Ammán: moderní jordánská metropole s nádechem starověku

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 29959x

Ammán je hlavním městem Jordánského hášimovského království.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do JordánskaZobrazit zájezdy

Ammán je hlavním městem Jordánského hášimovského království a zároveň největším městem v zemi. Domovem ho nazývá přes čtyři miliony lidí a další milion bydlí v okolí metropole. O Ammánu se říká, že byl postaven na sedmi kopcích jako Řím. Dnes se rozprostírá na čtrnácti pahorcích a neustále se jeho plocha rozšiřuje podle toho, jak se za prací do města stěhují obyvatelé z venkova. 

Tajemné centrum starověku 

Ammán je městem s prastarou historií. Jeho název je odvozen od původního starověkého názvu města – Rabbath Ammon. Amonité, jeho obyvatelé, založili město někdy ve 13. století před naším letopočtem a z této doby se zachovaly základy chrámů a paláců na dnešní lokalitě jménem Citadela, přímo uprostřed Ammánu.

O Amonitech se píše na několika místech v Bibli, kde představují národ v opozici proti Mojžíšovi a Židům, kteří v té době putovali z Egypta do Zaslíbené země a procházeli také územím Amonitů. 

Město bratrské lásky 

Město mění své jméno v době řecké – z Rabbath Ammon se stává Philadelphia, nebo město bratrské lásky – staví se tady po řeckém vzoru pantheón a později přibyde i impozantní amfiteátr. Město bratrské lásky se v době Římanů pokládá za jedno z deseti bohatých a prosperujících měst regionu.

Zlatá řecká a římská doba postupně odchází do dějin a s ní i sláva Philadelphie. Série zemětřesení v raném středověku způsobí, že lidé se stehují zpět na venkov a vrací se k pasteveckému způsobu života. 

Čtení: Zájezdy do Jordánska – srovnání a doporučení

Moderní Ammán

Až teprve ve 20. století vstává Ammán jako Fénix z popela. Je to díky emírovi Abdulláhovi, prvnímu vládci tehdy ještě Jordánského emirátu, ze kterého se později stává Jordánské království. Abdulláh se také vrací k původnímu názvu města a po vzoru prapředků Amonitů pojmenovává město Ammánem. Záhy se staví nové ulice, domy, ale i královské paláce

Od doby, kdy emír Abdulláh zvolil Ammán za metropoli svého království, uběhlo necelých sto let. Dnešní Ammán se pomyslně dělí na východní - starší část, kde žije chudší obyvatelstvo, ale jsou tady nejkrásnější památky a mešity. Západní Ammán je dílem architektů posledních 20 let a zdobí ho bělostné domy a vily, které doplňuje řada významných institucí, nemocnic, škol a nákupních možností.

Když pojedete po jedné z hlavních tepen nového západního Ammánu, budete si připadat opravdu jako na západě. Moderní výstavba nekončí a Ammán se dnes chlubí 220 metrů vysokými věžemi Jordan Gate Towers, které mají po dokončení sloužit jako rezidenční a obchodní plochy, s pětihvězdičkovým hotelem v horních patrech.

Ammán má tak co nabídnout návštěvníkům, kteří chtějí poznávat historii, ale také si oddychnout u dobré kávy. Nejlepší doba pro návštěvu Ammánu je jaro – duben a květen, kdy je krajina kolem zelená. Na podzim je naopak vhodné zvolit Ammán za svůj výchozí bod pro návštěvu okolí, například římského Džeraše nebo Mrtvého moře.

V létě můžou teploty v Ammánu překročit 40 stupňů Celsia a v zimě má Ammán nezřídka sněhovou pokrývku – leží totiž v nadmořské výšce 800 metrů nad mořem. 

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Jordánsko

Magické pouštní království

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Jordánska

Zájezdy do Jordánska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/amman/Doporučujeme z Jordánska

Nejnovější z JordánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024