Typické italské nápoje: Pinot, Sambuca a všudypřítomné espresso

Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 11535x

K Itálii neodmyslitelně patří víno, které má v této zemi ideální podmínky k růstu.

Vyberte si z našich 44 zájezdů do ItálieZobraz zájezdy

Itálie je jednou ze zemí, ve kterých se často pijí alkoholické nápoje. K italské kuchyni patří neodmyslitelně víno; červené k červenému masu a bílé víno k bílému masu. Velmi populární je tady pití kávy, na které si Italové dávají opravdu záležet. Jako každá země i Itálie má i své tradiční nápoje.

Vína

Víno (červené i bílé) je v Itálii velmi oblíbené. Podávají se především k hlavním jídlům – obědu a večeři, čisté nebo častěji s vodou. Červená vína bývají těžká a obsahují větší množství alkoholu, proto se k nim podává voda. V restauraci vám víno přinesou ve džbánu. Vybrat si můžete z nesčetného množství druhů, jelikož každý kraj má své odrůdy vinné révy. Mezi nejlepší a nejpopulárnější patří z červeného např. Chianti, Barbaresco, Barolo či Rosignolo, z bílého např. Pinot Grigio, Orvieto nebo Favorita. Chcete-li někomu přivézt víno jako dárek, vyplatí se vsadit na kvalitu. Oblíbená jsou také šumivá vína spumante, která neobsahují velké množství alkoholu.

Průvodce nám všichni chválí. Tam, kam jezdí, se vyznají lépe než místní. Ukážou vám místa o kterých se běžně nepíše.

Označení kvality vín

VDT - vino di tavola - takto jsou označena stolní vína pro každodenní pití, jejichž cena je nízká a prodávají se kromě lahví i v krabici. Označení IGT znamená vyšší kvalitu než mají vína stolní. Tato vína mají kontrolovaný původ. Mezi opravdu kvalitní patří ta s označením DOC, která mají kontrolovaný původ, technologii i kvalitu. Pro špičková vína se užívá označení DOCG.

Alkoholické nápoje

Tradičním destilátem je grappa (nápoj z fermentovaných hroznových výlisků), která obsahuje 40–60 % alkoholu. Italové si ji dávají obvykle po večeři.

Výborný je i mandlový likér Amaretto. Vybrat si samozřejmě můžete i z jiných sladkých likérů – jahodové, kokosové, melounové apod. Další z typických likérů je výborný anýzový likér Sambuca a také tradiční citrónový likér Limoncello, vyráběný z citrónové kúry. Nejlépe chutná vychlazený!

Italské pivo český pivař moc neocení, nicméně i v Itálii se vyrábějí místní piva, jako např. Peroni či Castello. V obchodech lze běžně koupit zahraniční druhy piva, z českých i Pilsner či Budvar.

Káva

Italové si dávají kávu několikrát denně. Nejčastěji pijí caffè, tedy silnou kávu v malém šálku. Dále si můžete objednat espresso lungo, což je velká káva. Někteří ocení spíše cappuccino, caffè lattecaffè macchiato, tedy malou kávu s trochou našlehaného mléka, nebo caffè corretto – káva s grappou či Sambucou. Pokud si dáte kávu v kavárně, počítejte i s příplatkem za místo u stolu. Pokud si ale budete chtít dát kávu skutečně „po italsku", vypijte si svůj šálek ve stoje u baru. Káva se servíruje čerstvě upražená. Nejznámějšími značkami italské kávy jsou Kimbo, Chico d´Oro, Segafredo Zanetti, Cagliari, Illy a Lavazza. 

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 44 zájezdů do Itálie

Zobrazit aktuální zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 2. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/typicke-italske-napoje/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieCestujte chytře - rady, tipy a novinky!

Odebírejte náš newsletter a poznávejte svět výhodněji.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Tento web vyžaduje používání cookies. Více zde. OK