5 perliček Dánska: památky, přírodní krásy, tajemné mosty i pohádkový svět z Lega

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 70295x
TémataDánsko

Dánsko se pyšní památkami, přírodními krásami, Legolandem i moderními mosty.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do DánskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Jako četbu na cestu do Dánska zvolte pohádky H. Ch. Andersena, který se v dánském Odense narodil. 

O severských zemích je v současné době hodně slyšet, proč se tedy na sever také nevydat? Pomyslnou branou do Skandinávie je Dánsko, země rozložená na více než čtyřech stovkách větších či menších ostrovů propojených mosty. Je to země, ve které můžete obdivovat památky a hlavně přírodní krásy a také si užívat ve vyhlášených zábavních parcích. Otázka před první návštěvou Dánska je proto jasná: jakých pět zdejších perliček si rozhodně nenechat ujít? Tady jsou naše tipy. 

1. Dánská královna Kodaň a sousední Roskilde

Zámek Christiansborg a nejtypičtější kodaňský dopravní prostředek – koloZámek Christiansborg a nejtypičtější kodaňský dopravní prostředek – kolo

Hlavní město Dánska, kde to žije – taková je Kodaň! Leží na východním pobřeží největšího dánského ostrova Sjælland a jejím symbolem je soška Malé mořské víly, hledící do daleka do širého moře. Na vlastní oči ji spatříte, když zavítáte na nábřeží Nyhavn, lemované hrázděnými domy ze 17. a 18. století. Přímo vybízí k romantickým procházkám. Jinak se ale v Kodani nejčastěji jezdí na kole.

Srdcem města je Radniční náměstí s velkou radnicí. Ještě monumentálnější jsou tři kodaňské zámky: Amalienborg, který je oficiálním sídlem dánské královny, Christiansborg, kde sídlí dánský parlament, a Rosenborg, ve kterém jsou uloženy dánské korunovační klenoty. V Kodani můžete navštívit řadu zajímavých muzeí i slavný zábavní park Tivoli, který své brány poprvé otevřel už v roce 1843 a do dnešních dnů neztratil nic na své atraktivnosti.

Vyznavači alternativnějších kultur si přijdou na své, pokud zavítají do kodaňské svérázné oblasti s názvem Christianina. A snad na všechny návštěvníky Kodaně bez rozdílu zapůsobí čistota tohoto přívětivého města, které je třeba zažít!

Víte, že...

V období 11.–15. století dánští králové nesídlili v Kodani, ale v nedalekém Roskilde? Zdejší cihlová katedrála byla tradičním pohřebním místem dánských králů. V současnosti město nejvíce proslavil velkolepý hudební festival Roskilde Festival, který se tu tradičně již od roku 1971 vždy na začátku července pořádá. V minulosti si na něm zahráli třeba i Bob Marley či Nirvana.

Čtení: Zájezdy do Dánska – srovnání a doporučení

2. Hamletův zámek Kronborg dýchá renesanční atmosférou

Zámek Kronborg se do dějin zapsal jako „Hamletův hrad” Elsinor Zámek Kronborg se do dějin zapsal jako „Hamletův hrad” Elsinor

Víte, že v Dánsku můžete navštívit zámek, který už vlastně předem tak trochu znáte? Je jím Kronborg v Helsingøru nedaleko Kodaně. Coby Elsinor totiž figuroval v Shakespearově Hamletovi. Je to jeden z nejvýznamnějších renesančních zámků v severní Evropě, jeho půvab umocňuje krásná poloha na břehu Baltského moře.

Pevnost, v 16. století přestavěná na monumentální renesanční zámek, byla postavena v 15. století na strategickém místě. Odsud totiž bylo možné hlídat úžinu Øresund mezi současným Dánskem a Švédskem. Pevnost sloužila nejen k obraně, ale i k vybírání cla od připlouvajících lodí. Za průplav velmi důležitým dopravním tahem, spojujícím Baltské a Severní moře, se tu také platilo vysoké mýtné, před jehož zaplacením nikdo neměl šanci uniknout.

Hamletova přítomnost tu dýchá na každém kroku a obzvláště ji pocítíte v létě, kdy se na nádvoří hrají na počest dánského prince Hamleta, který se mstí za smrt svého otce, každoroční představení.

Na zámek Kronborg, zapsaný i na seznamu UNESCO, jsou Dánové patřičně hrdí, i když z jeho někdejší slávy zbylo jen málo. Zámecké interiéry spíše zejí prázdnotou, zajímavější jsou například vystavené velké propracované modely plachetnic.

Tip pro vás:

Působivá je návštěva zdejších kasemat, v nichž posedává socha Holgera, dánského bájného hrdiny, který tu čeká, aby pomohl od nepřítele osvobodit svou zemi, až jí bude nejhůř.

3. Legoland – svět z Lega pro malé i velké návštěvníky

Z Lega postavený svět v Legolandu působí velmi realisticky Z Lega postavený svět v Legolandu působí velmi realisticky

Kdo by doma neměl nebo alespoň neznal stavebnici Lego? Pochází z Dánska, kde z malých umělohmotných stavebnicových dílků dokonce ve městečku Billund na Jutském poloostrově postavili celý Legoland. Je rájem pro hravé duše bez rozdílu věku a je důkazem toho, že z Lega se dá postavit snad všechno, na co si vzpomenete.

A tak tu můžete obdivovat různé stavby, sochu Svobody, minilodě i autobusky z Lega, stojí tu větrné elektrárny s točícími se vrtulemi, pirátský hrad s piráty v životní velikosti i čtrnáct metrů vysoká socha indiána. Na návštěvníky v Legolandu čekají nejrůznější atrakce včetně těch vodních i dračí horská dráha. Zkrátka nepřijde ani ten, kdo by si chtěl sám z Lega něco postavit.

Park otevřel své brány v roce 1968 nedaleko původní továrny na Lego. Legoland je světem postaveným z malých stavebnicových součástek, kde si budete připadat tak trochu jako v pohádce, i když okolní budovy, postavy i dopravní prostředky vypadají velmi realisticky. Tuto atmosféru prostě musíte zažít.

Víte, že...

Sedm z deseti hostů Legolandu jsou dospělí? Možná se chtějí tak trochu vrátit do dětských let, možná ale v Legolandu spíše obdivují smysl pro detail a neuvěřitelnou propracovanost zdejších výtvorů. 

4. Perly dánského pobřeží aneb každou nohou v jiném moři

Křídové útesy Møns Klint jsou přírodní perlou dánského pobřeží Křídové útesy Møns Klint jsou přírodní perlou dánského pobřeží

Nádhernými přírodními scenériemi překvapuje dánský ostrov Møn na jihovýchodě země. Vládne na něm na jedné straně poklidná venkovská atmosféra, na straně druhé se tu však přímo od moře vzhůru tyčí divoké přírodní křídové útesy, místy až 80 m vysoké. Celá oblast je vyhlášena národním parkem, a to nejen díky mnoha geologickým zajímavostem, na které tu návštěvníci mohou narazit, ale také díky jedinečné flóře a fauně.

Møns Klint jsou přírodní perlou dánského pobřeží. Ostatně, proč se v Dánsku k moři nevydat? Z žádného místa v zemi to k moři není dál, než přibližně 50 km. U moře si tu užijí zejména ti, kterým zase tak moc nevadí vítr, který je pro rovinaté Dánsko více než typický. Dánové se k moři chodí i vykoupat, hlavně sem ale míří za odpočinkem, přečíst si pěknou knihu nebo si udělat piknik s přáteli.

Jedním z nejvyhledávanějších míst na dánském pobřeží je mys Grenen, nejsevernější místo v Dánsku. Právě tady se totiž slévají dvě moře – Baltské a Severní. Kde jinde se vám poštěstí, že byste stáli každou nohou v jiném moři? Už pro ten jedinečný pocit se vyplatí si sem výlet udělat.

Víte, že...

Čím budete v Dánsku severněji, tím delší bude váš den? Takový západ slunce na nejsevernějším mysu Dánska Grenen je tedy víc než působivým zážitkem. 

5. Dánské mosty jako svědci pokroku i inspirace filmařů

Most Øresundbron od roku 2000 spojuje Dánsko se ŠvédskemMost Øresundbron od roku 2000 spojuje Dánsko se Švédskem

Jelikož se Dánské královstvím rozkládá na stovkách větších či menších ostrovů, ve stavění mostů jsou Dánové mistři. Svůj um prokázali například při stavbě mostů Storebælt či Øresundbron. Projet se po nich je velkým zážitkem a i samotný pohled na ně je ohromující.

Most Storebælt nese stejné jméno jako průliv mezi dvěma největšími dánskými ostrovy Sjælland a Fyn, nad kterým se jakožto nejdelší evropský visutý most vznáší. Visí na ocelových lanech a aby pod ním mohly lodě dobře podplouvat, od mořské hladiny ho dělí až 72 metrů. Most byl slavnostně otevřen pro železniční dopravu v roce 1997, pro silniční dopravu v roce 1998, a měří necelých 7 km.

Øresundbron spojuje dánskou Kodaň se švédským městem Malmö. Jeho slavnostní otevření v roce 2000 znamenalo zároveň připojení Skandinávského poloostrova k pevninské Evropě. V Evropě je Öresundský most se svými téměř 8 km nad vodou druhým nejdelším mostem.

Celá dopravní stavba měří 16 km a jejím horním patrem se prohánějí auta a další silniční vozidla, zatímco spodní patro patří železniční dopravě.  A pokud máte pocit, že vám Øresundbron něco říká, zřejmě jste sledovali velmi úspěšnou dánsko-švédskou kriminální sérii s prostým názvem Most, pro kterou byla tato nádherná stavba inspirací. 

Víte, že...

Nechybělo mnoho a Dánské království se mohlo pyšnit i dalším mostem, spojujícím Dánsko s Německem? Nakonec ale bylo rozhodnuto, že místo mostu povede pod Fehmarnovou úžinou tunel. Celý projekt je v dánštině znám pod názvem Fugleglugtslinjen, tedy „ptačí letová trasa”, a až bude dostavěn, budeme mít Dánsko zase o kousek blíž.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Dánsko

Objevte půvaby Kodaně

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Dánska

Zájezdy do Dánska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-perlicek-danska/Doporučujeme z Dánska

Nejnovější z DánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024