Famagusta: vždy byla jedno z nejbohatších kyperských měst

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 6. 2019 • Přečteno 8451x

Bohatství města Famagusta dosud připomínají honosné středověké stavby.

Vyberte si z našich 4 zájezdů na KypruZobrazit zájezdy

Famagusta, kdysi malá rybářská vesnička, která se později stala významnou turistickou senzací, kterou si mohli dovolit jen ti nejbohatší, je i dnes jedním z nejznámějších turistických letovisek ležícím na východním pobřeží severního Kypru. A to i navzdory tomu, že se zde po invazi v roce 1974 z pulzujícího letoviska doslova vytratil život. Kouzelná Famagusta dnes své návštěvníky láká nádhernými plážemi, rozmanitou přírodou, ale také tajemnou historií, která i dnes ve městě setrvává.

Klenot mezi městy

Považuje se za klenot mezi městyPovažuje se za klenot mezi městy

Famagusta byla vždy jedním z nejbohatších kyperských měst, o němž již ve středověku kolovala řada nejrůznějších bájí a příběhů. Říkalo se, že v době svého největšího rozkvětu byla Famagusta půvabnější než kdejaké z mnohých evropských měst.

Na jeho slavnou historii odkazují i některé zajímavé památky, které se zde nacházejí. Není tedy žádným překvapením, že si i významný britský dramatik William Shakespeare vybral Famagustu za místo, do kterého zasadil příběh svého dramatu s názvem Othello.

Othellova věž

Bohatství města Famagusta dosud připomínají honosné středověké stavby. Jednou z nich je pevnost nacházející se ve starém přístavu, tzv. Othellova věž, která svůj název získala díky proslulému spisovateli Williamu Shakespearovi, který sem zasadil děj své tragédie s názvem Othello.

Právě zde žárlivý Othello zabil svou ženu. Ve skutečnosti se však jedná o benátskou pevnost v minulosti chránící město. Můžete vystoupat až na vrchol, odkud se vám naskytne nádherný výhled na město, jeho okolí i přilehlý přístav.

Čtení: Zájezdy na Kypr - srovnání a doporučení

Varosha, v minulosti luxusní rezort, dnes „město duchů“

VaroshaVarosha

Asi nejznámější částí Famagusty je kdysi dávno přepychová čtvrť známá pod názvem Varosha, která se pyšnila nekonečnými plážemi, luxusními hotely a zábavními podniky, kam v minulosti jezdila odpočívat hollywoodská smetánka. Potkat jste zde mohli hvězdy filmového plátna jako Elizabeth Taylorovou, Richarda Burtona či božskou Brigitte Bardotovou.

Osud někdejšího luxusního přímořského letoviska však v roce 1974 zpečetila invaze turecké armády, která na ostrov vnikla po kyperském státním převratu z důvodu ochrany turecké menšiny. Od té doby zůstala čtvrť, táhnoucí se podél krásné pláže, zcela opuštěná a spatřit zde můžete pouze chátrající domy obehnané plotem s ostnatými dráty a výstražnými cedulemi.

Protože tehdejší návštěvníci i majitelé místních hotelů a penzionů měli jen pár minut na to, aby místo opustili, lze spatřit v opuštěných pokojích i jejich osobní věci. Obyvatelé Varoshi si tenkrát naivně mysleli, že bude invaze pouze dočasná a brzy se do čtvrti zase vrátí. To se však zatím nestalo, a tak si dnes oficiálně můžete město duchů prohlédnout pouze zvenčí. Kdy a zdali vůbec bude místo někdy opět přístupné je však ve hvězdách.

Famagustské hradby

K největším lákadlům letoviska Famagusta patří místní hradby, které se řadí mezi jedno z nejzachovalejších opevnění v jihovýchodní Evropě.

Díky své síle zvládly vojsku Osmanských Turků odolávat celých 10 měsíců. Ani ty však neubránily město před jeho obsazením. Vojsku po několikaměsíčním boji přece jen došly síly a nezbylo jim než v letech 1570 až 1571 kapitulovat.

Mešita Laly Mustafy Pashi

Mešita Laly Mustafy PashiMešita Laly Mustafy Pashi

Dobytí města Osmany se mimo jiné projevilo i na místní architektuře. Příkladem je gotická katedrála svatého Mikuláše, postavená na přelomu 13. a 14. století, na jejíž stavbu dohlíželi přední francouzští architekti, kteří katedrále vnukli typické evropské prvky. Přestože dodnes připomíná katedrálu Notre-Dame ve francouzské Remeši, byla v roce 1571 přestavěna na mešitu, jež dostala nový název Laly Mustafy Pashi.

Aby byla stavba v souladu s islámským náboženstvím, byl k ní přistavěn minaret a odstraněny byly téměř všechny sochy, kříže, vitráže, fresky a malby, které ji zdobily, stejně tak jako většina hrobek a oltářů, a tak dnes ve zdejším interiéru převládá jednoduchost.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kypr

Objevte Afroditin ráj Kypru

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů na Kypru

Zájezdy na Kypru

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/famagusta/Doporučujeme z Kypru

Nejnovější z KypruZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024