Umění vás baví, tradiční galerie už tolik ne? Navštivte v Berlíně největší street art muzeum světa

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 9. 2017 • Přečteno 3224x

Každý umělec, který tady zanechá svůj otisk, svoji stopu, se vyjadřuje trochu jinak, má jiné priority i zkušenosti. To, co je ale všechny spojuje, je město. To je jim inspirací, ateliérem, plátnem i výstavní síní zároveň.

Vyberte si z našich zájezdů do BerlínaZobrazit zájezdy

Dříve mívalo jedinou nálepku – vandalství. I dnes, kdy se stalo globální záležitostí, je ale jeho provozování téměř všude na světě považováno za ilegální. Jako určitá forma protestu proti režimu se objevuje dokonce i v zemích, kde vládnou diktatury. Řeč je samozřejmě o street artu neboli pouličním umění. Co byste řekli třeba návštěvě největšího street art muzea na světě? Dobrá zpráva. Najdete ho jen kousek od českých hranic.      

Muzeum, které by vůbec nemělo být. Tak tímto sloganem se prezentuje pětipodlažní Museum for Urban Contemporary Art v módní berlínské čtvrti Schöneberg. A Berlín, který se holedbá titulem Město designu udělovaným UNESCO, nemohl být pro tenhle unikátní umělecký počin lepší volbou.  

Jak ale současný street art neboli umění, které „jde“ za lidmi na ulici, dostat do muzea? Jedním z možných řešení je umně spojit vnitřní a vnější expozici. Žádné muzeum totiž nemá jen vnitřní prostory, ale i vnější stěny a fasády, a i ty se mohou pravidelně převlékat do nového.

V současnosti v tomto bezplatně přístupném muzeu vystavuje stovka nejuznávanějších street art umělců planety, včetně kontroverzního Sheparda Faireyho, pouličního umělce s přezdívkou 1010, berlínského streetartisty Evola či íránských umělců, kteří si říkají Icy and Sot.

Instalace další třicítky umělců se objeví v prostorách přilehlé železniční stanice. Fasádu muzea pak pokryjí přenositelné a archivovatelné panely o rozměru 8000 m2, na nichž vzniknou obří nástěnné malby, tzv. mural art. Věřte, že tahle působivá záplava zářivých barev v šedém světle betonu vám doslova vezme dech.

Kde a kdy?

Bülowstraße7, Berlín

Úterý–Neděle: 10.00–18.00 

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Německo (Berlín)

Objevte velkoměsto Evropy

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Berlína

Zájezdy do Berlína

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/umeni-vas-bavi-tradicni-galerie-uz-tolik-ne-navstivte-v-berline-nejvetsi-street-art-muzeum-sveta/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2023