyk, kdy se Turci na přelom roku obléknou do červeného (zvláště populární je v této době červené spodní prádlo), což má přinést v novém roce štěstí.

Město, které nespí

Zimní Hagia SofiaZimní Hagia Sofia

Mladí Turci vyrážejí na Silvestra do klubů či na party, které pořádají mimo jiné i hotely. Všude je otevřeno, tisíce turistů i místních zaplaví centrum města a všichni vyčkávají na půlnoční ohňostroj. Nezapomenutelné jsou i půlnoční party na lodích na Bosporu.

Ať už strávíte Silvestr v Istanbulu kdekoli (nezapomeňte obléct se do červeného, ať se vám příští rok daří), určitě si ho užijete a ještě dlouho na něj budete vzpomínat. I na přání, které tu hned po půlnoci uslyšíte ze všech stran: mutlu yillar - šťastný nový rok!

Kateřina Lefebvre

Kateřina LefebvrePrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Baví mě život. Všude tam, kde právě jsme.

Silvestr v Istanbulu

Silvestr nad Bosporem

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Istanbulu na téma: Silvestr

Zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 28. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/silvestr-v-istanbulu/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024