Typické nápoje v Chorvatsku: pálenka, likér, pivo a míchačky...

Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 61749x

Typickými nápoji pro Chorvatsko jsou pálenky rakija a méně známá loza. Češky si tady pochutnávají na dalmátském vínu a Češi na pivu. Podél pobřeží vás ale budou lákat především na míchané drinky.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do ChorvatskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Téměř ve všech restauracích obdržíte k účtence panáka pálenky? Jako poděkování za vaši návštěvu.

Chorvatsko patří k zemím, ve kterých se hojně konzumují alkoholické nápoje. K nejoblíbenějším druhům patří nejrůznější destiláty, kterými se zpravidla zakončuje hlavní chod.

Nejoblíbenější alkoholické nápoje

K tradičním chorvatským pálenkám patří tolik oblíbená bylinná rakije. V láhvi destilátu je středomořská tráva, která dodá tekutině jemně nazelenalý vzhled. Kvalita rakijí je různá, zpravidla záleží na kvalitě trávy a délce louhování bylin.

Velmi oblíbenou pálenkou je loza, která se připravuje ze zbytků vinných hroznů, jenž se nespotřebují při výrobě vína.

Ženám doporučujeme ochutnat jemný, třešňový likér Maraschino, velmi příjemné, sladké chuti. Pokud neholdujete sladkým chutím, ochutnejte některé z výborných chorvatských vín. Ke kvalitním druhům patří dalmatská vína, především ta, která pocházejí z ostrova Vis. Z kvalitních bílých odrůd doporučujeme tokajské nebo malvaziji, z červených odrůd je výborný primoštenský babič.

Ochutnejte i místní pivo

Nejznámějším chorvatským pivem je Karlovačko a Ožujsko, což jsou piva s dlouholetou tradici. K oblíbeným produktům patří ležáky, nealkoholická piva a Karlovačko črno, což je tmavé pivo s výraznou chutí.

Káva na všechny způsoby

Z teplých nápojů je oblíbená černá káva, kterou Chorvaté popíjejí ne na turecký, ale italský způsob, tedy ve velmi malých šálcích. V místních kavárnách a restauracích si můžete objednat espresso, capuccino, latté nebo kávové speciality.

Letní osvěžení

Velmi oblíbené jsou nejrůznější míchané alkoholické a nealkoholické drinky. Největší výběr drinků nabízejí denní i noční bary, ale zakoupit je můžete i přímo na ulici.

V turistických centrech se hojně připravují džusy z čerstvého ovoce. Okusit můžete šťávu z pomerančů, ale i ananasu, vinných hroznů, granátových jablek nebo mixu citrusů.

Chorvatsko

Odhalte chorvatská tajemství

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Chorvatska

Zájezdy do Chorvatska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 31. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/typicke-napoje-v-chorvatsku/Doporučujeme z Chorvatska

Nejnovější z ChorvatskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024