Maslenica: Oblíbený ruský svátek odhání strašáka zimu. To nesmíte propásnout!

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 2. 2018 • Přečteno 8747x

Svátek Maslenica ohraničuje období, kdy vánoční výzdoba z ulic definitivně mizí. Vánoční trhy jsou vystřídány maslenicovými trhy.

Maslenica je obdoba našeho masopustu, tedy veselí z odchodu zimy a příchodu jara, období mezi Vánocemi a půstem předcházejícím Velikonoce. V Rusku je tento týdenní svátek velice oblíbený, a i když se jej sovětský režim snažil potlačit, v současné době zažívá velký návrat a oblibu. Naplánujte si cestu do Ruska třeba právě na tohle bujaré období.

Ruské Vánoce jsou díky ortodoxnímu kalendáři posunuté, a proto i když u nás vánoční výzdoba z měst většinou mizí po Třech králích, v Rusku si vánoční atmosféru užijete ještě i v lednu a únoru.

A právě svátek Maslenica ohraničuje období, kdy vánoční výzdoba z ulic definitivně mizí. Termín je pohyblivý, záleží na kdy připadnou ten rok Velikonoce. Každopádně vánoční trhy jsou vystřídány maslenicovými trhy, které nesmíte minout.

Pálení slaměného panákaPálení slaměného panáka

Spousta stánků s občerstvením, čaj s ovocem ze samovaru, nealko medovina a samozřejmě všudypřítomné palačinky. Návštěvníci trhů mohou poslouchat ruské lidové písně, hrát hry, například přetahovanou lanem, nebo vyzkoušet chůzi na chůdách.

Oblíbené je bruslení, na venkově a v parcích se jezdí na saních, probíhají sněhové bitvy a sjíždí se obří zledovatělé skluzavky. Na některých místech probíhají i organizované pěstní souboje, které mají do nadcházejícího roku podpořit bojovného ducha.

Poslední den maslenicového týdne se potom pálí obří slaměný „strašák zima“ a nastává oficiální vítání blížícího se příchodu jara, hojnosti, tepla a úrody.

Blinčiky – máslové bohatství

Blinčiky s kaviáremBlinčiky s kaviárem

Všechny tyto oslavy by nebyly kompletní bez palačinek, blinčiků, jak je Rusové láskyplně nazývají. Bliny ochutnáte na pouličních trzích a stáncích, v restauracích, Rusové si je pečou doma podle svých rodinných receptů.

Každá Ruska má svůj tajný recept, na který přísahá. Protože jsou palačinky velmi tenké (jsou podobné francouzským crepes), Rusové jich sní opravdu hodně.

Okrouhlý tvar a žlutá barva má připomínat slunce a konec zimy. Rusové říkají, že konzumací palačinek do sebe dostáváte teplo a sílu do nadcházejícího roku.

Název svátku je odvozen od slova maslo (v ruštině znamená to, co v češtině), kterým jsou blinčiky bohatě potřeny a které jim dodává jemnou chuť.

Mohou být se slanou nebo sladkou náplní, oblíbené jsou s rybou, kaviárem, marmeládou, hustou smetanou, a vůbec nejoblíbenější jsou přelité medem.

Kromě tenkých blinčiků můžete ochutnat také olady, podobné našim lívancům, které jsou menší a nadýchanější než blinčiky. Výborné jsou také pirožky s nejrůznějšími náplněmi.

Pro kulinářský a zároveň estetický zážitek navštivte nejslavnější moskevskou restauraci Cafe Puškin a dopřejte si blinčik tam. Nebudete litovat!

Oslavy v Moskvě

Trhy na Rudém náměstí v MoskvěTrhy na Rudém náměstí v Moskvě

V Moskvě bude v tento týden otevřeno mnoho atrakcí. Na ulici Nový Arbat si budete moci užít karnevalový průvod v maskách ze 17. století. Manéžní náměstí u Kremlu se promění na jednu velkou hudební a taneční scénu.

V parku Kolomenské se dozvíte o lidových tradicích a slavení masopustu v době 17. století. V Gorkého parku se budete moci zúčastnit třeba veletrhu lidových řemesel.

Za návštěvu stojí i Izmajlovský Kreml, kde budou probíhat různé atrakce spojené s oslavami, budete moci ochutnat palačinky s těmi nejneobvyklejšími náplněmi, naučit se ruské lidové tance, projet se na ledové skluzavce nebo vidět vystoupení s medvědem.

Pro představu, jak takové oslavy Maslenice v minulosti probíhaly, se můžete podívat na film Lazebník sibiřský, který toto téma krásně ilustruje.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/maslenica/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024