Petrohrad, založený Petrem Velikým a opěvovaný Puškinem, dnes slaví své 316. narozeniny

Martina Kolníková Martina Kolníková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 27. 5. 2019 • Přečteno 3139x

Město si připomíná den svého založení již od roku 1803, kdy se za vlády cara Alexandra I. oslavovalo jeho stoleté výročí.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do PetrohraduZobrazit zájezdy

Tip pro vás…

Při cestě do Petrohradu rozhodně nezapomeňte navštívit také Petrodvorce, okázalé letní sídlo ruských carů. Petr Veliký se zde pokusil překonat krásu a velkolepost mnoha slavných staveb, které spatřil při svých cestách po Evropě. Ne nadarmo a ne náhodou se tak Velkému paláci laděnému do zlaté barvy přezdívá „ruské Versailles“. Půvabné fontány v Dolním parku jsou v plném provozu již od poloviny května.

Málokteré město na světě se může pochlubit přesným „datem narození“. Města většinou postupně vznikala a rozrůstala se, a jediné, co dnes máme k dispozici, je více či méně přesný letopočet v nějaké středověké kronice. Stavba Petrohradu však byla od samého základu promyšlena a naplánována, a tak se ve městě letos mohou konat mohutné oslavy již 316. výročí jeho založení.

Jelikož tento rok připadá den vzniku města na pondělí, probíhá slavnostní program už od právě uplynulého víkendu. Kvůli přehlídce historických vozidel a festivalu zmrzliny na náměstí Ostrovského byl pro osobní dopravu zcela uzavřen Něvský prospekt, hlavní a nejrušnější ulice v Petrohradu.

V neděli se uskutečnila velká jízda na kolech a odpoledne prošly hlavní tepnou města více než tři tisícovky bubeníků v historických kostýmech. Tímto velkolepým průvodem se také město pokusilo o zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

Na Palácovém náměstí se rozezněl koncert klasické hudby, doplněný různými světelnými efekty, jež oživovaly fasádu Generálního štábu. Ve večerních hodinách následoval na Palácovém mostě slavnostní koncert symfonického orchestru s impozantní multimediální show. Chybět nemohlo ani tradiční zažehnutí ohňů na rostrálních sloupech Strelky Vasiljevského ostrova.

Oslavy vyvrcholí o dnešní půlnoci (27. 5.) okázalým ohňostrojem. A odkud jinud by měl být odpálen než právě z místa, kde se historie města začala psát? Chcete-li si barevnou hru světel a paprsků pořádně prohlédnout právě z bastionů Petropavlovské pevnosti, vydejte se k východní špičce Vasiljevského ostrova nazývané Strelka. Vějíř ohňostroje se však před vámi krásně rozlétne i při pohledu z Palácového a Trojického mostu či třeba z nábřeží Něvy.

Martina Kolníková

Martina KolníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.

Rusko (Petrohrad)

Čarokrásný Petrohrad

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Petrohradu

Zájezdy do Petrohradu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 6. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/petrohrad-zalozeny-petrem-velikym-a-opevovany-puskinem-dnes-slavi-sve-316.-narozeniny/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2022