Victoria: hlavní město Goza se silnými příběhy, jemným vínem a barokní katedrálou

Jiří Toman Jiří Toman, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 10. 2022 • Přečteno 2369x

Pokud je Gozo malým bratříčkem Malty, pak je Victoria malou sestrou Valletty. Hlavní města obou ostrovů mají leccos společného, ale v lecčem je Victoria unikát.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do MarokaZobrazit zájezdy

Victoria je hlavním a se 7000 obyvateli také největším městem ostrova Gozo. Leží asi 6 km od přístavu Mġarr, kam jezdí trajekty a výletní lodě z hlavního ostrova. Město získalo svůj název v roce 1897 při příležitosti diamantového výročí vlády královny Viktorie, ale řada ostrovanů dosud používá původní název Rabat, který se objevuje i na silničních ukazatelích.

Nemusíte se ale bát, že byste zabloudili. Kvůli shodě názvu s městečkem na hlavním ostrově se především pro cizince používá spíše název Victoria, takže vás do jiného města jistě nepošlou. Z přístavu Mġarr sem zajíždí několik autobusů, které zastavují na hlavním terminálu vzdáleném přibližně 5 minut pěšky od centra města, doba jízdy se pohybuje mezi 20–40 minutami.

Centrum města se rozkládá v okolí hlavního náměstí Pjazza Indipendenza, kde se každý den v ranních hodinách pořádá trh, jemuž Gozitánci říkají It-Tokk (shromaždiště). Na náměstí se nachází budova radnice, katolický kostel sv. Jakuba a také válečný památník, který upomíná na jména Gozitánců padlých v bojích druhé světové války.

Najdete tu také řadu obchůdků se suvenýry a lokálními produkty a také kavárny a restaurace, kde můžete ochutnat tradiční gozitánský chléb zvaný ftira, různé druhy sýrů a vše zapít místním vínem. O kousek dál se nachází malé náměstíčko Pjazza San Ġorġ s pěknou barokní bazilikou svatého Jiří.

Chrání ji pevnost i silné příběhy

Cittadella pohledem shora. Jak se vám líbí?Cittadella pohledem shora. Jak se vám líbí?

Hlavní atrakcí Victorie je bezesporu pevnost Cittadella (v maltštině Il-Kastell), která se nachází na kopci nad hlavním náměstím. Opevnění zde bylo postaveno už za Féničanů, na jeho budování se později podíleli i Arabové. Hradby, jež pevnost obklopují, pochází z 15. století, o století později byly značně poničeny při tureckých nájezdech.

Traduje se, že v té době byly gozitánské rodiny ze zákona povinny nocovat za hradbami Cittadelly. Ani to ale nezabránilo odvlečení cca 6000 obyvatel ostrova do zajetí během turecké invaze na Gozo v roce 1551.

Podle legendy jeden z obránců ostrova, Bernardo Dupuo, raději zabil svoji ženu a dvě dcery, než aby padly do tureckého zajetí. Sám byl pak záhy zabit při bojích s dobyvateli. Na jeho život a čin upomíná pamětní deska uvnitř Cittadelly v uličce, která je po něm pojmenována.

Během napoleonských válek v roce 1798 byla naopak Cittadella a celé Gozo obsazeny téměř bez boje (přispěl k tomu fakt, že řada členů řádu maltézských rytířů pocházela z Francie).

Katedrála přivítala slavného hosta

Katedrálu střeží sochy papežů.Katedrálu střeží sochy papežů.

Vstup do pevnosti je zdarma, uvnitř se nachází několik muzeí a expozic, které jsou zpoplatněné. Kousek od hlavního vstupu se nachází návštěvnické centrum, kde si za poplatek můžete prohlédnout informační panely s informacemi o historii Cittadelly, součástí expozice je i krátký film ukazující milníky pevnosti, města Victoria i celého Goza.

Uvnitř pevnosti se nachází barokní katedrála Nanebevzetí Panny Marie vystavěná na přelomu 17. a 18. století na místě kostela zničeného zemětřesením v roce 1693 (jeho epicentrum bylo v Itálii, škody ale napáchalo i na Maltě). Hlavním architektem katedrály byl Malťan Lorenzo Gafà, který byl rovněž architektem katedrály sv. Pavla v Mdině na hlavním ostrově.

Vstup do katedrály a katedrálního muzea je zpoplatněn, pokladna je umístěna v boční ulici. Před vstupem do katedrály se nacházejí sochy papežů Pia IX. a Jana Pavla II. Pius IX. v roce 1864 zasadil diecézi ostrova Gozo, Jan Pavel II. se pak stal v roce 1992 prvním papežem, který katedrálu navštívil.

Muzeum i žalář s hrdinou Malty

Dnes najdete v areálu také dvě muzea.Dnes najdete v areálu také dvě muzea.

V areálu Cittadelly najdete mimo jiné i Archeologické muzeum a Folklorní muzeum, která lze za poplatek navštívit stejně jako budovu staré věznice. Ta sloužila jako žalář od konce 16. do začátku 20. století a osvědčila se jako místo, kam byli nakrátko zavíráni rytíři po různých potyčkách a výtržnostech.

Několik měsíců za zbití zde strávil i Jean Parisot de la Valette, který se později stal velmistrem řádu a bylo po něm pojmenováno hlavní město Valletta. Zdarma přístupné jsou hradby, které lze obejít téměř celé kolem dokola a odkud si užijete výhled na celý ostrov. Součástí Cittadelly je i několik krámků se suvenýry a také restaurace.

Jiří Toman

Jiří TomanPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 23 zájezdů

Maroko

Za Atlantik do Maroka

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Maroka

Zájezdy do Maroka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/victoria-gozo/Doporučujeme z Malta

Nejnovější z MaltaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024