Wádí Rum: růžová poušť, nomádi a bylinkami provoněný čaj

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 23331x

Wádí Rum neboli Měsíční údolí je přírodní rezervace na jihu Jordánska.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Wádí Rum neboli Měsíční údolí je přírodní rezervace na jihu Jordánska o rozloze sedmiset kilometrů čtverečních. Geograficky je součástí Arabské pouště, která pokrývá většinu rozlohy Saudské Arábie a část Jordánska. Je to také patrně to nejkrásnější, co příroda v Arabské poušti vytvořila.

Naleznete tady například jeden z nejruději zabarvených typů pouštního písku na světě. Impozantní duny rudého písku se opírají o skalní útvary barevného pískovce. Pískovec byl vodou a větrem za tisíciletí různě vytvarován, takže ve Wádí Rum povolte fantazii – uvidíte pak leccos! Hlavy zvířat i lidí, katedrálu, obrovské houby, příšery atd. 

Život ve Wádí Rum

Wádí Rum není pouští bez života. V rámci této rezervace se pohybuje a žije na 2000 osob – beduinů z kmene Zalabia, který již dlouhou dobu pokládá krásné Měsíční údolí za svůj domov. Část beduinů již žije usazeným způsobem života, zejména ve stejnojmenné vesnici.

Tyto pojí více nebo méně rodinné svazky a zatím co se muži věnují cestovnímu ruchu jako řidiči džípů a průvodci, ženy zůstávají doma a vytváří pro turisty suvenýry – zejména šperky. Námětem těchto šperků jsou prastaré thamudické kresby, kterých je po skalách v údolí nespočet.

Thamudejci byli kmeny Nomádů, kteří tady žili v době před naším letopočtem a několik století před příchodem islámu byli vytlačeni slavným kmenem Nabatejců, který postavil Petru

Beduíni ale nebydlí jenom ve vesnicích, kde mají postavené kamenné domy a vedle kterých je prostor pro zaparkování velblouda. Východně od vesnice Rum se nachází shluk stanů, který obývá několik stovek lidí. Tito beduíni se pořád pohybují podle toho, kde je pro jejich stáda voda.

Ve stanech ale zůstávají ženy a děti. Beduinské stany se nazývají „domy srsti“ podle toho, že jsou utkané z velbloudí srsti v černobílém provedení. V takových stanech vítají rodiny i turisty, ale zavedou vás pouze do veřejné části svého obydlí. Ta privátní, kde jsou manželky, zůstává zrakům turistů zavřena. 

Jaký je život jordánských beduinů dnes? V jejich kamenných domech byste dnes už našli vše, co používáme v Evropě – televizi, internet, mobilní telefony. Vesnice Rum má několik obchůdků, kde si místní dokáží koupit vše od zeleniny po kredit do mobilu. Pokud potřebují elektroniku nebo oblečení, zajednou do 60 kilometrů vzdálené Akaby.

Přesto je ale jejich život poznačen tradicí. Mnoho z nich, zejména mužů starší generace, má více než jednu manželku, a tak počet jejich dětí může překročit dvě desítky. Většina mužů nosí tradiční tóbu bílé barvy a na slunce nevyjdou bez červenobílé kufíje. Během rozpálených dnů ve svých stanech pijí velice sladký černý čaj, který dochucují bylinnou směsí. Na ten určitě pozvou i vás. 

Jak poznat krásy pouště

Nejlepší způsob, jak poznat Wádí Rum, je vzít si na cestu džíp nebo velblouda. Průvodce vám během několika hodin ukáže to nejkrásnější z celého údolí – sluncem rozpálené duny, tajné vzkazy prastarých obyvatel této oblasti, do kamene vytesanou podobu T. E. Lawrence. Právě ten se stal hlavní osobností, se kterou je Wádí Rum spojeno.

T. E. Lawrence byl britským diplomatem, který spolu se syny mekkánského šarífa Husejna vedl arabské povstání proti Osmanům v první světové válce. Říká se, že s jedním z těchto synů, princem Abdulláhem, si byl obzvlášť blízký. O svých dobrodružstvích na Blízkém Východě napsal Lawrence z Arábie knihu, kterou pojmenoval Sedm pilířů moudrosti.

Stejný název nese skalní útvar, který se majestátně týčí nad návštěvnickým centrem, kde objevování tohoto magického údolí většinou začíná. Pokud chcete poznat toto místo lépe, zůstaňte na noc v beduinském stanu. Západy slunce mají v červenorůžové krajině neobyčejné kouzlo a v noci nad vámi bude bdít milion hvězd.

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd již 3. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/wadi-rum/Doporučujeme z Jordánska

Nejnovější z JordánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024