10 důvodů, proč navštívit Čínu: ochutnávka tradic, pokroku a nejrozšířenější kuchyně světa

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 8. 2017 • Přečteno 6511x

Čína je nádherná země pro všechny dobrodruhy, milovníky odlišných kultur, asijských tradic i supermoderních technologií. To chcete zažít!

Víte, že...

Čína se skládá se z mnoha administrativně rozdělených regionů, ale zjednodušeně se dá rozdělit na Tibet, Čínskou lidovou republiku a tzv. Čínskou republiku

Čína je jedna z největších zemí světa a má absolutně největší počet obyvatel. Fascinující jsou ale nejen statistické údaje, které se této části asijského kontinentu dotýkají. Země, kde o přírodní zajímavosti a historické památky není nouze, je přehlídkou odlišností. Pojďte se seznámit s kulturními specifiky, kuchyní, architekturou a dalšími aspekty jinakosti nesmírně přitažlivé země tradic i pokroku – Číny. 

1. Všudypřítomný buddhismus i komunismus

Na území Číny se nachází mnoho buddhistických chrámů. Je tady však patrný i vliv taoismu a konfucianismu. S některou z těchto filosofií se setkáme téměř na každém kroku. Hlavně na venkově a v menších městech jsou lidé velmi klidní a nikam nepospíchají. Na všechno mají dost času, nejdůležitější je pro ně kvalita života.

Samozřejmě, že ve velkých městech už na tento styl života nenarazíte, neboť na ně dolehla globalizace a honba na penězi. Symboly, které vás však budou provázet napříč celou Čínou, jsou spojeny s politikou – celá země je řízena komunistickou vládou, a proto se na různých místech země objevují rudé hvězdy či srpy a kladiva.

2. Historické památky – zakázané i povinné

Objevte kouzlo PekinguObjevte kouzlo Pekingu

Málokterá země na světě se může pochlubit tak dlouhou historií jako právě Čína. Jako státní útvar i centrum vzdělanosti působila daleko dříve než například Římská říše. Z období před naším letopočtem pochází slavná terakotová armáda u města Xi an, kterou jezdí obdivovat odborníci i široká veřejnost z celého světa.

Mezi nejznámější historické stavby pak patří Zakázané město v Pekingu či množství chrámů a klášterů. Nelze vynechat ani slavnou Velkou čínskou zeď, která je jako jediná lidská stavba viditelná z vesmíru.

3. Supermoderní Peking přeskočil Evropu

Symbolem supermoderny je hlavně město Šanghaj. Jako příklad můžeme uvést šanghajské letiště a metro, které jsou daleko modernější než jakékoli dopravní stavby v Evropě. Spojení mezinárodního letiště s centrem města zajišťuje magnetický rychlovlak Transrapid, jenž dosahuje rychlosti 450 km/h, a za návštěvu stojí i druhá nejvyšší budova světa – Shanghai Tower.

Kromě Šanghaje je velmi moderní i Hong Kong, jehož symbolem jsou také mrakodrapy, a který je jako bývalá britská kolonie ovlivněn Londýnem. Najdeme tady např. červené poschoďové autobusy, které navíc jezdí po levé straně.

4. Čínská kuchyně – nejslavnější vývozní artikl

Čínské specialityČínské speciality

Číňané jsou možná jediným národem, který svou typickou kuchyni rozšířil do celého světa. Čínské restaurace, a dokonce i celé čtvrti se nacházejí téměř v každém větším městě na všech kontinentech. Na druhou stranu je třeba říci, že se tato stravovací zařízení hodně přizpůsobují místu, ve kterém jsou, a proto jsou dost odlišné od restaurací určených přímo pro čínské strávníky.

Pokud si tedy objednáte např. kung pao, které je typické pro regionu Sečuán, budete překvapeni tím, jak je ostré a pálivé. Jídla podávaná v Číně jsou obecně velmi ostrá s širokou nabídkou koření. Speciální maso po sečuánsku je pro Evropany velmi kořeněné. I pekingská polévka nebo kachna tady chutná jinak.

Hranolky jako přílohu nedostanete téměř nikde, a ve většině restaurací ani příbory. Jíst hůlkami rýži s různými druhy masa je zajímavý zážitek.

Víte, že...

V Číně si neobjednává každý jen svou porci. Objednáte si několik talířů různých jídel, z nichž si pak berete hůlkami na svůj talíř.

5. Jazyk vybroušený do poslední hlásky

Čínština je jazyk, kterým mluví nejvíc rodilých mluvčích na světě, ale celý okolní svět hovoří jinými jazyky. Čínský jazyk prakticky nepoužívá mezinárodní výrazy, a pokud nějaký existuje, pak z výslovnosti není možné poznat, o co se jedná. Kromě toho se na území této obrovské země mluví mnoha dialekty, takže pokud se složitě naučíte jedno slovo, v jiné části země ho těžko použijete.

Výslovnost čínštiny se dá přirovnat ke zpěvu – když vyslovíte slabiku s jiným tónem, může se změnit význam celého slova. A pokud k tomu přidáme ještě nám zcela nesrozumitelné písmo, jedná se o skutečnou exotiku, jakou najdete jen v několika zemích světa.

6. Utajená krása jménem čínský venkov

Vesnice v horáchVesnice v horách

Navštívit čínský venkov není úplně snadné, ale rozhodně to zkuste. Zahraniční turisté stále mají určitá omezení a nemohou po zemi cestovat volně, ale pokud se vám podaří na čínský venkov přece jen zavítat, je to zážitek, na který nikdy nezapomenete.

V některých místech budete středem pozornosti a budou se na vás chodit dívat všichni obyvatelé. Lidé vám budou nabízet všechno možné a budou mimořádně přátelští, neboť návštěva zahraničního turisty je obrovský svátek. Problémem je samozřejmě jazyková bariéra, ale pokud se lidé domluvit chtějí, tak se domluví.

7. Tam, kde se příroda vyřádila...

V Číně se nachází téměř všechny klimatické pásy, proto tady najdete pouště, krásná zalesněná území, moře, ostrovy, náhorní plošiny i nejvyšší hory světa. Můžete se tady vykoupat v moři, projít se po překrásných přírodních rezervacích nebo provozovat vysokohorskou turistiku.

Vzhledem k velkým vzdálenostem to samozřejmě nezvládnete za pár dní. Navíc je cestování po Číně docela komplikované. Když neumíte čínsky, jste ztraceni, a přidáme-li k tomu ještě politická omezení, určitě je lepší vždy navštívit pouze jednu oblast. Ale nebojte se, že o něco přijdete. Každá z nich je úchvatná a zanechá ve vás vzpomínky na celý život.

8. Pandy – vzácnost, která neomrzí

Roztomilé pandyRoztomilé pandy

Mimořádně oblíbení medvídci panda jsou jedním ze symbolů Číny. Poslední dobou je možné navštívit několik rezervací, kde si je můžete pořádně prohlédnout. Aktivní je v této oblasti hlavně region Sečuán, který nabízí turistům výlety přímo za pandami. Tam vám anglicky mluvící průvodci povědí o životě pand vše. Můžete se na ně podívat velmi zblízka a popřípadě si i pohrát s mláďaty.

Je to nádherná podívaná, ale individuálně se k ní jen velmi těžko dostanete. A to, že byste na pandu narazili ve volné přírodě, je prakticky nemožné. Každopádně je pohled na tato ohrožená zvířata zážitek, který nikdy neomrzí.

9. Moře není ke koupání, zato ke koukání ano

Čína má velmi dlouhé mořské pobřeží, které ale není turisticky využíváno. Alespoň ne v klasickém slova smyslu – k ležení a opalování. Pláže v jižnějších místech sice existují, ale vzhledem ke špatné infrastruktuře a k obrovskému počtu místních obyvatel nejsou pro zahraniční turisty nijak zajímavé.

Kromě toho musíte počítat s tím, že je oceán poměrně chladný a teplota vzduchu ke koupání také příliš nevybízí. Nebe je často zatažené, a i když neprší, slunce třeba celý den ani neuvidíte. Na druhou stranu je fascinující projít se po pobřeží Tichého oceánu a jen tak se dívat na tu obrovskou masu vody.

10. Dobrodružství pro odvážné cestovatele

Poznávání této země je jedno velké dobrodružstvíPoznávání této země je jedno velké dobrodružství

Do Číny můžete jet buď s cestovní kanceláří, která se o vás postará od začátku cesty až do konce, a přitom vás o žádná dobrodružství neochudí, nebo si můžete vše (včetně víza) zajistit individuálně.

Pro individuální turisty, kteří hledají zajímavé, ale naprosto bezpečné dobrodružství, tato země není zrovna ideální. Není sice třeba mít obavy z kriminality (určitě ne větší, než v jiných částech světa), ovšem pobyt bývá skutečně dobrodružný. 

Mohli bychom vám dlouze povídat o přecházení ulic, kde absolutně neplatí dopravní předpisy, o absenci informací psaných latinkou nebo o obrovských kulturních i jazykových rozdílech, při jejichž překonávání i zkušený cestovatel občas ztrácí hlavu... vymlouvat vám ji ale nebudeme. Čína je nádherná země, zatím ne zcela objevená turisty, a těch pár překážek, které musí člověk překonat, vám vynahradí svou pohostinností.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-cinu/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024