Silvestr v Rusku: romantická zimní pohádka, hektolitry vodky a gastronomický speciál v jednom

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 28. 7. 2019 • Přečteno 5935x

Prožít Silvestr v Rusku znamená prožít krásné dny v zimou malovaných městech, vypít pár panáků vodky a dobře, a hlavně hodně se najíst.

Ze všech svátků, které se v Rusku slaví, je Silvestr určitě nejoblíbenějším. V Rusku se na silvestrovský večer neslaví jen konec roku a začátek nového, ale je to i den, kdy Rusové slaví své Vánoce, předávají si dárky, mají slavnostní večeři v rodinném kruhu, sledují své oblíbené filmy a samozřejmě se veselí. I když ruské Vánoce připadají podle pravoslavného církevního kalendáře až na 6. a 7. leden, v kruhu rodinném se slaví vždycky na Silvestra.

Tradice rozdávání dárků u vánočního stromku (rusky jolka) pochází ještě z carských dob, kdy Alexandra Fjodorovna, manželka cara Mikuláše I., tuto tradici přivezla do Ruska z rodného Pruska.

Podle tradice nosí dárky děda Mráz spolu se svou vnučkou Sněhurkou. Dvojice navštěvuje ruské domácnosti (nebo se za dědu Mráze a jeho pomocnici převleče někdo z rodiny) a děti mají za úkol odrecitovat básničku nebo zazpívat písničku a za odměnu dostanou sladkosti.

Symbol konce roku v Rusku – salát Olivie

Salát OlivieSalát Olivie

Jedním z hlavních středobodů novoročního večera je spousta dobrého a vydatného jídla. Typické jsou různé druhy majonézových salátů, které se v ruských rodinách připravují opravdu ve velkém. Nejtradičnějším salátem je olivie (салат оливье), který se stal nedílnou součástí slavnostní večeře hlavně v sovětském období.

Salát vymyslel belgický kuchař Lucien Olivie, který pracoval v hotelu Ermitáž v Moskvě, jednom z nejvyhlášenějších hotelů ve městě. Salát se rychle stal jednou z nejoblíbenějších specialit a spousta dalších restaurací se jej snažila napodobit, i když přesný recept byl vždy hlídaným tajemstvím. I tak ale vznikly různé napodobeniny, například další oblíbený salát Stoličnyj.

Původní recept se od současného poměrně dost liší, nechyběly tam suroviny jako kaviár, kapary a luxusní druhy masa jako telecí jazyk nebo račí ocásky. Dnešní olivie se skládá především z vařených brambor a kořenové zeleniny, vajíček natvrdo, někdy i šunky na kostičky. To vše spojené majonézovou zálivkou. Tento salát je tedy velmi podobný našemu bramborovému štědrovečernímu salátu.

Co jiného můžete ochutnat?

Na svátečním stole nesmí chybět saláty, ryby a jiné pochutinyNa svátečním stole nesmí chybět saláty, ryby a jiné pochutiny

Další salát, který nesmí chybět, je „slaneček pod kožichem“ (Селедка под шубой), který nejen dobře chutná, ale díky různobarevným vrstvám se i hezky vyjímá na slavnostní tabuli. Salát vznikl v roce 1919 a měl symbolizovat tehdejší revoluční situaci – slaneček a brambory byly pokrmem proletariátu a červená řepa symbolizovala rudou barvu revoluce.

Salát se připravuje vrstvením jednotlivých ingrediencí. Naspod přijde slaneček, na něj vařené brambory, mrkev, cibule, červená řepa. Navrch potom přijde vrstva majonézy a může se přidat nastrouhané vejce natvrdo nebo sýr.

Dalším z oblíbených salátů je vinegret (винегрет). Základem tohoto salátu je uvařená a na kostičky nakrájená zelenina jako mrkev, brambory a červená řepa, která salátu dodává charakteristickou barvu. Nechybí ani cibule, naložený hrášek a okurka. Salát je pak dochucen octovo-olejovou zálivkou.

Na slavnostní tabuli také musí být mandarinky. Bez jejich vůně by to nebyla ta správná atmosféra Vánoc.

Samozřejmě u oslav nového roku nesmí chybět vodka, případně jiné alkoholické nápoje. Rusové dokážou vypít velké množství alkoholu a přitom se zdá, že na ně nemá skoro žádné účinky. Tajemstvím úspěchu Rusů je především množství jídla, které při tom konzumují. V žádném případě byste tedy neměli jít pít s Rusem na lačno.

Promastěte si pořádně žaludek – nejlepší jsou na to majonézové saláty, tučné uzeniny, kyselé okurky, různé druhy většinou hustých a masitých polévek, chlebíčky a jednohubky nebo pirožky. A pamatujte, že panák vodky by se neměl popíjet pomalu, ale vypít na ex.

Nesmí chybět zábava a oblíbené filmy

Slavnostní přípitek nesmí chybětSlavnostní přípitek nesmí chybět

Kromě jídla a pití patří ke slavnostnímu večeru zábava. Rusové si nenechají ujít oblíbené filmy, které k jejich Vánocům patří stejně jako Tři oříšky pro Popelku k našim. Silvestrovský večer by nebyl kompletní, pokud by v televizi nešel film Ironie osudu. Od roku 1975, kdy byl natočen, je prakticky každý rok reprízován.

Příběh o tom, co se může stát, když to přeženete s alkoholem a partou kamarádů v předvečer nového roku a nasednete do špatného letadla, se stal vánoční klasikou a krásně dokáže nahlédnout do zákoutí ruské duše.

Oblíbené jsou ale i další většinou ještě sovětské veselohry a komedie jako Karnevalová noc (Карнавальная ночь) z roku 1956, Podařená kvítka (Джентльмены удачи) z roku 1971, Ivan Vasiljevič mění povolání (Иван Васильевич меняет профессию) z roku 1973 nebo Moskva slzám nevěří (Москва слезам не верит) z roku 1979.

Jak se blíží půlnoc, Rusové nachystají láhve a skleničky na šampaňské, naladí na první kanál ruské televize Rossija 1, kde si poslechnou slavnostní řeč prezidenta Ruské federace, po které následuje odbíjení zvonů ve Spasské věži v Moskvě na Rudém náměstí a hymna Ruské federace.

Pokud si něco přejete mezi prvním a posledním odbitím znovu, říká se, že se vám přání určitě splní. Poté, co si připijete k novému roku, si konečně můžete rozdat dárky.

Obří ohňostroj a oslavy ve městě

Ohňostroj v MoskvěOhňostroj v Moskvě

Pokud se rozhodnete oslavit příchod nového roku v ulicích města namísto tepla domova, odměnou vám bude úžasný zážitek ve formě ohňostroje nad Rudým náměstím.

Rudé náměstí v zimním kabátě vás překvapí. Nádherně nazdobený a nasvícený obchodní dům GUM, bruslařská dráha přímo před ním a nezapomenutelné vánoční trhy, kde si můžete vychutnat třeba horký čaj s ovocem.

K tomu všemu hrají typické ruské novoroční písničky a třeba i padá sníh. V některých lokalitách města také probíhají diskotéky pod širým nebem.

Pokud si chcete půlnoční přípitek vychutnat přece jen v teple a pohodlí bytu nebo hotelového pokoje, nesmutněte, další ohňostroje ve 30 lokalitách hlavního města jsou odpáleny hodinu po půlnoci.

A co dalšího na vás čeká? 

Pronajměte si pravé ruské saněPronajměte si pravé ruské saně

Až se druhý den probudíte a dostatečně si odpočinete a budete přemýšlet, jak strávit zbytek vaší ruské zimní dovolené, můžete si třeba půjčit brusle a jít si zabruslit do některého z moskevských parků nebo si alespoň pronajmout tradiční ruské sáně, tzv. trojku, a v zasněžených parcích hlavního města se projet a připomenout si scény z pohádky o Mrazíkovi.

Nebo se jen tak procházet slavnostně vyzdobenými a osvětlenými ulicemi hlavního města, obdivovat panorama zasněžených střech a věží Kremlu z jednoho z mostů nad zamrzlou řekou Moskvou.

Typicky ruská aktivita, která vám možná připomene film Ironie osudu, je návštěva ruské sauny. Ať už si vyberete cokoliv, návštěva zimní Moskvy a prožití jednoho z nejvýznamnějších ruských svátků ve vás zanechá jedinečné zážitky a vzpomínky.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/silvestr-v-rusku/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024