Benátské masky: přehlídka krásy i lhostejnosti

Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12602x

Benátské masky jsou tradiční součástí karnevalu.

Vyberte si z našich zájezdů do BenátekZobrazit zájezdy

Největší evropský karneval se koná na jednom z nejromantičtějších míst na světě – v Benátkách. Každá maska, která se účastní zdejšího veselí je unikátní, nejstarší masky dokonce pocházejí ze 17. století, jejich hodnota je nevyčíslitelná a dědí se z generace na generaci.

Že masky v Benátkách mají svou tradici a účel měly již v minulosti, svědčí i staré úsloví: „Pod maskou se král stane žebrákem a žebrák králem.“ Díky benátskému karnevalu se na pár dní v roce zakryly sociální rozdíly místních obyvatel.

Masky se v Benátkách prodávají po celý rok, ale v době karnevalu jsou stánky s těmito suvenýry úplně všude. Seženete převleky všech velikostí, druhů, barev i cen. Na ulici si dokonce můžete od místních umělců nechat masku ve tvaru květovaných ornamentů namalovat přímo na svůj obličej.

Poctivé řemeslo

Benátské masky se vyráběly z kůží či původní sklářskou technikou, mnoho z nich je zdobeno zlatem, drahokamy a přírodním peřím. Bohatě zdobené jsou i jejich róby připomínající časy renesance či baroka a téměř všechny z nich doplňují klobouky s honosnými pery. Tradiční masky drží zrcadlo, v němž si svou novou tvář prohlížejí.

Ve středověku byla výroba masek prosperující řemeslo. Jejich výrobci měli tehdy dokonce vlastní cech a pro výrobu masek používali kůže, papír nebo porcelán.

Skrývaly tvář i duši

Mnohé masky mají neosobní, velmi lhostejný výraz, který symbolizuje smrt. Za maskou však někteří schovávali svůj dvojí život, šlechtična se stala na chvíli pouliční courou a naopak služka měla jedinečnou příležitost hrát si ve skvostné róbě na dámičku. V období karnevalu bylo vše dovoleno, včetně flirtování a sexuálních anonymních dobrodružství.

Po Benátkách se v současné době karnevalu procházejí nejen klasické masky (bautta, moretta, volto) a nejrůznější historické kostýmy, ale i zvláštní fantaskní masky a převleky, které si vymýšlí stále více místních obyvatel i turistů.

Proto se nedivte, potkáte-li skupinky rytířů, hokejový tým, mimozemšťany či Američany s vysokými barevnými klobouky.

Pro účastníky karnevalu je vyvrcholením vyhlašování nejkrásnější masky, které se koná na náměstí San Marco. V té době se na náměstí mačká i 150 tisíc lidí, ale pohled na nejpropracovanější masku roku rozhodně stojí za to!

Poznejte z Benátek kromě pamětihodností i něco navíc. Nechte se okouzlit netradiční karnevalovou atmosférou a užívejte si přehlídku nádherných masek.

Itálie (Benátky)

Město jako z pohádky

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Benátek

Zájezdy do Benátek

Nejbližší volný zájezd již 20. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/benatske-masky-prehlidka-krasy-i-lhostejnosti/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024