Dubrovník: úchvatné město s tajuplným historickým jádrem

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 7. 2020 • Přečteno 18803x

Dubrovník je vůbec nejkrásnějším městem Chorvatska. Jeho historické jádro je skvostem, který si při návštěvě Jadranu nenechejte ujít.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do ChorvatskaZobrazit zájezdy

Chorvatský Dubrovník je dokonalou kombinací nádherných kulturních památek, překrásných oblázkových pláží a kouzelných zátok s tyrkysově modrým mořem. Ne nadarmo se tomuto atraktivnímu přístavnímu městu, ležícímu na jihu Dalmácie, přezdívá perla Jadranu. Ať už se sem vydáte z jakéhokoliv důvodu, Dubrovník ve vás zcela jistě zanechá nezapomenutelný dojem.

Dubrovnické hradby

Městské hradbyMěstské hradby

Chorvatský Dubrovník je nejpůsobivějším a nejkrásnějším městem Chorvatska, a to především díky dobře zachovalému historickému jádru města obehnanému mohutnými městskými hradbami pocházejícími z 8. až 17. století, jež patří k nejmohutnějším obranným opevněním v Evropě.

Hradby doplňuje 15 věží a několik pevností (Sveti Ivan, Bokar, Revelin). Není divu, že dnes patří mezi nejcennější památkové komplexy v jihovýchodní Evropě a od roku 1979 si vysloužily místo na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Františkánský klášter a další zajímavosti

Františkánský klášterFrantiškánský klášter

Místní hradby však nejsou jedinou dubrovnickou zajímavostí. Bohaté dějiny historického města na vás budou působit na každém kroku v podobě překrásných ulic s ozdobnými průčelími domů, paláců, kostelů, katedrál, klášterů a nejrůznějších sídel.

Za dubrovnickými hradbami se ukrývá nádherná katedrála pocházející z 18. století, kde můžete obdivovat krásný oltář sv. Jana Nepomuckého, vyrobený z fialového mramoru, a řadu náboženských obrazů, včetně obrazu Nanebevzetí Panny Marie, který pochází z dílny italského malíře Tiziana.

Za zmínku dále stojí hlavní třída Dubrovníku s názvem Placa, Onofriova kašna pocházející ze 13. století, pojmenovaná po staviteli vodovodního systému v Dubrovníku, či nádherný palác Sponza pocházející ze 16. století, který je dokonalou směsí gotického a renesančního stylu.

K hlavním památkám Dubrovníku patří také františkánský klášter ze 14. století, který je považován za nejkrásnější pozdně románskou stavbu celé Dalmácie. Jeho nejstarší a nesporně nejcennější částí je krásný rajský dvůr, jehož křížová chodba se štíhlými dvojitými elegantními sloupy vděčí za svou působivou atmosféru svému tvůrci Mihoji Brajkovi.

Klášter mimo jiné uchovává umělecká díla a předměty mimořádné hodnoty, avšak největší pozornost si mezi návštěvníky získává stará františkánská lékárna, která se v areálu kláštera nachází.

Čtení: Zájezdy do Chorvatska - srovnání a doporučení

Nejkrásnější pláže Dubrovníku

Pláž Šulići pod hradbamiPláž Šulići pod hradbami

Díky rozmanitým plážím, křišťálově čistému moři, romantickým zátokám a borovým lesům je Dubrovník považován za jedno z nejkrásnějších měst na pobřeží Jaderského moře. V blízkosti centra Dubrovníku jich naleznete hned několik.

Krásný výhled na starobylé hradby města i ostrov Lokrum nabízí pláž Banje, která je zároveň i pláží nejoblíbenější. Další hojně navštěvovanou pláží je pláž Copacabana, kterou naleznete v severní části poloostrova Lapad. Na své si zde přijdou i milovníci vodních atrakcí, jachtingu, surfování, plachtění nebo potápění.

O něco klidnější je pláž sv. Jakuba, která se nachází v romantické zátoce u stejnojmenného kostela, podle kterého je pojmenována. Její romantickou atmosféru dotváří výhled na starobylé město a ostrov Lokrum.

Nejdelší pláží města je pláž Lapad, která své jméno získala podle poloostrova Lapad, jenž je považován za nejkrásnější část Dubrovníku. Tím však výčet pláží zdaleka nekončí. Mezi další pláže patří pláž Bellevue, pláž Danče, pláž Šulići a pláž Buža. 

Vydejte se na nedaleký ostrov Lokrum

Výhled na ostrov LokrumVýhled na ostrov Lokrum

Pokud vás městský ruch Dubrovníku omrzí, můžete se vypravit na nedaleký ostrov Lokrum, kam se dostanete za pouhých deset minut plavby trajektem. Jedná se o jedinečný ostrov s duby, borovicemi a olivovníky, v jejichž stínu se můžete schovat před žhnoucím sluncem.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Chorvatsko

Odhalte chorvatská tajemství

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Chorvatska

Zájezdy do Chorvatska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 31. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dubrovnik/Doporučujeme z Chorvatska

Nejnovější z ChorvatskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024