10 důvodů, proč navštívit Peking: okázalejší, než jste čekali aneb Když na velikosti záleží...

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 6. 9. 2017 • Přečteno 10676x

Peking je ohromující a svůj. Číňané totiž často nemají koho napodobovat – ve většině disciplín jsou sami první.

Peking je hlavním městem Čínské lidové republiky a patří mezi největší města světa. Pro nás je symbolem zcela jiné kultury – najdeme v něm mnoho prvků buddhismu i dalších náboženství, ale na druhou stranu zde cítíte onen všudypřítomný vliv komunismu, který už naštěstí z našich luhů a hájů mizí. Peking je zkrátka město, které vás bude ohromovat a překvapovat doslova na každém kroku. Pojďte si jej spolu s námi zamilovat. Tady je deset důvodů, které vás přesvědčí. 

1. Exotika na každém kroku

Ačkoli je Peking velkoměstem, kterým stále proudí davy lidí a obrovské množství aut, je zcela odlišné od velkých měst v Evropě. Čínská kultura na vás dýchne už při příletu na letiště, které – stejně jako téměř všechno čínské – působí bombasticky a velkolepě.

Všude je patrná snaha o co největší modernizaci, ať už se jedná o metro, výškové budovy nebo továrny, ale na druhou stranu je tady stále velké množství historických památek mimořádné hodnoty.

2. Architektura, která ohromuje

Nádherné chrámy PekinguNádherné chrámy Pekingu

Každý cestovatel pravděpodobně navštíví Zakázané město. Tento rozsáhlý palácový komplex nemá ve světě obdoby. V širším centru Pekingu se ale nachází daleko více památek – různých buddhistických chrámů či taoistických svatyní.

Město také nabízí nesčetně parků a jiných zelených ploch. V okolí každé svatyně či pagody je možné obdivovat krásně udržované zahrady. Na druhou stranu ale centrum lemují supermoderní mrakodrapy, které v Číně rostou jako houby po dešti.

3. Historie dynastií a zdi

Peking je místem, kudy kráčely dějiny. Historie města, potažmo celé Číny, je delší než historie jednotlivých míst v Evropě, na což jsou Číňané náležitě hrdí. Státní útvar na tomto území existoval daleko dříve než Římská říše. Po dlouhá staletí zde vládly dynastie Ming, Čching a další.

Země je spojena s takovými jmény jako Čingischán nebo chán Kublaj, který přijal Marca Pola. Do moderních dějin pak vstoupili Čankajšek, a samozřejmě Mao Ce-tung. A pak ještě kapitola sama o sobě – Velká čínská zeď. To je pojem, který zná snad každý.

4. Jídlo jako jediný originál

Čínské specialityČínské speciality

Čínská kuchyně, to není jen pekingská polévka či kachna. Místní gastronomie je mnohem bohatší. Pikantních polévek tady nabízejí takové množství, že je těžké se v nich zorientovat. Jako hlavní jídlo se pak nabízejí různé druhy masa s rýží a neskutečným množstvím rozličných koření. Objednat si můžete i různé exotické zeleninové saláty a brouky.

V naprosté většině restaurací nejsou k dispozici příbory. Je nutné jíst hůlkami a polévku s hlučným srkáním dopít. 

Tradičním nápojem je čínský čaj, rýžové pivo a speciální rýžový destilát. Obecně se dá říci, že místní kuchyně je velmi odlišná od té, kterou nabízejí čínské restaurace v jiných částech světa.

5. Nákupy „Made in China“

Není třeba mít obavy, že když se jedná o socialistickou zemi, najdete tady jen prázdné regály. Opak je pravdou, nakoupit tu můžete prakticky všechno. Globalizace sem ale proniká pomaleji a na většině výrobků je napsáno „Made in China“. Není to ale vždy úplně přesné, neboť Číňané považují za svou značku i auto Škoda, protože se přece „vyrábí“ v Číně...

V centru existuje mnoho menších obchodů se suvenýry, které odkazují na čínskou kulturu či historii. Nabízejí se tedy různé cetky s buddhistickými, taoistickými či konfuciánskými motivy.

Pro Evropana je ale největší zvláštností, že na něj téměř v každém obchodě hledí různě velké figurky a portréty nejvýznamnějšího představitele socialismu a kulturní revoluce Mao Ce-tunga. Samozřejmostí jsou ale i motivy pandy, Velké čínské zdi nebo různé typy vějířů.

6. Výlety od medicíny ke zdi

Velká čínská zeďVelká čínská zeď

Ve městě je toho k vidění tolik, že se po něm můžete procházet (respektive, z důvodu rozlohy, projíždět) mnoho dní. Přesto mají návštěvníci často  zájem o vyjížďku za město. V rámci jednodenního výletu takto mohou navštívit například hrobky císařů, muzeum čaje, muzeum bavlny, ukázku čínské medicíny nebo prohlídku olympijského města.

Asi nejžádanějším výletem je jednodenní návštěva Velké čínské zdi. Ta se vine krajinou nedaleko města. Odvěkým problémem jsou ale dopravní zácpy, které výlet nepřipraveným turistům zkomplikují. 

7. Mauzoleum Mao Ce-tunga

V Pekingu se nachází jedno z několika slavných světových mauzoleí. I v současné době tady můžete na vlastní oči spatřit nabalzamovaného komunistického vůdce Mao Ce-tunga. Budova je umístěna přímo na náměstí Nebeského klidu a nelze ji přehlédnout. Vstup je bezplatný, ale bezpečností opatření jsou velmi přísná.

Tak jako všechno v Číně, je i místnost, kde je Mao vystaven, obrovská. Státník leží na místě svého posledního odpočinku nádherně osvětlen. V porovnání s mauzoleem v Moskvě je tohle mnohem monstróznější a mysterióznější podívaná.

8. Čínská nej jsou nej

Zakázané městoZakázané město

Mluvíme-li o Číně, pak slovíčko „nej“ používáme prakticky pořád. Je tady nejvíce obyvatel, nejdelší stavba světa, největší přehrada na světě nebo nejrychlejší vlaky. Především jsou ale Číňané na všechna svá nej hrdí, všechna znají, a i když nejsou jejich informace vždy zcela přesné, skutečně jsou v mnoha ohledech světové jedničky.

Náměstí Nebeského klidu je největší náměstí na světě, Zakázané město je největší komplex svého druhu a Velká čínská zeď je jediná lidská stavba viditelná z vesmíru. To je holý fakt.

9. Lidé jako třešnička na dortu

Číňané jsou obecně velmi skromní, ale na druhou stranu hrdí. V praxi to znamená, že o sobě mluví jako o velmi obyčejných lidech a nemají žádné požadavky na luxus – ale o své zemi hovoří jako o nejlepší na světě. Bohužel se toho od místních moc nedozvíte – většina z nich nemluví jinak než čínsky, a když ano, nemají například zájem debatovat o politice.

Když narazíte na někoho, kdo umí anglicky nebo obecně jinak než čínsky, je dobré toho využít. Lidé jsou příjemní a otevřenější než Evropané, i když o některých věcech se v Číně prostě nemluví.

10. Rozvoj, ten nezastavíš...

HutongyHutongy

Pokud jste zvyklí jezdit na dovolenou na stále stejné místo, kde vždycky najdete to samé na tom stejném místě, pak pro vás Peking není dobrou volbou. Stejně jako celá Čína se velmi rychle vyvíjí, což z důvodu dostatečného množství finančních prostředků není velký problém. Stále se staví nové a nové domy.

Staré úzké uličky s malými domky pro chudé, zvanými hutongy, rychle mizí a jsou nahrazovány moderními stavbami. Jediné, co se nemění a snad už nezmění, jsou historické budovy. V době tzv. kulturní revoluce v druhé polovině 20. století hrozil mnohým z nich zánik, ale současní politici mají zájem o udržení svých památek a tradic – a my tak máme jedinečnou příležitost vidět historii tohoto krásného města „naživo“.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-peking/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024