Silvestr v Istanbulu: dort s kaštany, tombola, ohňostroj a červené trenýrky

Kateřina Lefebvre Kateřina Lefebvre, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 6054x

Jak slaví Turci příchod nového roku? Jsou veselí, společenští a trochu pověrčiví.

1 zájezd na téma: Silvestr – IstanbulZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Rozhodnete-li se oslavit přelom roku na lodi na Bosporu, nezapomeňte si dlouho předem rezervovat místo. O plavby je v tento den obrovský zájem a bývají vyprodané!

Chcete jako první v Evropě přivítat Nový rok? Chcete prožít bujaré silvestrovské oslavy na dvou kontinentech? Pak se musíte vydat právě do Istanbulu! Seznamte se s tradicemi, zvyky a zvláštnostmi oslav nového roku v Turecku. 

Roku 1926 se přestal v Turecku užívat dřívější sluneční islámský kalendář a nastoupila éra kalendáře gregoriánského, používaného v Evropě. Od té doby se konec roku slaví ve stejný den jako u nás. A protože od roku 1935 se Yilbaşi, tedy Nový rok, stal oficiálním státním svátkem, nic místním nebrání v pompézních oslavách.

Trošku poevropštělý Silvestr

Ulice a stromy jsou ozdobené světýlkyUlice a stromy jsou ozdobené světýlky

Výzdoba Istanbulu připomíná naše Vánoce – vše je vyzdobeno světly, všude je otevřeno a především na Taksimském náměstí slaví statisíce lidí. Překvapit by vás neměl ani v obchodech všudypřítomný Santa Claus, jenž nepředstavuje v Turecku symbol Vánoc, ale právě Nového roku.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Istanbul: ochutnejte vyváženou dávku exotiky, relaxace a poznáníPřečíst

Oslavy doma v kruhu rodinném

Dolma, plněné vinné listy, je typický novoroční pokrmDolma, plněné vinné listy, je typický novoroční pokrm

Typický Silvestr v kruhu rodinném připomíná hodně ten náš. Příbuzní a přátelé se setkávají u bohatě prostřeného stolu, na němž nesmí chybět silvestrovský dort s kaštany, které přinášejí štěstí, sledují televizi, probírají, co se během roku stalo, a hraje se hra tombala, připomínající naše bingo.

Vrcholem večera je těsně před půlnocí slosování státní loterie Milli piyango, při němž se z vás mohou stát opravdoví milionáři. Proto už dlouho předem nabízí losy pouliční prodejci a místní je kupují po desítkách.

V rodinách najdete také ozdobený stromeček – nemá však nic společného s Vánocemi, ale zdobí se právě na poslední noc v roce. Stejně jako u nás na Štědrý den si tu pod ním na Nový rok lidé vyměňují dárky.

Jak si zajistit do nového roku jen to nejlepší?

Nezapomeňte na něco červenéhoNezapomeňte na něco červeného

Pro Turky je důležité dodržovat zvyky, které mají přinést lepší budoucnost – k míru a bohatství si pomůžete tak, že otevřete vchodové dveře a na práh nasypete sůl, peníze k vám přijdou, když odemknete visací zámky či přesně o půlnoci pustíte naplno vodu z kohoutku a necháte ji několik minut běžet.

Nejvíce dodržovaným je ale patrně zvyk, kdy se Turci na přelom roku obléknou do červeného (zvláště populární je v této době červené spodní prádlo), což má přinést v novém roce štěstí.

Město, které nespí

Zimní Hagia SofiaZimní Hagia Sofia

Mladí Turci vyrážejí na Silvestra do klubů či na party, které pořádají mimo jiné i hotely. Všude je otevřeno, tisíce turistů i místních zaplaví centrum města a všichni vyčkávají na půlnoční ohňostroj. Nezapomenutelné jsou i půlnoční party na lodích na Bosporu.

Ať už strávíte Silvestr v Istanbulu kdekoli (nezapomeňte obléct se do červeného, ať se vám příští rok daří), určitě si ho užijete a ještě dlouho na něj budete vzpomínat. I na přání, které tu hned po půlnoci uslyšíte ze všech stran: mutlu yillar - šťastný nový rok!

Kateřina Lefebvre

Kateřina LefebvrePrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Holandska
1. – 5. 5. 2021

To nejlepší z Holandska

8 990 Kč
z Ostravy
To nejkrásnější z Provence + MONAKO
20. – 27. 6. 2021

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Silvestr v Istanbulu

Silvestr nad Bosporem

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Istanbulu na téma: Silvestr

Zobrazit aktuální zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/silvestr-v-istanbulu/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!