Budapešť: kráska na Dunaji

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 35994x

Budapešť zaujímá centrální místo v životě Maďarska.

Vyberte si z našich zájezdů do BudapeštiZobrazit zájezdy

Budapešť je „Kráska na Dunaji“ a město, které zaujímá centrální místo v životě Maďarska. V důsledku její zeměpisné polohy se na tomto místě utvářelo kulturní, politické a dopravní centrum Maďarska.

Současné velkoměsto sice vzniklo až roku 1873, kdy vzniklo administrativním spojením Budy, Óbudy a Pešti, ovšem dějiny města sahají mnohem dál. Střídali se tu Římané s Huny a kočovnými Maďary i stavitelské aktivity králů s ničivými vpády protivníků.

Stavební horečka zanechala stopy

Své stopy tu zanechala i novodobá stavební horečka a v současné době Budapešti nikdo nezapře, že je svébytným moderním evropským městem, kde se pořád něco děje.

V hlavním městě Maďarska je co vidět, navštívit a prožít, a jako „kulisa“ pro pulzující život tu návštěvníky uchvacuje jedinečné panorama Budapešti, její osobitá atmosféra i romantická zákoutí. 

Mají tu mnohé skvosty patřící do kategorie „nej“, jedním z nich je bezesporu unikátní a právem světoznámá poloha Budapešti. Už staří Římané museli vědět, kde je to obzvlášť krásné, protože jinak by se tu před téměř 2 000 lety neusadili.

Památník Millenia - co připomíná? 

Úsek Dunaje protékající centrem města s mosty klenoucími se přes řeku byl zařazen i na seznam UNESCO. Brzy na něj přibyla i další místa, jako například Andrássyho třída spolu s budovou Národní opery i přilehlým Náměstím Hrdinů, v jehož středu stojí Památník Millenia, oslavující 1000. výročí příchodu Maďarů do nové vlasti.

Tento památník je jedním ze symbolů Budapešti, stejně jako jím je v první řadě monumentální budova budapešťského parlamentu. Působivou atmosféru města dotváří Hradní vrch s Budínským palácem, Matyášovým kostelem a Rybářskou baštou, stejně tak jako Gellértův vrch, Markétin ostrov, bazilika svatého Štěpána či pěší ulice Váci utca, největší synagoga v Evropě či secesní důstojné paláce.

Město lázní a dobrého jídla

místních muzeích si na své přijdou nejen milovníci historie a umění, ale i ti, kteří se chtějí něco dozvědět třeba o maďarském pohostinství nebo vývoji místní městské hromadné dopravy.

Budapešť je město, které nezklame ani chuťové buňky či společenského a kulturního ducha svých návštěvníků a nejen nutností, ale i zážitkem jsou návštěvy místních tržnic, kterým se ne nadarmo přezdívá „břicha Budapešti“.

A čím je opravdu výjimečná? Je to město lázní. O blahodárných účincích místních vod věděli již staří Římané a Turci tady v dobách svých tažení postavili lázeňské budovy, z nichž se mnohé využívají dodnes. Lázně jsou tu místem odpočinku i setkávání a panuje v nich příjemná a uvolněná atmosféra.

Tím ovšem výčet toho, proč Budapešť opakovaně přitahuje své návštěvníky, zdaleka nekončí.  Přijeďte se přesvědčit i vy, že tady si na své přijde opravdu každý.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Maďarsko (Budapešť)

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Budapešti

Zájezdy do Budapešti

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/budapest/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024