Jordánská Akaba: skvělé oříšky, podmořský život a tajemná královna ze Sáby

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 21950x

Akaba je nejjižněji položeným městem na území Jordánska.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do JordánskaZobrazit zájezdy

Akaba je nejjižněji položeným městem na území Jordánska a zároveň jediným městem v království, které leží na mořském pobřeží. Je tudíž oblíbenou destinací pro Jordánce, kteří se sem přijíždějí koupat kromě letních měsíců téměř celý rok. Kromě toho je Akaba také rušným přístavním městem a hraničním bodem pro vstup do Sáudské Arábie. 

Region Akabského zálivu

Akaba dala jméno zálivu, který omývá břehy čtyř zemí: Egypta, Izraele, Jordánska a Sáudské Arábie. Mluvíme tady o Rudém moři, které Akabským zálivem na severu končí. Rudé moře není známé jenom svou relativně vysokou teplotou a tudíž velmi příjemným koupáním po celý rok, ale také bohatým podmořským životem, který nabízí k vidění celou řadu exotických ryb a barevných koralů.

Na pobřeží Akabského zálivu jsou města dvě, kromě Akaby je to i izraelský Eilat. Krásné pískové pobřeží má i Egypt (respektivě jeho Sinajský poloostrov), kde pobřeží lze v nabídkách cestovních kanceláří najít pod heslem Taba

Tajemná královna ze Sáby a král Šalamoun

Přístavy v Akabském zálivu existovaly již ve starověku. Za vlády krále Šalamouna kolem roku 900 před naším letopočtem se přístav jmenoval Ecijón Géber a podle Bible do tohoto přístavu doplula královna ze Sáby, když chtěla potkat krále, o jehož moudrosti se vyprávělo až v dnešním Jemenu (tam leželo Sabejské království).

Královna, kterou legendy znají pod jménem Makeda nebo Bilkis, přinesla králi Šalamounovi jako dar vonné masti vyrobené z arabského balzamovníku a zpátky si odvezla od Šalamouna potomka, ten se později stal králem Menelikem I.

Čtení: Zájezdy do Jordánska – srovnání a doporučení

Moderní Akaba

Přes svou zajímavou starověkou historii nemá Akaba hodně zachovalých památek. V centru města přesto naleznete ruiny mamelucké pevnosti a také se tady nachází jeden z nejstarších křesťanských kostelů vůbec. Více než historií Akaba láká svou moderní infrastrukturou. Velmi výhodně tady lze nakoupit díky tomu, že město má tax a duty free statut.

Výhodně se tady tudíž nakupuje například zlato, ale také parfémy nebo oblečení. V centru města je několik obchodů s různými typy oříšků, které se většinou pěstují v Jordánsku. Naleznete tady nabídku skvělých pistácií, mandlí, vlašských ořechů, ale také kešu a arašídů. Lehký oříškový snack můžete zapít čerstvým džusem z jahod, pomerančů nebo exotického manga. 

Kam za nejlepším koupáním 

Pláže v centru Akaby jsou buď hotelové (na pobřeží stojí pouze pětihvězdičkové hotely), nebo veřejné, kam si na západ slunce chodí sednout jordánské rodinky, často s termoskou silného černého čaje a vodní dýmkou. Pokud se ale chcete vydat za podmořským životem, nejkrásnější pláže a zachovalé korály naleznete jižně od Akabského přístavu, směrem k hranici se Sáudskou Arábií.

V této oblasti je pouze pár hotelů a většina pobřeží je volně přístupná nebo přístupná za poplatek. Pláže jsou tak čisté, dlouhé a jejich voda plná zajímavého podmořského života. 

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Jordánsko

Magické pouštní království

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Jordánska

Zájezdy do Jordánska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jordanska-akaba/Doporučujeme z Jordánska

Nejnovější z JordánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024