Počasí v Dánsku: déšť a vítr by vás neměl vyvést z míry

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 22500x
TémataDánsko

Pro Dánsko je charakteristické proměnlivé počasí.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do DánskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Na cestu do Dánska si nezapomeňte přibalit deštník a větrovku. Počasí je tu proměnlivé.

Jak je v Dánsku? Přesněji – jaké je v Dánsku počasí? Co si přibalit na cestu do Kodaně? Rozhodně deštník či pláštěnku, pokud se na cestu vydáte v zimních měsících, a teplejší svetřík či bundu přibalte i pokud vyrážíte v létě. Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

Na počasí v Dánsku, ležícím na severu Evropy, má vliv teplý Golfský proud i velmi nízká nadmořská výška země, která v průměru činí jen asi 30 m. n. m. Počasí je tu proto příjemné, i když je charakteristické svou velkou proměnlivostí.

Dánský deštík

Do Dánska si s sebou přibalte deštníkDo Dánska si s sebou přibalte deštník

Kromě velké proměnlivosti dánské počasí charakterizují také časté větry, mlhy a dešťové přeháňky. Ty jsou častější na západě země, kde je počasí ovlivněno blízkostí Atlantského oceánu, naopak ve východní části Dánska pod kontinentálními vlivy jsou srážky nižší.

Nejdeštivěji je tu na konci léta a na podzim, zejména v období od konce srpna do listopadu. Nejsušším měsícem je naopak únor. Únor je zároveň statisticky nejchladnějším měsícem v roce. Oteplovat se začíná většinou od dubna a nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy se ručička teploměru může vyšplhat i lehce nad 30 °C.

Kdy vyrazit na cestu?

Na kole se jezdí za každého počasíNa kole se jezdí za každého počasí

Dánsko je k návštěvě vhodné kdykoliv. K nejvhodnějším měsícům k návštěvě patří květen a červen, kdy je tu nejen příjemné počasí, ale celá země je navíc zelená a plná rozkvetlých květin a stromů. Teplota se tu v těchto měsících pohybuje nejčastěji mezi 13–20 °C.

V letních měsících ukazuje Dánsko průměrnou teplotu 17 °C, v zimě kolem 0 °C. Pod bod mrazu klesají teploty výjimečně. Zato tu ale profukuje pěkně studených větřík, a tak se dobrá bunda a šála vždycky hodí.

Baltské moře omývající Dánsko z východu, se v posledních letech dost oteplilo. Během letních prázdnin se v něm teplota vody pohybuje mezi 27–23 °C. Severní moře na západě země je nepatrně chladnější.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Dánsko

Objevte půvaby Kodaně

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Dánska

Zájezdy do Dánska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-v-dansku/Doporučujeme z Dánska

Nejnovější z DánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024