Umění vás baví, tradiční galerie už tolik ne? Navštivte v Berlíně největší street art muzeum světa

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 9. 2017 • Přečteno 3554x

Každý umělec, který tady zanechá svůj otisk, svoji stopu, se vyjadřuje trochu jinak, má jiné priority i zkušenosti. To, co je ale všechny spojuje, je město. To je jim inspirací, ateliérem, plátnem i výstavní síní zároveň.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Dříve mívalo jedinou nálepku – vandalství. I dnes, kdy se stalo globální záležitostí, je ale jeho provozování téměř všude na světě považováno za ilegální. Jako určitá forma protestu proti režimu se objevuje dokonce i v zemích, kde vládnou diktatury. Řeč je samozřejmě o street artu neboli pouličním umění. Co byste řekli třeba návštěvě největšího street art muzea na světě? Dobrá zpráva. Najdete ho jen kousek od českých hranic.      

Muzeum, které by vůbec nemělo být. Tak tímto sloganem se prezentuje pětipodlažní Museum for Urban Contemporary Art v módní berlínské čtvrti Schöneberg. A Berlín, který se holedbá titulem Město designu udělovaným UNESCO, nemohl být pro tenhle unikátní umělecký počin lepší volbou.  

Jak ale současný street art neboli umění, které „jde“ za lidmi na ulici, dostat do muzea? Jedním z možných řešení je umně spojit vnitřní a vnější expozici. Žádné muzeum totiž nemá jen vnitřní prostory, ale i vnější stěny a fasády, a i ty se mohou pravidelně převlékat do nového.

V současnosti v tomto bezplatně přístupném muzeu vystavuje stovka nejuznávanějších street art umělců planety, včetně kontroverzního Sheparda Faireyho, pouličního umělce s přezdívkou 1010, berlínského streetartisty Evola či íránských umělců, kteří si říkají Icy and Sot.

Instalace další třicítky umělců se objeví v prostorách přilehlé železniční stanice. Fasádu muzea pak pokryjí přenositelné a archivovatelné panely o rozměru 8000 m2, na nichž vzniknou obří nástěnné malby, tzv. mural art. Věřte, že tahle působivá záplava zářivých barev v šedém světle betonu vám doslova vezme dech.

Kde a kdy?

Bülowstraße7, Berlín

Úterý–Neděle: 10.00–18.00 

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/umeni-vas-bavi-tradicni-galerie-uz-tolik-ne-navstivte-v-berline-nejvetsi-street-art-muzeum-sveta/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024