Bílé noci v Rusku: otevírání mostů, bohatý program, festivaly a nezapomenutelný zážitek

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 15694x

Jedná se o jev, kdy slunce zapadne za obzor jen na krátkou dobu, proto je po celou noc stále světlo.

Jedná se o jev, kdy slunce zapadne za obzor jen na krátkou dobu, proto je po celou noc stále světlo. Neznamená to však polární den, kdy je slunce stále na obloze, ale situaci, kdy v období letního slunovratu je slunce vidět dlouho do noci a vychází velmi brzy ráno.

Z toho vyplývá, že určitou dobu uprostřed noci je slunce za obzorem a je šero, nikoli tma. Mluvíme-li o severní polokouli, jedná se o období na konci června a tento jev je pozorovatelný pouze v severních oblastech.

Bílé noci v Rusku

Pojem bílé noci vznikl z překladu „bjelye noči“ z ruštiny, neboť v Rusku je tento jev velmi populární. Dokonce jim slavný ruský spisovatel Dostojevskij věnoval část své tvorby. Vzhledem k tomu, že v severních oblastech Ruska je po většinu roku krutá zima a tma, dokáží si místní obyvatelé svoje bílé noci užít.

Velmi často se procházejí po ulicích, setkávají se s přáteli, účastní se různých společenských akcí a obvykle bývají i vyhlídky v této době přístupné v noci. Některá muzea a chrámy také nabízejí prohlídky v pozdních večerních hodinách.

Oblíbené jsou bílé noci v mnoha ruských městech, např. ve Vologdě, v Petrozavodsku, ve velmi dynamicky se rozvíjejícím Chanti Mansijsku či v sibiřském Jakutsku. Nejvíc turistů však navštěvuje největší a nejvíce rozvinuté město, které nabízí bohatý kulturní program. Jedná se samozřejmě o Petrohrad.

Jak to probíhá v Petrohradě?

Řekne-li se „bílé noci“, asi se většině z nás vybaví právě Petrohrad. V minulosti byly velmi oblíbené zájezdy do Sovětského Svazu právě do tehdejšího Leningradu (nyní Petrohradu), kde bylo možné obdivovat krásy bílých nocí. Pro účastníky zájezdů do socialistických zemí to byl jeden z opravdu velkých zážitků, na který rádi vzpomínají. Bílé noci zkrátka patří k Petrohradu jako např. řeka Vltava k Praze nebo syrečky k Olomouci. 

V posledních letech dynamického rozvoje Ruska se proměnila i infrastruktura, tak je možné v průběhu některé z těchto nocí navštívit různé restaurace či bufety a samozřejmě zajít si na koncert nebo na jinou kulturní událost v rámci některého festivalu.

Oficiální zahájení festivalů bývá 27. 5., kdy se slaví Den založení města. V té době taky probíhají oslavy ukončení školního roku na univerzitách, proto se slaví pořád a všude. Ukončení těchto akcí bývá na začátku července.

Programy v rámci bílých nocí

Velmi významnou událostí pro všechny Rusy je mezinárodní turnaj Bílých nocí v badmintonu. Každý rok se také koná festival dětských vystoupení nazvaný „Zvuky a barvy bílých nocí“. Dlouhou tradici má i festival „Hvězdy bílých nocí“ a před dvaceti lety se konal první jazzový festival nazvaný „Swing bílé noci“.

Festival: Hvězdy bílých nocí

Tento hudební festival právem patří mezi dvacítku největších festivalů na světě. Nápad na uspořádání festivalu dostal v roce 1993 tehdejší ředitel jednoho z petrohradských divadel. První ročník byl pojatý jako dárek městu od členů divadla. Za 20 let se akce rozrostly tak, že z původních 10 dnů nyní probíhají kulturní akce 3 měsíce.

Nejedná se pouze o činohru, je možné navštívit i baletní či operní představení. Samozřejmostí jsou koncerty symfonického orchestru. Je možné si vyslechnout nejen skladby slavných ruských skladatelů jako Sergeje Prokofjeva nebo Petra Čajkovského, ale i Ludwiga van Bethovena nebo českého rodáka Gustava Mahlera.

Každý rok se objeví něco nového. Momentálně (2016) se ale z důvodu sankcí mezi Evropskou Unií a Ruskem zúčastňují zejména ruští umělci. Zahraničních je málo.

Největší atraktivita: Otevírání mostů

Ačkoli ruští turisté ocení zejména kulturní požitky, jako jsou koncerty a balet, pro ty zahraniční je mimořádnou podívanou otvírání mostů. Jedná se o historickou tradici, kdy bylo nutné mosty na noc otvírat, aby pod nimi mohly proplouvat velké lodě.

Otvírání mostů znamená, že most je uprostřed rozdělen a obě části mostu se rozevřou, každý na jednom břehu. V minulosti se otvíraly téměř všechny mosty, v dnešní době to samozřejmě kvůli silnému provozu už možné není. Ale tato podívaná se turistům stále nabízí. Z více než 300 mostů, které se nacházejí na území města, se jich nyní otvírá pouze 13. Jedná se samozřejmě o historické mosty v centru, po kterých nejezdí mnoho aut. 

Mosty se otvírají po celou sezonu, nejen v období bílých nocí, ale jsou to zážitky, které k sobě patří. Otvírání mostů většinou začíná na konci dubna a probíhá až do listopadu. Každý rok se připravuje speciální grafikon, v kolik hodin se který most otvírá a zavírá. Mosty se otvírají postupně v období mezi půl druhou a půl třetí v noci a opět se zavírají okolo páté hodiny ranní.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.



URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bile-noci/



Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z Ruska



Získejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024