Počasí v Německu: užijte si lyžování, horskou turistiku i koupání v moři

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 4. 2017 • Přečteno 5367x
TémataNěmecko

Ačkoli je Německo rozlohou velký stát, mnoho klimatických pásem tady neobjevíme a počasí je v podstatě stejné jako v České republice.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Pokud pod pojmem „počasí“ rozumíme teplotu, srážky, popř. vlhkost vzduchu či tlak, pak záleží prakticky na třech faktorech. Jedním z nich je zeměpisná šířka – když tedy Německo leží v mírném pásu, nenajdeme tady ani tropické ani polární rysy. Druhým faktorem je nadmořská výška, a ta se na území Německa mění.

Třetím faktorem je potom vzdálenost od moře. Na březích moří a oceánů je jejich vliv významný, v létě vzduch ochlazují, a v zimě naopak oteplují. Kontinentální podnebí znamená, že rozdíly mezi letními a zimními teplotami jsou větší.

Klimatická pásma v Německu

Ačkoli je Německo rozlohou velký stát, mnoho klimatických pásem tady neobjevíme a počasí je v podstatě stejné jako v České republice. Jsou zde pouze malé rozdíly. Na severu na pobřeží Baltského a Severního moře najdeme spíše skandinávské podnebí, tedy chladnější, syrovější a větrnější.

Ve velké části středního Německa jsou hlavně nížiny, proto zde bývají suchá horká léta, ale z důvodu menší vzdálenosti od moře jsou zimy většinou mírnější. U hranic s Českou republikou a zejména v jižní části země, kde se nacházejí hory, převládá horské počasí s výbornými podmínkami pro zimní lyžování a s příjemnými teplotami vhodnými pro horské túry v letních měsících.

Mořské pobřeží

Baltské mořeBaltské moře

Dlouhé pobřeží nabízí mnoho příležitostí nejen k turistice, ale i k rybolovu a samozřejmě ke stavbě strategicky důležitých přístavů a průmyslových zón. Turisté navštěvují spíše východní část, tedy pobřeží Baltského moře. Poloostrov Rujána (německy Rügen) s nejsevernějším bodem země, mysem Kap Arkona, je turisty často navštěvovaný, ale podmínky ke koupání v moři nejsou příliš příznivé.

Místo je vhodné pro poznávání přírody, zajímavý je zde národní park Jasmund a město Sasnitz, které je výchozím bodem trajektového spojení do švédského Trelleborgu.

Dalším turisticky oblíbeným přímořským letoviskem je poloostrov Usedom, který se nachází trochu jižněji a na rozdíl od Rujány nabízí více pláží. Ani zde však nenajdeme takové podmínky pro koupání v moři jako v jižní Evropě. Je však častým cílem německých turistů, kteří zde vlastní různé penziony.

Vzhledem k mnoha zajímavostem na poloostrově stojí za to navštívit ho v létě. V zimě zde naleznete pouze nevlídné větrné počasí, zatímco v létě se ti otužilejší mohou i vykoupat. Vítr zde ale fouká po celý rok, proto je třeba počítat s velkými vlnami. V posledních letech, kdy se v celé Evropě překonávají letní teplotní rekordy, je německé pobřeží dobrou alternativou k extrémně horkým pobřežím na jihu Evropy či dokonce Afriky.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Střední Německo

Tato obrovská země je z větší části rovinatá, a i když ji na severu omývají dvě moře, letní teploty bývají téměř na celém území dost vysoké. Vzhledem ke své poloze má například Bavorsko již spíše kontinentální klima než to mořské. Ale i Berlín, jenž se nachází relativně blízko Baltu, bývá v létě dost horký. Je to stejné jako ve všech větších městech střední Evropy. Rozpálené chodníky spolu s výpary průmyslových podniků pocitovou teplotu ještě více zvyšují. 

Nejlepší období na návštěvu velkých německých měst jsou jednoznačně jaro a podzim. Většina měst byla bohužel za druhé světové války zničena a nenabízí mnoho historických monumentů, ale to neznamená, že v nich není nic zajímavého.

Oblíbené jsou zejména adventní výlety do Drážďan, Regensburgu, Norimberku a dalších měst nedaleko od českých hranic, kdy na začátku prosince obvykle nebývá velký mráz a podmínky pro procházku osvětlenými (někdy i zasněženými) jsou nanejvýš příznivé. V zimě jsou teploty i srážky ve velké části Německa srovnatelné s Českou republikou.

Německé hory

Lyžování v NěmeckuLyžování v Německu

I když mnoho Čechů jezdí lyžovat do Rakouska, popř. do Alp ve Švýcarsku či ve Francii, jsou i v Německu dobré podmínky pro lyžování. Pokud jedete do Krušných hor, pak můžete zkusit podívat se i na druhou stranu hranice. Totéž platí i pro Šumavu.

Vyšší hory jsou však u rakouských a švýcarských hranic. V těch se cítí lyžaři velmi dobře a na rozdíl od center v uvedených sousedních zemích se zde nepohybují tak obrovské davy. Nicméně povětrnostní podmínky jsou zde v porovnání s těmi rakouskými velmi podobné, ne-li stejné.

V létě pak potkáte mnoho turistů na německé straně Šumavy, kde sice obvykle bývá více srážek, ale teploty jsou velmi příjemné. Sami Němci navštěvují i jižní hory, které nabízejí hezké procházky s teplotami, které ani v nejmenším nepřipomínají vedra ve velkoměstech. A i když je jih země docela větrný a srážkové nadprůměrný, v nejteplejších letních měsících zde najdete dostatek slunce i stínu tak, že bude spokojen každý turista.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-nemecko/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024