5 tipů, jak si užít advent v Berlíně na maximum: Ochutnávejte, nakupujte a rozhýbejte kosti

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 12. 2022 • Přečteno 1887x

Stále nevíte, kde strávit letošní advent? Berlín bude skvělou volbou.

21 zájezdů na téma: Advent Zobrazit zájezdy

Tip:

Obchody v Německu bývají až na pár výjimek v neděli zavřené, otevírací dobu si proto zjistěte dopředu.

Věděli jste, že řada oblíbených vánočních tradic pochází z Německa? Vděčíme mu za zdobení vánočních stromečků, skleněné ozdoby nebo adventní kalendáře. I samotný termín „Vánoce“ patrně vychází z německého „Weihnachten“.

Německo je tedy k předvánočním výletům jako stvořené. Snad nejrozmanitější vyžití nabízí Berlín, a proto vám dnes přinášíme pár tipů, jak si advent v německé metropoli užít na maximum.

1) Navštivte vánoční trhy

Pohled na adventní Alexanderplatz z berlínského nákupního centraPohled na adventní Alexanderplatz z berlínského nákupního centra

K adventu patří trhy. Němci jsou v jejich pořádání přeborníci – jejich zkušenosti totiž sahají až do 15. století. V Berlíně se každoročně koná okolo 80 adventních trhů. Stánky se svařákem, buřty a řemeslnými výrobky jsou roztroušené po celém městě. Prostor dostávají tradiční řemesla i současné umění, zábava i odpočinek. 

Největší a nejrušnější trhy sídlí na Alexandrově náměstí (Alexanderplatz) v samotném centru města. Mají snad vše, nač si vzpomenete – tradiční vánoční pyramidu, kluziště i ruské kolo. Trhy u zámku Charlottenburg jsou o poznání decentnější a přenesou vás zpět do časů monarchie. Hluboko v Grunewaldském lese na okraji Berlína se ukrývají pohádkové trhy. Jeden z nich je přímo určen našim psím parťákům. Luciánské trhy ve starém pivovaru Kulturbrauerei jsou věnovány svaté Lucii, severské bohyni světla, a celé se nesou ve skandinávském duchu. A pokud chcete úplnou klasiku, vydejte se do centra Špandavy (Spandau).

Nejoblíbenější jsou trhy na náměstí Gendarmenmarkt poblíž bulváru Pod Lipami (Unter den Linden). Ve stylových bílých stanech korunovaných třpytivou hvězdou si kromě vánočního jídla a nakupování užijete bohatý doprovodný program. Za vidění stojí především vystoupení akrobatů nebo průvod kouzelných postaviček. Vstup na trhy je zpoplatněn 1 eurem. Jen pozor, v letech 2022 až 2024 budou trhy z důvodu rekonstrukce náměstí přesunuty na sousední Bebelplatz.

2) Bez výčitek ochutnávejte

Typické německé klobásky prodávané v adventních ulicích BerlínaTypické německé klobásky prodávané v adventních ulicích Berlína

V Berlíně sice můžete ochutnat kuchyni z celého světa, ale byl by hřích opomenout německé speciality, které vás při toulkách v mrazivém počasí navíc parádně zahřejí. Absolutní klasikou jsou klobásky („wursty“) – bílý bratwurst, kořeněný krakauer nebo vyhlášená berlínská street food pochoutka currywurst, klobása podávaná s kečupem a kari. K dostání jsou také bezmasé alternativy.

Dalším tradičním jídlem, které najdete i na trzích, jsou špecle se sýrem nebo dresdner handbrot, zapečený chléb „do ruky“ s houbami, sýrem a zakysanou smetanou. Milovníky sladkého potěší vánoční štola, perníky (lebkuchen) nebo quarkbällchen – smažené kuličky z tvarohu a kynutého těsta. 

Z drinků vyzkoušejte feuerzangenbowle – pod názvem, který nelze bez výtek vyslovit ani za střízliva, se schovává víno s flambovanou cukrovou homolí. Glühwein (svařené víno) ve vánočním hrnečku je samozřejmostí.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

3) Hoďte se do gala

Koncertní dům na náměstí Gendarmenmarkt v BerlíněKoncertní dům na náměstí Gendarmenmarkt v Berlíně

Berlín je evropským centrem kultury. Na veškeré formy umění tady narazíte doslova na každém kroku. Příjemný kulturní zážitek vám pomůže naladit se na vánoční vlnu. Během adventu si můžete poslechnout gospel, jazz, gregoriánský chorál, vážnou i populární hudbu. Divadla lákají na tradičně i moderně pojaté inscenace vánočních klasik jako Louskáček, Vánoční koleda, Labutí jezero či Šípková Růženka.

Město má také uznávanou alternativní scénu, takže pokud vás klasika omrzela, můžete vyrazit třeba do cirkusu, na stand-up komedii, improvizační show nebo undergroundový koncert. Zkrátka tam, kam vás srdce táhne.

Čtení na podobné téma5 měst v Německu, kam vyrazit na adventní trhy: všemi směry a vždy v pohodové atmosféřePřečíst

4) Nazujte brusle a rozhýbejte tělo

Adventní bruslení na náměstí Alexanderplatz v centru BerlínaAdventní bruslení na náměstí Alexanderplatz v centru Berlína

Berlín je ráj zimních sportů, které si můžete užít i v samotném centru města. Postupimské náměstí (Potsdamer Platz), kterým dříve procházela hranice Východního a Západního Berlína, se totiž rok co rok proměňuje v Zimní svět (Winterwelt). K dispozici je kluziště, curlingová dráha a 12 metrů vysoká a 70 metrů dlouhá sáňkařská dráha. K tomu po celý den hraje DJ.

Ve městě je řada dalších kluzišť a ti, kteří preferují romantické přírodní kulisy, si můžou udělat výlet na některé z nedalekých zamrzlých jezer.

5) Vyrazte nakupovat

Vyhlášený nákupní bulvár KurfürstendammVyhlášený nákupní bulvár Kurfürstendamm

Co si budeme povídat – při shánění vánočních dárků se člověk leckdy pěkně zapotí. V Berlíně se nás ale před tímto trápením snaží uchránit. Je tady nepřeberné množství luxusních butiků, nákupních center, obchůdků s autorskou tvorbou i second handů a bleších trhů, kde seženete originální kousky za hubičku.

Prestižní obchodní dům KaDeWe patří se svými šesti patry a více než stovkou obchodů k největším v Evropě. „Hipsterská“ čtvrť Kreuzberg je zase multikulturním centrem gastronomie a alternativní módy. Vyhlášené jsou i nákupy na bulváru Kurfürstendamm (mezi místními zkráceně Ku'damm). 

Čtení na podobné témaLevné nákupy v Berlíně: na své si přijdou milovníci obchoďáků, kamenných obchodů i bleších trhůPřečíst

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Adventní zájezdy

Vyberte si jeden z našich 21 zájezdů na téma: Advent

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 1. prosince

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-tipu-jak-si-uzit-advent-v-berline/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024