Typické italské nápoje: Pinot, Sambuca a všudypřítomné espresso

Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 29097x

K Itálii neodmyslitelně patří víno, které má v této zemi ideální podmínky k růstu.

Vyberte si z našich 38 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Itálie je jednou ze zemí, ve kterých se často pijí alkoholické nápoje. K italské kuchyni patří neodmyslitelně víno; červené k červenému masu a bílé víno k bílému masu. Velmi populární je tady pití kávy, na které si Italové dávají opravdu záležet. Jako každá země i Itálie má i své tradiční nápoje.

Vína

Víno (červené i bílé) je v Itálii velmi oblíbené. Podávají se především k hlavním jídlům – obědu a večeři, čisté nebo častěji s vodou. Červená vína bývají těžká a obsahují větší množství alkoholu, proto se k nim podává voda. V restauraci vám víno přinesou ve džbánu. Vybrat si můžete z nesčetného množství druhů, jelikož každý kraj má své odrůdy vinné révy. Mezi nejlepší a nejpopulárnější patří z červeného např. Chianti, Barbaresco, Barolo či Rosignolo, z bílého např. Pinot Grigio, Orvieto nebo Favorita. Chcete-li někomu přivézt víno jako dárek, vyplatí se vsadit na kvalitu. Oblíbená jsou také šumivá vína spumante, která neobsahují velké množství alkoholu.

Označení kvality vín

VDT - vino di tavola - takto jsou označena stolní vína pro každodenní pití, jejichž cena je nízká a prodávají se kromě lahví i v krabici. Označení IGT znamená vyšší kvalitu než mají vína stolní. Tato vína mají kontrolovaný původ. Mezi opravdu kvalitní patří ta s označením DOC, která mají kontrolovaný původ, technologii i kvalitu. Pro špičková vína se užívá označení DOCG.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Alkoholické nápoje

Tradičním destilátem je grappa (nápoj z fermentovaných hroznových výlisků), která obsahuje 40–60 % alkoholu. Italové si ji dávají obvykle po večeři.

Výborný je i mandlový likér Amaretto. Vybrat si samozřejmě můžete i z jiných sladkých likérů – jahodové, kokosové, melounové apod. Další z typických likérů je výborný anýzový likér Sambuca a také tradiční citrónový likér Limoncello, vyráběný z citrónové kúry. Nejlépe chutná vychlazený!

Italské pivo český pivař moc neocení, nicméně i v Itálii se vyrábějí místní piva, jako např. Peroni či Castello. V obchodech lze běžně koupit zahraniční druhy piva, z českých i Pilsner či Budvar.

Káva

Italové si dávají kávu několikrát denně. Nejčastěji pijí caffè, tedy silnou kávu v malém šálku. Dále si můžete objednat espresso lungo, což je velká káva. Někteří ocení spíše cappuccino, caffè lattecaffè macchiato, tedy malou kávu s trochou našlehaného mléka, nebo caffè corretto – káva s grappou či Sambucou. Pokud si dáte kávu v kavárně, počítejte i s příplatkem za místo u stolu. Pokud si ale budete chtít dát kávu skutečně „po italsku", vypijte si svůj šálek ve stoje u baru. Káva se servíruje čerstvě upražená. Nejznámějšími značkami italské kávy jsou Kimbo, Chico d´Oro, Segafredo Zanetti, Cagliari, Illy a Lavazza. 

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 38 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 6. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/typicke-italske-napoje/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024