10 důvodů, proč navštívit Istanbul: ochutnejte vyváženou dávku exotiky, relaxace a poznání

Kateřina Lefebvre Kateřina Lefebvre, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 87886x

Sestavili jsme pro vás 10 důvodů, které dělají z Istanbulu jedno z nejkrásnějších měst světa.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do IstanbuluZobrazit zájezdy

Největší město Turecka, přestože není městem hlavním, nabízí tolik, co žádné jiné město. Poklidně tu vedle sebe žijí muslimové, židé i křesťané, o památky z dávných dob tady budete zakopávat na každém kroku, pochutnáte si v některé z místních restaurací, za příznivé ceny nakoupíte netradiční dárky pro své blízké... Důvodů, proč navštívit Istanbul, zkrátka existuje nespočet. Tady je alespoň deset z nich.

1. Rozmanitá kuchyně

Ochutnejte kebabOchutnejte kebab

Turecká kuchyně je výsledkem vlivu mnoha kultur. Nabízí bohatý výběr chutí, rozmanitost a zároveň i vyváženost. Díky poloze Turecka mezi dvěma moři tu nechybí ryby a dary moře. Díky příhodnému klimatu zase množství zeleniny a ovoce,  které je čerstvé a šťavnaté po celý rok. Vše tady je připravováno na kvalitním oleji.

Nejrozšířenějším pokrmem Blízkého východu v České republice je patrně kebab. To, co však známe z rychlých občerstvení, tedy plátky masa připravované na svislém rožni, nese správně název dönerkebab. V Istanbulu můžete ochutnat i sis kebab, grilované kousky masa na jehle, taş kebab, připomínající český guláš, adana kebab, mleté maso na jehle a mnoho dalších variant kebabu, ať už v masovém, zeleninovém či rybím provedení. Nikdy však vepřové!

Čtení na podobné témaTurecká kuchyně: kořením se nešetříPřečíst

Máte-li menší hlad, dejte si plněné těstoviny s jogurtem, rajčatovou omáčkou a mátou manti či kousek turecké pizzy s mletým masem a zeleninou lahmakun. Svou návštěvu Turecka byste také neměli ukončit bez ochutnání gözleme, velké tenké placky smažené nasucho s různými slanými náplněmi. A chcete-li se ocitnout na vrcholu kulinářského blaha, objednejte si asi nejslavnější turecký pokrm Imam bayildi, jehož název doslova znamená Imam omdlel. Imam byl skutečný sultán, který prý omdlel blahem po ochutnání tohoto pokrmu.

Není snad ani potřeba si popřát afiyet olsun, tedy dobrou chuť!

2. Opravdová turecká káva a jiné tekuté dobroty

Vychutnejte si pravou tureckou kávuVychutnejte si pravou tureckou kávu

To, co Češi znají pod pojmem turecká káva, nemá s kahve nic společného. Ta opravdová se vaří v džezvě, podává se v maličkých šálcích a je velmi tmavá a silná. Turci ji nikdy nepijí ráno, ale v pozdním dopoledni a na konci stolování.

Na každém kroku je možné ochutnat çay, tedy černý čaj. V malých tulipových skleničkách ho nabízí všude, kam přijdete, v obchůdcích, na bazarech a občas i v bance. Právě čaj společně s čerstvým džusem popíjí Turci k snídani.

Velmi specifickým nápojem je ayran. Jedná se o slaný vodou zředěný jogurt, který je velmi osvěžující a v horkých dnech i dostatečně zasytí.

Přestože se naprostá většina obyvatelstva hlásí k islámu, který zakazuje pití alkoholu, není pro turistu těžké koupit si rakii – anýzovku, která se ředí vodou, či výborné pivo Efes. Jen nenuťte své turecké protějšky, aby si s vámi přiťukli – nařízení své víry dodržují.

3. Skvělý dopravní systém

Přestože v Istanbulu žije skoro 14 milionů obyvatel a vzdálenost od východního k západnímu okraji města činí asi 150 kilometrů, není problém se dostat snadno a rychle kamkoli.

Od roku 2000 funguje v Istanbulu metro. Jako jízdenky slouží plastové žetony, které při vstupu do prostoru metra vhodíte do turniketu.

Specifické jsou místní trajekty. Jezdí hlavně přes Bospor mezi Asií a Evropou, ale i zátoka Zlatý roh je plná zastávek. Trajektem se dostanete i na Princovy ostrovy.

Čeká vás příjemná plavba po BosporuČeká vás příjemná plavba po Bosporu

Samotnou kapitolu tvoří tzv. tünel. Jedná se o podzemní dráhu postavenou roku 1875 francouzskými inženýry, která slouží k překonání výškového rozdílu mezi Zlatým rohem a Galatskou věží.

Pro cestování v turistickém centrum jsou ideální tramvaje. Před jízdou musíte vhodit žeton do turniketu na nástupišti. A hlavní výhoda tramvají v parném létě? Jsou klimatizované!

Rada pro vás: 

Plánujete-li zůstat v Istanbulu déle a hodně cestovat městskou hromadnou dopravou, vyplatí se koupit tzv. Istanbulkart. Jízdné vás pak vyjde na polovinu ceny žetonů.

Čtení na podobné témaDoprava v Istanbulu: milióny Turků v ulicích a pěšky nechodíPřečíst

4. Odraz historie na každém kroku

Istanbul nabízí nepřeberné množství památek z různých období i kultur. Už v době antiky tu vznikla malá osada zvaná Byzantion. Z této doby se dochoval např. Konstantinův sloup, Hipodrom či úchvatná Baziliková cisterna se slavnou hlavou Medúzy.

Hagia SophiaHagia Sophia

Konstantin I. Veliký z osady vytvořil hlavní město celé Východořímské říše, v němž vzkvétal obchod i kultura. Tehdy tu také vzniklo množství církevních staveb, ale především jedna z nejkrásnějších sakrálních budov na světě Hagia Sofia.

Islám do této oblasti přinesla rozvíjející se Osmanská říše. Celá říše tehdy vynikala bohatstvím, vojenskou silou, ale i náboženskou tolerancí. Císař Mehmed II. tady nechal postavit svůj luxusní palác Topkapi a do stejné doby spadá i úchvatná Modrá mešita.

Víte, že... 

Název Istanbul je původně osmanský a používali ho pouze místní obyvatelé? V okolních státech byl nazýván Konstantinopolí. Roku 1930 však turecká vláda rozhodla, že dopisy s adresou Konstantinopol budou skartovány a svět se tak rychle naučil používat „správný“ název.

5. Turecké lázně – extáze nejen pro tělo

K úplné a celkové relaxaci po náročném dni stačí v Istanbulu návštěva tureckých lázní zvaných hamam. Ty vznikly z lázní římských a dodnes využívají jejich principů. Máte-li zájem o speciální procedury, vyberte si ze seznamu, který je i s cenami vyvěšen většinou u vchodu. Ale i klasická návštěva vás pohladí po duši.

V tradičních lázních jsou odděleni muži od žen, ale v zařízeních pro turisty není toto pravidlo striktně dodržováno. Základem hamamu je horká místnost. Tam se vás po chvíli relaxace a zvykání si na 50°C a 90% vlhkost ujme tellak, tedy masér. Ten klienta důkladně omyje vodou a poté drsnou žínkou odstraní odumřelé buňky kůže. Poté přijde mydlení a masáž na teplém mramorovém stole. Ta je ukončena další očistou a vysílený klient přejde do „teplé“ místnosti, kde se osuší a zabalený v ručníku relaxuje. Ve studené místnosti si pak může dát čaj.

Po dvou hodinách výjdete z hamamu jako znovuzrození a blahodárné účinky se projeví i na kůži, dýchacím ústrojí a pohybovém aparátu.

Čtení na podobné témaTurecké lázně: nikdo jim neřekne jinak než hamámyPřečíst

6. Tančící derviši – modlitba před turisty

Tanec dervišůTanec dervišů

Ani večer se v Istanbulu nudit nebudete. A dokonce bude těžké vybrat si mezi posezením na střešní terase někeré z místních restaurací s výhledem na osvětlené mešity, podvečerní projížďkou lodí či procházkou teplým večerem. To, co ale návštěvník Istanbulu vynechat nesmí, jsou tančící derviši.

Ti, kdo se na ně jdou podívat jako na taneční představení, však budou zklamaní – prostě pár mužů v podivných suknicích, kteří se točí. Ale za jejich tancem je mnohem víc. V tanci zvaném Sema má vše svůj význam – od pokrývky hlavy, symbolizující kámen našeho ega, až po směr otáčení (vždy doleva kolem srdce). Tanec dervišů je vskutku mystická záležitost...

7. Bezpečnost

Přestože nás média zaplavují informacemi o terorismu páchaném muslimy, je Turecko považováno za bezpečnou zemí. Armáda a policie tu mají velmi silnou pozici. Patrně právě díky náboženství a charakteru lidí jsou tu těžší kriminální činy, jako např. přepadení, méně časté než v západních evropských zemích. Mnoho Čechů překvapí, že obchodníci nechávají své volně vystavené zboží na ulici po celý den zcela bez dozoru.

V Istanbulu se také nesetkáte s očividným okukováním a pokřikováním na ženy tak, jak je to obvyklé v jiných arabských zemích. Muži se tu k ženám chovají korektně a uctivě.

Na druhé straně však stejně jako ve všech velkých městech je nutné dodržovat základní bezpečnostní pravidla, aby vám z kabelky či batůžku nezmizely důležité či drahé věci. Proti krádeži se lze bránit i kvalitním cestovním pojištěním.

8. Sen shopaholiků – nákupní ráj

Istanbul je ideálním místem pro milovníky nákupů, ale i ti, kteří nakupování zrovna neholdují, jistě propadnou nekonečné nabídce i příznivým cenám. Jen málokomu se podaří opustit Istanbul, aniž by udělal „výhodný“ nákup na Velkém Bazaru.

Barevnost Velkého Bazaru nemá hraniceBarevnost Velkého Bazaru nemá hranice

V tomto labyrintu šedesáti zastřešených uliček skrývajících přes tři tisíce obchodů lze strávit i několik hodin. Jedno z největších krytých tržišť na světě nabízí možné i nemožné – koupit zde lze zlato, starožitnosti, koberce, nábytek, kožené zboží, sladkosti, čaje,...

Oficiální měnou je turecká lira, ale nabízející, žertující a smlouvající obchodníci rádi přijmou i euro.

Čtení na podobné témaVelký bazar: Tři tisíce stánků!Přečíst

Ti, kterým by přece jenom Velký Bazar nestačil, mohou pokračovat na trhu s kořením, rybím trhu, v některém z moderních nákupních center či na stovkách bazarů roztroušených po celém městě. Jediným limitem je výše vašich financí a maximální povolená hmotnost zavazadla při zpátečním letu.

9. Přesná dávka exotiky pro začátečníky

Pro ty, kteří nemají zkušenosti s islámem a arabskými kulturami, představuje Istanbul skvělou „přestupní komoru“. Turecko je muslimskou zemí, ale obyvatelé západní části přemýšlejí jednoznačně evropsky. V centru Istanbulu se bez problémů domluvíte anglicky.

Naproti tomu si pětkrát denně poslechnete zpěv muezzinů, svolávající věřící k modlitbě, a navštívit můžete dechberoucí mešity s hrdými minarety. Připraveni byste měli být i na místní zvyklosti a tradice, takže do mešity vstupujte vždy zutí se zahalenými rameny a koleny, ženy navíc s šátkem přes vlasy.

10. Lidé se drží hesla: Vše v pohodě a s úsměvem

I kdyby vás nezlákali k návštěvě Istanbulu předchozí důvody, existuje jeden, který všechny překoná: místní lidé. Paní v informacích vám ochotně vysvětlí, jak se dostanete do centra, přestože to už ten den dělala nespočetněkrát. Cestující vám dá svou mapku dopravního systému Istanbulu, když vidí, že jste ztraceni. Policisté na vás s úsměvem zahrozí prstem, když skočíte na rušné ulici před auto. Číšník v restauraci vám přinese ukázku doporučovaného jídla, když netušíte, o čem mluví...

Obyvatelé Istanbulu jsou k cizincům vstřícní a přátelští, často i velmi pohostiní. Nic tu není problém. Vše se v pohodě vyřeší. Vždyť tady vedle sebe již po staletí žijí muslimové, křesťané i židé ve vzájemném respektu. Jediné, co dokáže změnit chováním místních na nepřátelské, je arogance a povýšenost cizinců.

Velkou školou pro evropské cestovatele je mírnost a pokora, s jakou Turci přijímají svá rozhodnutí a nenutí do nich své okolí. Třeba v době ramadánu, který připadá na nejhorší vedra v červenci, vás Istanbulci ujistí, že vy klidně můžete jíst a pít, protože držet půst je přece jen jejich osobní rozhodnutí, a pohostí vás skleničkou čerstvého džusu.

Takový víkend v Istanbulu by si měl „naordinovat“ občas každý z nás.

Kateřina Lefebvre

Kateřina LefebvrePrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mého zájezdu

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Istanbulu

Zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-istanbul/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024