Tulipánový festival v Istanbulu: vítání jara a květinový koberec z nespočtu květin

Věra Stará Věra Stará, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7578x

V Turecku a nejen v Istanbulu, se již po desetiletí pořádá každoročně v dubnu Tulipánový festival.

Vyberte si z našich 29 zájezdů do IstanbuluZobrazit zájezdy

V Istanbulu můžete na jaře potkat tulipány, voňavé a pestrobarevné květy, s hrdými hlavičkami na pevných stopkách na spoustě míst, na náměstí Sultanahmed, v parku Topkapi paláce, v zahradách Dolmabahçe, v Emirgânu Korusu, na velkých plochách kolem letišť, ale i kolem cest, nábřeží, nároží – zkrátka všude...

Historie tulipánů

Festival tulipánů v IstanbuluFestival tulipánů v Istanbulu

Máte za to, že tulipány pocházejí z Holandska? Omyl, tam, než se dostaly, musely urazit dlouhou pouť. Zemí původu této krásné květiny je Pamír a také země Anatolská, která se dnes nachází na území Turecka. Od pradávných dob zde všude tulipány rostly divoce, bez přispění člověka.

Až s dobýváním Evropy Osmany, přibyly z Asie spolu s dobyvateli i tyto půvabné květiny. Nejdříve je opěvovali básníci a přes oblibu u prostého lidu se dostaly až do sultánských zahrad Istanbulu.

Důstojné místo tulipánů: Na výsluní sultánských zahrad

Potom, co sultán Mehmed II., přezdívaný Dobyvatel, roku 1459 zadal postavit palác Topkapi, nové sídlo sultánů, neopomněl zadat stavitelům i vybudování rozlehlých zahrad kolem něj, kde mimo jiných květin dal vysadit i jeho oblíbené tulipány.

Ty v pozdějších dobách svou původní žluto-oranžovovo-červenou barvou těšili velkého milovníka umění, sultána Sulejmana Velikého, přezdívaného Nádherný, proto zadal během své vlády vybudovat několik nádherných staveb. Osmané tyto květiny nenazývali tulipány, ale Lále a o pár století později, jiný velký sultán Ahmed III., na začátku 18. století, po nich dokonce pojmenoval svého vezíra Lálezeri – ctitel tulipánů.

Čtení: Zájezdy do Turecka – srovnání a doporučení

Cesta do Evropy

Pravlastí tulipánů je TureckoPravlastí tulipánů je Turecko

V polovině 16. století, za vlády Ferdinanda I. Habsburského, zaslal velvyslanec rakouského panovníka v Turecku první cibule těchto květin do Vídně, kde byly zasazeny do císařských zahrad zámku Schönbrunn. V druhé polovině 16. století putovaly cibulky tulipánů přes hezký kus Evropy, z Vídně přes Prahu až do nizozemského Leidenu, kde se jich ujal botanik Charles de L’Eclusi a v zahradě tamější univerzity je šlechtěním přivedl k dokonalosti.

Nabyly takových krás, že si jej brzy oblíbili i Holanďané. Přes následnou zlatou tulipánovou horečku v 17. století, se ve století 20. staly tulipány výhodným prodejním artiklem, za kterým cestujeme do Nizozemských zahrad dodnes.

Oslava jara v Istanbulu

Park Emirgan v záplavě květinPark Emirgan v záplavě květin

Od Osmanů přezvaly název květiny „lâle“ i dnešní obyvatelé Turecka. Jméno tulipán, užívané v Evropě, použil poprvé kdysi dávno rakouský vyslanec v Istanbulu, když popisoval květ rostliny. Pro lepší vysvětlení použil přirovnání květu k tehdejší turecké pokrývce hlavy – turbanu.

Jejím zkomolení vzniklo slovo „tuliban“ – tulipán. V Turecku a nejen v Istanbulu, se již po desetiletí pořádá každoročně v dubnu Tulipánový festival. Ten letošní (2016), byl slavnostně otevřen na náměstí Sultanahmed, před věhlasným chrámem Hagia Sophia, které ozdobil „tulipánový koberec“, obsahující více jak půl milionu právě rozkvetlých rostlin na více jak 700 tisících metrech čtverečních.

Nejenom na náměstí Sultanahmed se slaví tento festival, ale jeho velká část doprovodného programu se odehrává ve stejnojmenné čtvrti Istanbulu – Laleli.

Květiny tulipánů zdobí Istanbul každý rok, na jedné straně zdobí ulice, na straně druhé se stávají zdrojem inspirace pro umělce, narazíte na ně při pití čaje ze speciálního šálku na čaj ve tvaru tulipánu „ince belli bardak“, a tak každý může oslavit příchod jara s kvetoucími tulipány, sladěny s dalšími zábavnými aktivitami pro návštěvníky města.

Věra Stará

Věra StaráExpert Radynacestu.cz

Prožijte novou zemi tak, jak ji prožívám já.

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Istanbulu

Zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/tulipanovy-festival-v-istanbulu/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024