Jordánský Džeraš: klenot mezi římskými městy

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12595x

Džeraš byl živým městěm i v době, když už lidé neuctívali velkou Artemis.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do JordánskaZobrazit zájezdy

Římských vykopávek a měst je v oblasti Středomoří bezpočet. Je až k podivu, kolik svědků staré římské kultury lze dnes navštívit! Přesto, ale po spoustě opravdu významných římských městech zůstalo jen pár kamenů. Výjimku tvoří město Džeraš nebo Gerasa v severním Jordánsku. Svým antickým nádechem a mírou dochovalosti lze mluvit o opravdovém klenotu. 

Gerasa byla ve starověku jedním z významných měst regionu, které historie i Bible znají pod názvem Decapolis. Dekapole neboli Desetiměstí bylo volným sdružením deseti bohatých a prosperujících měst regionu, mezi které patřila např. Filadelfia (dnešní Ammán), Gadara nebo Scytopolis (dnešní izraelské město Bet Shean).

Města byla propojená sítí cest, komunikovala spolu a obchodovala. Vzhledem k dobrým podmínkám pro zemědělství, dostatku stavebního kamene a příjemnému klimatu to byla snad jedna z nejrozvinutějších oblastí tehdejší Římské říše. 

Gerasa, kterou založili již Řekové (dokonce možná sám Alexandr Veliký), nebyla výjimkou. Město mělo v dobách největšího rozmachu až 20 tisíc obyvatel a několika kilometrové hradby s branami, veřejné lázně, chrámy, jeden kilometr dlouhou nákupní ulici, obrovské náměstí, hipodrom, olivové lisy a několik divadel. Tak nějak město vypadalo, když ho ve druhém století navštívil císař Hadrián a vděční obyvatelé Gerasy na jeho počest postavili monumentální Vítězný oblouk, který se také nazývá Hadriánovou bránou

Co z té velké slávy zůstalo po mnoha pustošivých zemětřeseních dnes? Za zmínku stojí zejména těchto pět džerašských zajímavostí: 

1. Oválné náměstí

Nádherné, prostorné náměstí se vám otevře hned za vstupní bránou do areálu. Je nezvykle rozsáhlé a dnes slouží k slavnostním shromážděním během zahájení letního Džerašského festivalu, na který zvou pořadatelé umělce z Jordánska i zahraničí. Pamatujete si ze školy, jaké jsou tři typy řeckých sloupů? Tady naleznete iónské, jejichž zakončení je ve tvaru ucha nebo kudrlinky. 

2. Artemidin chrám

Džeraš má dva hlavní chrámy. Ten starší byl zasvěcen Diovi a je u vstupu do areálu. Artemidin chrám stojí blíž k severní bráně města a pokládá se za nejkrásnější památku Džeraše. Byť je jeho krása poničená řadou zemětřesení, pořád stojí většina z jeho 12 sloupů. Uvnitř naleznete detailně zdobené prostory, kam se velké bohyni klaněli kněží. Dnes má tady stáneček prodavač čaje a kávy, do které vám na požádání dá pár zrn voňavého kardamomu. 

Čtení: Zájezdy do Jordánska – srovnání a doporučení

3. Nákupní cardo

Jaké bylo nakupování v římské době? Obchody s jídlem i drahým zbožím se nacházely na hlavní ulici města, přičemž cardo bylo označení pro ulici postavenou v směru sever – jih. V malých výklencích za sloupořadím se nacházelo vše, co běžný člověk v té době potřeboval. Cardo v Džeraší mělo délku 900 metrů a dodnes si zachovalo sloupořadí, jako i dláždění. Procházka po džerašském cardu ja tak příjemnou aktivitou, která přiblíží běžný život obyvatel Džeraše před 2000 lety. 

4. Jižní divadlo 

Úžasné místo! Divadlo mělo kapacitu 3000 míst a dodnes má nádhernou akustiku. Není divu, že právě tady se pořádá většina koncertů Džerašského festivalu. I ve všední dny vám návštěvu divadla zpříjemní tradiční jordánské melodie několika místních hudebníků, přesto je ale divadlo neimpozantnější, když jste v jeho okouzlujícím prostoru sami s ozvěnou svého hlasu. 

5. Kostel sv. Kosma a Damiána

Džeraš byl živým městěm i v době, kdy už lidé neuctívali velkou Artemis. Namísto pohanských chrámů tak stavěli kostely, jejichž podlahy dláždili mozaikou. Nedaleko Artemidina chrámu a jedné z nejlepších vyhlídek na město je tak kostel pojmenován podle dvou křesťanských mučedníků, kteří po konverzi ke křesťanství pomáhali jiným a uzdravovali nemocné. Když obejdete kostel seshora, uvidíte na jeho podlaze mozaiku, kde jsou i dva světci zobrazeni. 

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Jordánsko

Magické pouštní království

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Jordánska

Zájezdy do Jordánska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jordansko-dzeras/Doporučujeme z Jordánska

Nejnovější z JordánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024