Dobrá zpráva pro všechny milovníky historie: V Dánsku otevřeli přes 1000 let starou pevnost Vikingů!

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 4484x

Láká vás historie? V Dánsku byla veřejnosti zpřístupněna více než tisíc let stará pevnost Vikingů.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do DánskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Objev pevnosti umožnilo použití laserových dálkoměrů? Měření, které je velmi přesné a neuvěřitelně rychlé, odhalilo okem téměř nepostřehnutelnou vyvýšeninu kruhového tvaru.               

Poslední dobou se v Dánsku nemluví o ničem jiném tak často jako o otevření více než 1000 let staré pevnosti Vikingů. Velkolepý objev na ostrově Sjælland, západně od města Køge, ohlásili archeologové sice již v roce 2014, ve velkém stylu jej však oslavili až letos.

Pevnost pochází z doby dánského krále Haralda Blåtanda (česky označovaného jako Harald Modrozub), jenž sjednotil kmeny v Dánsku do jednoho království.

Její objevení se počítá mezi největší evropské historické nálezy posledních desetiletí. Historické stavby tohoto typu by bylo možné v Dánsku spočítat na jedné ruce. 

Srovnatelný nález je proto pro archeology skutečným svátkem a vždy způsobí nemalý rozruch. Podobně unikátní objev si totiž připsali naposledy před více než 60 lety. Kruhová vikinská pevnost Vallø Borgring má vnější průměr 145 metrů (vnitřní 122 metrů) a je tak 3. největší pevností svého druhu.

Kruhové pevnosti jsou spojeny výhradně s dánskou historií a představují skutečné unikum. Jednalo se o na svou dobu vynikající stavební projekty, které byly stavěny s velkou přesností na strategicky výhodných pozicích. Vědci jsou toho názoru, že mohly pojmout až 500 bojovníků. 

Slavnostního odhalení, jež proběhlo na konci května 2016, se ujala sama dánská panovnice Markéta II. Pevnost zvanou Borgring mohla veřejnost spatřit poprvé na začátku června. O opravdové perly v Dánsku zkrátka není nouze... 

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Dánsko

Objevte půvaby Kodaně

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Dánska

Zájezdy do Dánska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/v-dansku-otevreli-pres-1000-let-starou-pevnost-vikingu/Doporučujeme z Dánska

Nejnovější z DánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024