17 zajímavostí, které jste (ne)věděli o papeži Františkovi: Jorge z Argentiny a jeho světský svět

Petra Římská Petra Římská, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 9. 2017 • Přečteno 6854x

Papež František má přání, abychom si jej jednou pamatovali jako dobrého chlapíka. Co o něm ale víte už nyní? Tady je pár zajímavostí.

Vyberte si z našich 39 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Papež František je bezesporu jednou z nejvlivnějších osob na světě. Jako hlavní představitel křesťanského světa bdí nad více než 2 miliardami lidí, kteří sledují jeho slova, naslouchají mu a vnímají jej jako nejvyšší autoritu na Zemi. Pojďme si jej ale trochu "zlidštit" a představit především jako člověka se zcela světskými starostmi... 

Papež František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, původně kardinál v Buenos Aires (hlavním městě Argentiny), je jistě požehnanou volbou celého křesťanského světa. Stal se historicky už 266. papežem v pořadí. Jako vůbec první papež si ale zvolil jméno dle Svatého Františka, zakladatele žebravého řádů františkánů, jenž vyznával skromnost, chudobu a čistotu. Už to mnohé značí o jeho směřování...

Stal se historicky už 266. papežem v pořadíStal se historicky už 266. papežem v pořadí

Věděli jste, že...

1. František je od 8. století prvním mimoevropským papežem? Jeho první slova po zvolení zněla: ,,Šli pro mě až na konec světa." Je také prvním papežem, jenž spadá pod jezuitský řád. 

2. přesto, že je jezuita, si zvolil jméno zakladatele jiného řádu - františkánů? Opět se jedná o precedens a jeho jméno zní pouze František, nikoli František I., jak bývá často označován. Františkem I. by se stal až v případě, že by si některý z jeho následovníků zvolil stejné jméno.

3. údajně byl už v roce 2005, kdy konkláve vyhrál Josef Ratzinger neboli Benedict XVI., na druhém místě?

4. v dětství mu kvůli rozsáhlé infekci vyoperovali jednu plíci?

Víte, kde pracoval jako mladík?Víte, kde pracoval jako mladík?

5. jako student pracoval v továrně na ponožky?

6. vystudoval chemicko-průmyslovou školu? Ke kněžské dráze se obrátil až ve svých 21 letech, kdy, dle svých slov, pocítil povolání Bohem.

7. býval a je velkým fanouškem fotbalového klubu San Lorenzo z Buenos Aires? Dokonce se na jejich webové stránky nechal vyfotit v kardinálském rouchu s členskou kartou a vlajkou. Jeho otec za tento klub v mládí hrával.

8. se na televizi nedívá od roku 1990? Slíbil to prý Panně Marii. Chybějící výsledky fotbalových utkání, jehož je velkým fanouškem, mu zprostředkovávají vojáci švýcarské gardy.

9. nepoužívá ani internet? A to přesto, že je aktivní na sociálních sítích a na Twitteru jej pravidelně sleduje přes 6 miliónů věřících.

10. po svém zvolení si odmítl vzít honosnou červenou mozettu zdobenou hermelínem i štólu přes ramena? Dosud nevyměnil ani obyčejný kovový pektorální kříž za papežský zlatý, osázený drahokamy a záhy po volbě odjel domů mikrobusem.

Papež František si nepotrpí na okázalostPapež František si nepotrpí na okázalost

11. odmítá jakékoli nadstandardní věci, zajišťující jeho ochranu a pohodlí? Nechce doprovod, tajemníka, nosiče zavazadel ani pancéřový papamobil. Prohlašuje, že jeho osud je v rukou Božích.

12. den po zvolení zavolal svému novinovému doručovateli do Buenos Aires, aby mu poděkoval za jeho dosavadní služby a zrušil další doručování tisku? Ten si myslel, že si z něj střílí kamarád a v rozhovoru použil žoviální slovník.

Víte, co má rád?Víte, co má rád?

13.  miluje operu, tango, zpěv Edith Piaf a obraz Marca Chagalla s názvem Bílé ukřižování?

14.  se nikdy netoužil stát papežem? Dle jeho slov mu z předchozího života chybí svoboda a pizza.

15.  ústředním tématem jeho pontifikátu je milosrdenství? Tedy soucit s člověkem v nouzi, s někým potřebným či bezmocným, nemajícím nárok na příznivé zacházení.

16. prohlásil, že jeho přáním je, aby si jej lidé jednou pamatovali jako "dobrého chlapíka, který se snažil dělat dobro", ne jako papeže?

17. jeho zvolení proběhlo v magickém datu 13. 3. 2013? Bylo to navíc přesně v sedm hodin a sedm minut po pátém hlasování.

Petra Římská

Petra ŘímskáExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejpříjemnější způsob vzdělávání. Udělejte to pro sebe.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 39 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 6. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zajimavosti-o-papezi-frantiskovi/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024