Obchodní dům GUM: nádherná historická budova v samém srdci Moskvy

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 16558x

I když se jedná o historickou stavbu, je stále možné zde nakupovat.

V každém větším ruském městě je možné najít velké množství obchodních domů. Kromě těch soukromých se všude nacházejí i CUM (centrálnyj univerzalnyj magazin = centrální obchodní dům) a GUM (gosudarstevnyj univerzalnyj magazin = státní obchodní dům). Tyto obchodní domy jsou centrálně řízené, zpravidla dražší než ostatní obchodní centra, zajišťující široké spektrum služeb a zboží.

GUM v Moskvě

Pokud se řekne GUM, ačkoli je možné ho najít v různých městech Ruské federace, nejznámější je asi ten v Moskvě, umístěný přímo na Rudém náměstí téměř naproti mauzoleu V. I. Lenina a kremelské zdi. Jedná se o jednu z dominant centrálního moskevského náměstí spolu s chrámem Vasila Blaženého.

Při vstupu na náměstí vás upoutá historická budova obchodního domu. To, co je pro Londýn Harrods, je pro obyvatele Moskvy GUM. I když se jedná o historickou stavbu, je stále možné zde nakupovat. Na rozdíl od CUMu, kde sídlí hlavně nejdražší obchody a značky, v GUMu lze z důvodu příznivého kurzu ruského rublu nakupovat nebo se i najíst.

Historie a znovuotevření obchodního domu

Budova byla postavena jako Vrchní obchodní centrum na teritoriu části Moskvy zvané Čínské město (neznamená to ale čínskou čtvrť, jakou známe v současném světě) s východem přímo na Rudé náměstí. Jedná se o památku v pseudoruském stylu, která je kulturní památkou federální úrovně.

První obchodní centrum bylo na tomto místě postaveno už za vlády Kateřiny II., ale roku 1812 po velkém požáru bylo přestavěno. Poté proběhla velká odborná diskuse o tom, jak má nové velkolepé obchodní centrum vypadat. Dalším důležitým rokem je rok 1888, kdy byl vyhlášen uzavřený konkurz na moderní obchodní komplex na stejném místě.

Roku 1890 začaly stavební práce a vlastní Vrchní obchodní centrum se otevíralo postupně v letech 1891–1896. Roku 1923 byl název změněn na GUM. Ve 30. letech minulého století se uvažovalo o uzavření obchodního domu a vybudování Státního úřadu těžkého průmyslu.

V 50. letech však byla budova rekonstruována a roku 1953 byl otevřen zcela nový GUM. Ačkoli byl obchodní dům v 90. letech privatizován, pojem GUM je stále platný a stát si nechává určitou část akcií. Na počátku 21. století proběhla zatím poslední rekonstrukce fasád a vestibulů a celá budova byla vybavena novým osvětlením elektrickými lampičkami, které svým vzhledem připomínají historické lucerny.

Interiéry, které vás oslní

Jedná se o třípatrovou budovu s několika galeriemi, které jsou propojeny speciálními mostky. Komplex má tři vchody, přičemž ten hlavní vede přímo z Rudého náměstí. Vlastní interiéry připomínají klasickou evropskou pasáž typickou pro druhou polovinu 19. století, kdy jednotlivé obchody jsou umístěny odděleně. Chodby jsou dostatečně široké a na každém ze tří pater jsou i tři galerie, nad nimiž visí malé lucerny. 

Budova velmi dobře architektonicky zapadá do komplexu celého náměstí, svými malými věžemi navazuje na sousední stavby. Ve vlastním centru se nachází více než 1000 obchodů. Hlavními stavebními materiály jsou žula, mramor a pískovec.

Milujeme nákupy aneb Co vše je možné tady koupit?

V GUMu seženete prakticky všechno. Jedná se o trochu dražší obchod, hlavně kvůli umístění v samém centru Moskvy. Samozřejmě se vyplatí nakupovat na tržnicích nebo v okrajových částech města, ale ani na Rudém náměstí vás ceny příliš nepřekvapí.

Přímo v GUMu tedy můžete sehnat ruské suvenýry, které těžko koupíte na jiných místech. Klasické „matrjošky“ (panenky v dalších panenkách) koupíte téměř všude, ale např. ruské čelenky, které známe z pohádek, koupíte v GUMu za ceny, které jsou samozřejmě trochu vyšší, ale ne likvidační.

Kromě toho je možné se zde i naobědvat. V druhém patře se nachází kantýna, kde si můžete formou bufetu vybrat jídlo a pití. Najíst se na tomto místě bylo v minulosti prakticky nemožné, jídlo bylo pouze pro nejbohatší vrstvy.

Praktické informace (2016)

Obchodní dům je otevřen každý den od 10:00 do 22:00 a najít ho je velmi snadné. Nejlépe je jet metrem, ukazatele na Rudé náměstí vás zavedou a přímo na náměstí tuto monumentální stavbu nepřehlédnete.

Zřejmě každý, kdo cestuje do zahraničí, má zájem přivézt sobě nebo svým blízkým nějaký suvenýr. Proto všichni vyhledáváme nejen historické památky, ale i obchodní centra. A pokud spojíme historickou budovu s nakupováním, obědem nebo večeří a nakoupíme typické suvenýry za rozumnou cenu, pak máme jeden z cílů zájezdu splněný.

Rozhodně stojí za to navštívit toto místo ve večerních hodinách, kdy nakupuje méně lidí a kdy se celá budova nádherně rozzáří. 

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/obchodni-dum-gum/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2024