Jordánský Džeraš: Klenot mezi římskými městy

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5723x

Džeraš byl živým městěm i v době, když už lidé neuctívali velkou Artemis.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do IzraeleZobraz zájezdy

Římských vykopávek a měst je v oblasti Středomoří bezpočet. Je až k podivu, kolik svědků staré římské kultury lze dnes navštívit! Přesto, ale po spoustě opravdu významných římských městech zůstalo jen pár kamenů. Výjimku tvoří město Džeraš nebo Gerasa v severním Jordánsku. Svým antickým nádechem a mírou dochovalosti lze mluvit o opravdovém klenotu. 

Gerasa byla ve starověku jedním z významných měst regionu, které historie i Bible znají pod názvem Decapolis. Dekapole neboli Desetiměstí bylo volným sdružením deseti bohatých a prosperujících měst regionu, mezi které patřila např. Filadelfia (dnešní Ammán), Gadara nebo Scytopolis (dnešní izraelské město Bet Shean).

Města byla propojená sítí cest, komunikovala spolu a obchodovala. Vzhledem k dobrým podmínkám pro zemědělství, dostatku stavebního kamene a příjemnému klimatu to byla snad jedna z nejrozvinutějších oblastí tehdejší Římské říše. 

Gerasa, kterou založili již Řekové (dokonce možná sám Alexandr Veliký), nebyla výjimkou. Město mělo v dobách největšího rozmachu až 20 tisíc obyvatel a několika kilometrové hradby s branami, veřejné lázně, chrámy, jeden kilometr dlouhou nákupní ulici, obrovské náměstí, hipodrom, olivové lisy a několik divadel. Tak nějak město vypadalo, když ho ve druhém století navštívil císař Hadrián a vděční obyvatelé Gerasy na jeho počest postavili monumentální Vítězný oblouk, který se také nazývá Hadriánovou bránou

Co z té velké slávy zůstalo po mnoha pustošivých zemětřeseních dnes? Za zmínku stojí zejména těchto pět džerašských zajímavostí: 

1. Oválné náměstí

Nádherné, prostorné náměstí se vám otevře hned za vstupní bránou do areálu. Je nezvykle rozsáhlé a dnes slouží k slavnostním shromážděním během zahájení letního Džerašského festivalu, na který zvou pořadatelé umělce z Jordánska i zahraničí. Pamatujete si ze školy, jaké jsou tři typy řeckých sloupů? Tady naleznete iónské, jejichž zakončení je ve tvaru ucha nebo kudrlinky. 

Jsme zkušení profesionálové. Nic nás při zájezdu nevyvede z míry a to ani v případě mimořádných událostí.

2. Artemidin chrám

Džeraš má dva hlavní chrámy. Ten starší byl zasvěcen Diovi a je u vstupu do areálu. Artemidin chrám stojí blíž k severní bráně města a pokládá se za nejkrásnější památku Džeraše. Byť je jeho krása poničená řadou zemětřesení, pořád stojí většina z jeho 12 sloupů. Uvnitř naleznete detailně zdobené prostory, kam se velké bohyni klaněli kněží. Dnes má tady stáneček prodavač čaje a kávy, do které vám na požádání dá pár zrn voňavého kardamomu. 

3. Nákupní cardo

Jaké bylo nakupování v římské době? Obchody s jídlem i drahým zbožím se nacházely na hlavní ulici města, přičemž cardo bylo označení pro ulici postavenou v směru sever – jih. V malých výklencích za sloupořadím se nacházelo vše, co běžný člověk v té době potřeboval. Cardo v Džeraší mělo délku 900 metrů a dodnes si zachovalo sloupořadí, jako i dláždění. Procházka po džerašském cardu ja tak příjemnou aktivitou, která přiblíží běžný život obyvatel Džeraše před 2000 lety. 

4. Jižní divadlo 

Úžasné místo! Divadlo mělo kapacitu 3000 míst a dodnes má nádhernou akustiku. Není divu, že právě tady se pořádá většina koncertů Džerašského festivalu. I ve všední dny vám návštěvu divadla zpříjemní tradiční jordánské melodie několika místních hudebníků, přesto je ale divadlo neimpozantnější, když jste v jeho okouzlujícím prostoru sami s ozvěnou svého hlasu. 

5. Kostel sv. Kosma a Damiána

Džeraš byl živým městěm i v době, kdy už lidé neuctívali velkou Artemis. Namísto pohanských chrámů tak stavěli kostely, jejichž podlahy dláždili mozaikou. Nedaleko Artemidina chrámu a jedné z nejlepších vyhlídek na město je tak kostel pojmenován podle dvou křesťanských mučedníků, kteří po konverzi ke křesťanství pomáhali jiným a uzdravovali nemocné. Když obejdete kostel seshora, uvidíte na jeho podlaze mozaiku, kde jsou i dva světci zobrazeni. 

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Izraele

Zobrazit aktuální zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd již 18. únoraURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jordansko-dzeras/Cestujte mazaně - rady, tipy a novinky!

Odebírejte náš newsletter a poznávejte svět výhodněji.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!