Salamis: velice významné archeologické naleziště

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 6. 2019 • Přečteno 5642x

Od roku 1952 je Salamis chráněnou kulturní památkou, kde stále probíhají vykopávky.

Vyberte si z našich 6 zájezdů na KypruZobrazit zájezdy

Ostrov Kypr je považován za zemi jedinečných přírodních krás, opředenou pradávnými mýty a bájemi. Jeho podmanivou krásu a půvab, jaký je ve Středomoří tak ojedinělý, mu dodává nádherné pobřeží lemující pevninu a jedinečná antická architektura, která je pro ostrov typická.

Starobylé město Salamis

Starobylé městoStarobylé město

Za jedno z nejpozoruhodnějších míst, které ostrov Kypr nabízí, bezesporu patří antické město Salamis, jehož vznik se datuje do 8. století před naším letopočtem. Antický Salamis je ideálním místem pro všechny, kteří milují historii a starobylá města, jejichž ruiny se dochovaly i do dnešních dnů.

Město, jež je často popisováno také jako kyperské Pompeje, bylo podle legendy založeno hrdinou Trojských válek Teucerem, synem Telamóna, který se po boji nemohl vrátit domů, neboť se mu nepodařilo pomstít svého bratra Aiáse. Přestože šlo zpočátku o jedno z méně významných měst, postupem času vzkvétalo a začalo nabývat na důležitosti.

Město, jehož velká část je ukrytá pod zemí

Od roku 1952 je Salamis chráněnou kulturní památkou, kde stále probíhají vykopávky, neboť se věří, že je jeho velká část ukryta pod zemí. Přestože zatím můžete spatřit pouze jeho část, věříme, že vás stejně jako nás naprosto uchvátí. Ruiny, které se zde nacházejí, pocházejí z římského období, kdy byl Salamis považován za největší obchodní středisko Kypru.

Archeologické nálezy pocházející z 11. století

Archeologické nálezyArcheologické nálezy

Nejstarší archeologické nálezy pocházejí z 11. století, přičemž největší prostor zaujímají bývalé luxusní lázně s mozaikami a s antickými motivy s freskami, které bohatým obyvatelům nabízely perfektní místo k odpočinku a relaxaci. Lázně mimo jiné zdobí také krásné antické sloupy a sochy římských bohů, z nichž se dochovaly pouze těla.

Archeologové tvrdí, že se v době renesance staly jejich hlavy obětmi rabování. V té době totiž bylo moderní vlastnit nějaký relikt antické kultury. Lázeňský komplex zahrnoval parní lázně s bazénem s vyhřívanou vodou. Zajímavé je, že byl areál na svou dobu velice dobře  konstrukčně vyřešen. Příkladem je podlahové vytápění používané v zimním období.

Kromě římských lázní se zde dochovaly také ruiny kdysi výstavních staveb jako je gymnasion, což je předchůdce dnešních fitness center. Nedaleko od lázní se nachází dodnes fungující antické divadlo, vybudované císařem Augustem, jehož hlediště má 50 řad sedadel, které dokázaly pojmout až patnáct tisíc diváků.

Zánik města a jeho znovuobjevení

V důsledku ničivých zemětřesení a následných přílivových vln, arabských nájezdů a postupného zanášení zátoky naplaveninami z blízké řeky došlo k zásadnímu oslabení významu města, což mělo za následek jeho zapomnění. Salamis byl znovu objeven až roku 1882. Rozsáhlé archeologické práce, které však odkryly pouhou část města, zde probíhají od roku 1974.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kypr

Objevte Afroditin ráj Kypru

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů na Kypru

Zájezdy na Kypru

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/salamis/Doporučujeme z Kypru

Nejnovější z KypruZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024