Masada a Judská poušť: zapomenutá pevnost odvahy

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11793x

Pevnost Masada je památkou na seznamu UNESCO.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Tip pro vás

Nemusíme asi připomínat, že je nutné se na výlet k Masadě dobře zásobit vodou, mít pokrývku hlavy, brýle proti slunci a namazat se ochranným krémem.

Na hoře s plochým vrcholem bylo ve 2. stolení př. n. l. postaveno opevnění, ze kterého byl výhled do dalekého okolí. Kolem roku 40 př. n. l. zde vybudoval král Herodes nejvíce chráněnou ze svých nedobytných pevností, ve které v dobách nebezpečí ukrýval svou nejbližší rodinu. Nakonec se v ní usídlila římská posádka. V okolní Judské poušti se nenacházel žádný pramen, který by pevnost trvale zásoboval vodou, a proto byly vybudovány obrovské cisterny…

Do oněch cisteren byla sváděna voda z říček, tekoucích pouze na jaře. Vzhledem k velkým zásobám vody bylo možné vybudovat z tohoto zdroje i lázně. A tak začal příběh Masady.

Zajímavá historie

Při povstání proti Římanům po zničení Jeruzalémského chrámu v roce 70 n. l. obsadila Masadu skupina zelótů. Příslušníci této radikálnější bojové skupiny židovských obyvatel, kterou jiní Židé zřejmě vykázali z Jeruzaléma kvůli agresivním praktikám v období obléhání římskými vojsky, zde pobývali se svými ženami a dětmi. V roce 73 n. l. vybudovali Římané kolem Masady tábory, dlouhé měsíce zelóty obléhali, a poté začali budovat i rampu, vedoucí k vrcholu hory. Než by se zelóti vzdali, spáchali raději hromadnou sebevraždu. Masadu pak ještě krátce obývali Římané a mniši, až byla nakonec na dlouhá staletí zapomenuta.

Popisovaný příběh jako by se navždy otisknul do atmosféry tohoto místa. Ticho kolem hory občas přeruší jen zpěv vtáčka jménem Tristram Starling, kterého uvidíte sedět na vyvýšených místech zdí památek. Z Masady budete mít krásný výhled na Judskou poušť, Mrtvé moře a pohoří v Jordánsku. Od roku 2001 je tato památka zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO. Každý rok se na Masadě koná přísaha výsadkářů izraelské armády.

Dostat se v ranních hodinách k Masadě a odpoledne zpět do města bývá trochu problematické. Nejlepší je vypůjčit si na tento výlet auto a spojit ho s návštěvou dalších zajímavostí v oblasti.

Hadí stezka

K Masadě můžete vyjít pěšky po Hadí stezce, ale dobře zvažte své možnosti. Obvykle bývá velké teplo a samotný archeologický areál je poměrně rozlehlý, a proto je většinou výhodnější vyjet nahoru lanovkou. Prohlídku je dobré začít z pravé strany směrem k Herodově terasovitému paláci, který je ukrytý na spodní plošině. Vede k němu větší množství schodů a po výstupu Hadí stezkou a projití celého areálu se tam návštěvníkům již nechce, což je škoda.

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/masada-a-judska-poust/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024