Ostrov Mainau: květinový ráj na Bodamském jezeře slibuje zábavu pro celou rodinu

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 7. 2024 • Přečteno 804x

Arboretum s více než 150 let starými stromy, původní růžová zahrada, tropické skleníky, barokní zámek, motýlí dům a spousta dalších krás nabízí ostrov Mainau.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Mainau je jedním ze 13 ostrovů na Bodamském jezeře. Leží poblíž Kostnice (Konstanz) na německo-švýcarsko-rakouském pomezí a s pevninou jej propojuje most. Ostrov (nebo spíš ostrůvek) o rozloze 45 hektarů patří švédské šlechtické rodině Bernadotte, která ho jako unikátní botanickou zahradu zpřístupnila veřejnosti.

Mainau je jedním z nejexotičtějších míst v Německu. Čeká vás tady arboretum s více než 150 let starými stromy, původní růžová zahrada, tropické skleníky, barokní zámek, motýlí dům a spousta dalších krás. Brány ostrova jsou pro vás otevřeny každý den, protože zde po celý rok stále něco kvete. Milovníci květin, nastupte si – vyrážíme do botanického ráje.

Zahrada, která kvete po celý rok

Zahradnické unikátyZahradnické unikáty

Mainau (a potažmo celé Bodamské jezero) těží ze své výhodné polohy. Člověk by logicky předpokládal, že počasí v severním podhůří Alp bude spíš drsnější. Opak je ale pravdou, protože oblast otepluje takzvaný fén (německy föhn), teplý vítr, který sem přes Alpy vane z jihu Evropy. Místní klima je díky tomu mírné, bez velkých mrazů, a tak se na ostrově daří také druhům, za kterými byste se jinak museli vydat mnohem jižněji.

V parku je několik typů zahrad a v průběhu roku zde pořád něco kvete. Sezónu tradičně otevírají koberce rozkvetlých tulipánů, narcisů a dalších jarních cibulovin. Následují stovky kvetoucích rododendronů a azalek, voňavých růží, kosatců a dalších méně či více obvyklých trvalek. V létě se zahradami rozlévá opojná vůně bugenvileí, levandulí a citrusů, které navodí pravou středomořskou atmosféru. Až do prvních mrazíků kvetou vznešené jiřiny a astry, jež ladí s podzimně zbarvenými stromy. V zimě se pak veškerý život přesouvá do skleníků, které se pyšní třeba sbírkou 1200 orchidejí.

Pokud byste si nějakou tu rostlinu rádi odvezli domů, zastavte se v zahradnictví u hlavního vstupu.

Přes 150 let staré arboretum

Lípa Viktorie na svém místě nehnutě stojí už od roku 1862Lípa Viktorie na svém místě nehnutě stojí už od roku 1862

Srdcem Mainau je arboretum se zhruba 250 druhy stromů, mezi nimiž je spousta vzácných a starých původních odrůd. První cizokrajný strom liliovník tulipánokvětý tady v roce 1827 nechal vysadit kníže Mikuláš II. Esterházy, který se v tomtéž roce stal pánem ostrova a začal z něj vytvářet exotickou zahradu.

Na něj pak navázal velkovévoda Fridrich I. Bádenský, který sem po roce 1850 nechal dovézt stromy téměř ze všech kontinentů a položil tak základy dnešního arboreta. Mezi stromy vynikají třeba neobvykle vysoké blahočety a sekvoje nebo lípa Viktorie, kterou Fridrich vysadil v roce 1862 na počest narození své jediné dcery Viktorie Bádenské.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Motýlí dům

Užijte si procházku mezi motýliUžijte si procházku mezi motýli

V areálu se nachází také jeden z největších motýlích domů v Německu. Schmetterlingshaus na vás dýchne nefalšovanou exotikou: ve skleníku, kde se vlhkost vzduchu pohybuje okolo 90 % a teploty se drží mezi 25 a 30 °C, uvidíte poletovat na 120 druhů tropických motýlů z Asie, Afriky, Střední a Jižní Ameriky. Někteří jedinci (zejména můry) mají rozpětí křídel až 30 cm.

70 % motýlů sem dovážejí ze specializovaných farem v původních lokalitách. Zbylých 30 % se rozmnožuje přímo zde, takže při troše štěstí můžete na rostlinách zahlédnout celý vývojový cyklus těchto fascinujících živočichů – od vajíčka přes larvu (housenku) a kuklu až po dospělého motýla.

Panství rodu Bernadotte

Součástí barokního zámku je i kostel sv. MarieSoučástí barokního zámku je i kostel sv. Marie

Ostrov po dlouhých 500 let patřil Řádu německých rytířů, kteří zde vybudovali barokní zámek (v němž najdete kavárnu a galerii) a přilehlý kostel sv. Marie. Později se stal soukromým majetkem velkovévodů, knížat a dalších zámožných rodů. Od začátku 30. let minulého století je Mainau ve vlastnictví rodiny Bernadotte, která je součástí širší švédské královské rodiny.

Byl to právě Lennart Bernadotte, pravnuk Fridricha I., kdo zrenovoval toho času zarostlou a zanedbanou zámeckou zahradu a jako první ji zpřístupnil veřejnosti, čímž v předválečných letech podpořil masivní rozvoj cestovního ruchu. Protože se oženil s ženou neurozeného původu, přišel o královské výsady a zahrady na Mainau se pro něj staly hlavním zdrojem příjmu.

Před vypuknutím druhé světové války se Bernadottové odstěhovali zpět do neutrálního Švédska. Jelikož ale byli ve finanční tísni, po dlouhém naléhání souhlasili s tím, že ostrov pronajmou za účelem vybudování zotavovny pro nacistické úředníky. K tomu ale nakonec nedošlo, protože v roce 1944 německé ministerstvo zahraničí přidělilo ostrov francouzským kolaborantům v čele s Jacquesem Doriotem. Na samém konci války Francouzi zámek přetavili v sanatorium, kde se léčili těžce nemocní přeživší vězni z koncentračních táborů.

Lennart Bernadotte se na zpustošený ostrov vrátil v roce 1946. Poměrně rychle se mu podařilo od francouzské vlády získat finanční odškodnění a znovu park otevřít lidem. Jeho potomci zde žijí dodnes.

Vyžití pro malé i velké návštěvníky

V místním zookoutku to žijeV místním zookoutku to žije

Mainau je plný přírodních krás, které ale v očích vašich ratolestí mohou být úplná nuda. Na ostrově proto nezapomínají ani na ty nejmenší, pro které je připraveno hned několik dětských hřišť a zajímavých zábavně-vzdělávacích aktivit (třeba hledání ztraceného pokladu). Zážitek budou mít i z motýlího domu a radost jim určitě udělá také minifarma s poníky. Příjemným bonusem je, že děti do 12 let mají vstup na ostrov zdarma.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ostrov-mainau/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024