Ostrov Rab: jeskyně, jezírka, pláže, historie i tradice aneb 22 km zážitků uprostřed moře

Veronika Flodrová Veronika Flodrová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 12. 5. 2021 • Přečteno 22036x

Chorvatský ostrov Rab je odpovědí na vaši otázku, kam se letos podívat. Zelený ostrov, jak mu přezdívají, nabízí nádherné pláže, klid i adrenalinové výpravy.

Vyberte si z našich zájezdů na ostrov RabZobrazit zájezdy

Ostrov slunce, jedna z nejvyhledávanějších písečných pláží v Chorvatsku, ráj pro milovníky turistiky, cykloturismu, jachtingu i plážového povalečství, historií dýchající město Rab, tajemné jeskyně, opuštěné pláže i rušný turistický život. Toto vše a mnohem více najdete na malém ostrově Rab s přátelským duchem a milými domorodci.

Po příjezdu do frekventovaného rabského přístavu v Mišnjaku vás přivítá vyprahlá měsíční krajina, ale nebojte, po přejetí pár kilometrů na druhou stranu ostrova se vám otevře zelený ráj s bohatou vegetací. Po prozkoumání místní flory, úrodných polí, travnatých ploch, parků a lesů pochopíte, proč si Rab zasloužil přízvisko „zelený ostrov“. Nakonec název Rab pochází od prvních obyvatel Rabu Ilyrů, a tedy ilyrského slova „arb“, což znamená temný, zelený, zalesněný.

Přestože se Rab řadí do TOP desítky největších chorvatských ostrovů, zvládnete jeho délku 22 km přejet autem za půl hodiny; pěšky půjdete místní turistickou trasou stejnou vzdálenost hodiny. Jako pravá chorvatská stezka vede dost nehostinným kamenným terénem, ale zato si tu užijete krásné výhledy na pevninské pohoří Velebit, aniž byste potkali živáčka.

Loparský ráj: písečné pláže, geologický park, jeskyně i jezírka

Loparský poloostrovLoparský poloostrov

Ať už jste milovníky turistického ruchu, nebo raději dáváte přednost klidnějším místům, nejsevernější rabské letovisko Lopar se zavděčí v obou případech. Loparský poloostrov nabízí nejen proslulou 1,5 km dlouhou písečnou Rajskou pláž, ale také dalších 22 odlehlých písečných pláží rozkládajících se po obvodu celého poloostrova. Tyto vzdálenější pláže jsou oblíbeny především vyznavači soukromí a často i nudismu. Mezi oblíbené pláže patří Sahara nebo Ciganka či čistě nudistický Stolac.

Celý poloostrov je protkán naučnými stezkami loparského geologického parku, založeného v roce 1969, poukazující na zajímavé geologické úkazy a místní rostlinstvo. Možná při objevování geoparku narazíte na nenápadný „robinsonský“ kemp Zidine obklopený zelení a mořem, který vám zajistí klid v přírodě a odpočinek od vymožeností moderního života v místních stanech a chatkách.

A pokud vám nevadí si vyšlápnout pár desítek výškových metrů nad hladinu moře, zamiřte nad Rajskou pláž na procházku Premužićovou stezkou, odkud se vám naskytnou krásné výhledy nejen na pláž, ale i na nejvyšší vrchol ostrova, okolní ostrovy a nekonečné pohoří Velebit na pevnině. A kdo ví, třeba cestou narazíte na místní skrytou jeskyni nebo leknínové jezírko. Všude pobíhající ovečky potkáte určitě.

Historické srdce ostrova: hlavní město Rab

Hlavní město RabHlavní město Rab

Každý, kdo přijel na Rab, by měl alespoň jednou navštívit stejnojmenné hlavní město Rab. Romantické historické jádro města s množstvím historických památek, kamennými úzkými uličkami, středověkými hradbami a nejkrásnějším parkem na Jadranu, lesoparkem Komrčar – to vše nabízí Šťastné město neboli Felix Arba, jak jej v dávné minulosti nazvali Římané.

Městu dominují čtyři zvonice kostelů, z nichž nejkrásnější výhled nabízí 26 m vysoká zvonice sv. Marie. Díky historickým a architektonickým pamětihodnostem bývá město Rab označováno jako Malý Dubrovník. V Rabu sice nenajdete takové množství pláží jako na Loparském výběžku, můžete však navštívit městské betonové pláže pod hradbami nebo se nechat dovézt lodí na klidnější výběžek „zamilovaných“, poloostrov Frkanj, s řadou malých pláží.

Zelená oáza klidu: poloostrov Kalifront a lesní rezervace Dundo

Lesní rezervace DundoLesní rezervace Dundo

Ještě než se vydáte objevovat nekonečné zátoky a lesy poloostrova Kalifront, zastavte se cestou v zátoce Eufemia a nasajte historickou atmosféru ve františkánském klášteře sv. Eufemie s příjemnou polohou na břehu moře. Poté můžete zamířit na nejzelenější místo ostrova – poloostrov Kalifront s lesní rezervací Dundo.

Les Dundo je jeden z mála zachovalých původních lesů Středomoří s porosty dubů cesmínovitých a různých druhů borovic. Pokud budete mít štěstí, možná vám cestu zkříží mufloni a axisi indičtí, kteří v těchto lesích žijí. Celý poloostrov je protkaný pěšími stezkami a cyklostezkami. Objevovat místní křišťálové zátoky můžete tedy jen po svých, na kole (někdy s notnou dávkou smyslu pro offroad styl) nebo z palub lodí a jachet.

A to není zdaleka všechno...

Ostrov Sveti GrgurOstrov Sveti Grgur

Přírodními a historickými krásami Rabu to ale nekončí. Pokud chcete zabrousit za hranice ostrova, stačí trochu odplavat od břehů Rabu a můžete začít objevovat.

Podmořský svět 

Na Rabu si přijdou na své potápěním nepolíbení i zkušení potápěči. Najdete zde čtyři potápěčská centra (tedy v každém druhém městečku jedno :-)) s usměvavým a profesionálním personálem.

Zapomenuté pláže Rabu přístupné jen lodí

Jednou z těchto pláží je tzv. Uvala jaja neboli Vajíčková pláž. Pláž pod nejvyšším vrcholem ostrova dostala své přízvisko díky malým oblázkům ve tvaru vajíček rozsetých po celé pláži.

„Chorvatský fjord“

Nádherné místo s potopeným vrakem lodi a krásnou vyhlídkou nad zátokou s vápencovými skalami příkře padajícími do moře. Pohádkově kouzelná zátoka Zavratnica okouzlí snad každého.

Olivové háje v Lunu na Pagu

Pohodlnou plavbou z Rabu se dostanete na nejsevernější výběžek ostrova Pag do malé rybářské vesničky Lun. Zde se můžete mezi 80 000 olivovníky snažit objevit ty nejstarší se stářím přesahující tisíc let.

„Chorvatský Alcatraz“

Ostrov Goli Otok s temnou vězeňskou historií je na dohled i dojezd lodí z Loparu.

Ostrov Sveti Grgur

Na neobydleném zeleném ostrůvku v bezprostřední blízkosti Loparského poloostrova kromě budov bývalého ženského vězení najdete i jediné čtyřnohé obyvatele – daňky čekající na pamlsky od přijíždějících turistů.

Historické město Baška na ostrově Krk

Oblíbené živé letovisko s bohatou historií (zahrnující i české stopy), hezkými plážemi a vyhlídkou nad městem – je dobře dostupné lodními výlety z Loparu.

Výhodná poloha Rabu umožňuje také výlet za chorvatským klenotem – Plitvickými jezery – nebo výšlap pohořím Velebit, např. proslulou 50 km Premužićovou stezkou.

Tipy pro opravdové cestovatele:

Užijte si projížďky na koleUžijte si projížďky na kole

1. Tradiční slavnosti

Co vás určitě vtáhne do života pravých „Rabljaninů“, jsou tradiční slavnosti. Oblíbené jsou rybářské fešty zajišťující gurmánský zážitek. Zážitkem bývá Loparská noc s prezentací starých řemesel. Největší událost ostrova je středověká dobová slavnost Rabska fjera trvající tři červencové dny.

2. Jeskyně Medova Buža

Adrenalin do žil vám vlije prozkoumávání Medovy Buže, jeskyně přístupné jen z mořské hladiny. Vstupenku si podepíšete skokem do jeskyně otvorem ve stropu z přibližně 3 metrů a jediná cesta ven vede otvorem pod hladinou moře. V jeskyni se údajně konala svatba potápěčů.

3. Malý ostrov – kilometry cest

Na celém Rabu je 157 km cyklostezek a 147 km stezek pro pěší turistiku.

Ti, co Rab navštívili, už vědí, že týden či dva na objevení všech pokladů ostrova nestačí. Stačí ale na to, aby si člověk užil příjemnou atmosféru tohoto přátelského ostrova a odjížděl s úsměvem na tváři a chutí na další poznání…

Veronika Flodrová

Veronika FlodrováPrůvodce Radynacestu.cz

Chorvatsko (ostrov Rab)

Rab na tisíc způsobů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na ostrov Rab

Zájezdy na ostrov Rab

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 31. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ostrov-rab/Doporučujeme z Chorvatska

Nejnovější z ChorvatskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024