10 důvodů, proč navštívit Srí Lanku: otevřená srdce i krajina se Lví skálou a lahodným čajem

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 38200x

Exotická krajina, pravý cejlonský čaj, usměvaví lidé... to je Srí Lanka!

Vyberte si z našich zájezdů na Srí LankuZobrazit zájezdy

Proč se vydávat na druhý konec světa a trávit hodiny v letadle, abyste viděli ostrovní stát v jihovýchodní Asii? Přesvědčíme vás, že exotická Srí Lanka, za tu trochu delší cestu v mracích stojí. A čím si náš obdiv vysloužila? Chtělo by se říct, že snad vším, ale my jsme pro vás vypíchli ty největší zajímavosti a rozumné důvody, proč by vaší příští cílovou destinací měl být právě Cejlon.

1. Lidé: Usměvaví a otevření

Nic vám nezpříjemní dovolenou více než místní obyvatelstvo a jejich vstřícnost vůči návštěvníkům. Kamkoliv se po tomto nádherném ostrově vydáte, potkáte se s přátelským a milým uvítáním.

Úsměv září na každé tváři, ať už je to obsluha v hotelu nebo "jen" prodavač lístků. I přes různé problémy, kterými si země prošla, zůstala k okolnímu světu přívětivá a dovolená tady přímo zahřeje u srdce.

2. Národní parky: Bohatství chudé země

Vodopád v národním parku Hortonské pláněVodopád v národním parku Hortonské pláně

Srí Lanka je plná nádherných národních parků. Jedním z nich jsou úchvatné Hortonské Pláně, kde můžete z „konce světa“ obdivovat východ slunce. Udawalawe či Bundala jsou pak místa s fantastickým labyrintem vodních toků a lagun, jež pokrývají rozsáhlou část parku.

Postačí však i NP Yala, kde při troše štěstí spatříte leopardy, slony a nespočet druhů ptáků, a to vše je jako dáreček zabaleno do relaxující atmosféry nekončící přírody.

Čtení: Zájezdy na Srí Lanku - srovnání a doporučení

3. Polonnaruwa: Antické město králů

Toto bývalé sídelní město králů, prosperující obchodní a náboženské centrum, se nachází blízko hory Sigiriya. Je plné buddhistických památek, jakými jsou chrámy, sochy, kláštery nebo královský palác.

Jeden den na prohlídku tak rozsáhlého archeologického naleziště, a obhlídku místních historických pokladů, však nestačí. Procházku antickým městem, které je zapsáno na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, si proto rozdělte na více dní.

4. Sigiriya: Zahrada na vrcholku hor

SigiryaSigirya

Úžasná Lví skála se tyčí do 200metrové výšky nad zalesněnou planinou. Náročné stoupání vám zpříjemní původní nástěnné malby a odměnou za výkon vám bude nekonečný pohled na krajinu kolem.

Je až neuvěřitelné, že na tomto místě kdysi stával palácový komplex s rozsáhlými zahradami, dodnes fungujícími fontánami a kanály.

5. Jídlo: Trocha Indie s vůní čajových lístků

Ničím jiným není „Slza Indie“ tolik podobná svému sousedu jako jídlem. I když místní obyvatelé milují ryby (a je to také na každém menu viditelné), nepohrdnou ani masovým kari nebo vegetariánskou kuchyní.

Hlavní složkou při vaření je kokos, rýže, již zmíněné ryby a kari. Vše se samozřejmě zapíjí tím nejlepším čajem na světě!

6. Pláže: Relax při západu slunce

Typičtí rybáři na Srí LanceTypičtí rybáři na Srí Lance

Žádný výlet na Srí Lance není považován za dokončený, dokud nepodniknete cestu na jižní pobřeží. Vydejte se do rybářské vesnice, kde se obyvatelé snaží do sítí nachytat svůj denní chléb nebo zajeďte na písečné pláže a pozorujte při západu slunce, jak kouzelně končí den v tomto exotickém ráji.

Nedaleko Galle se nachází jedna z nejkrásnějších pláží světa nazývána Unawatuna. Neznáme lepší způsob, jak ukončit perfektní dovolenou, než relaxovat na zlatavém písku s klidnou, průzračnou vodou obklopenou útesy.

7. Čajové plantáže: Jako z filmového plátna

Teploty a vlhkost na ostrově mohou být pro někoho těžko zvládnutelné, a tak nejlepším způsobem, jak se trochu ochladit, je vydat se na vysočinu. Právě tam totiž najdete pověstné čajové plantáže, které malou zemi tolik proslavily ve světě.

Popíjet pravý cejlonský čaj v houpacím křesle na verandě, pozorovat sběr nových lístků nebo se zaposlouchat do výkladu o výrobě lahodného šálku čaje, to jsou zážitky, které vám nikdo nevezme.

8. Galle: Holandská chlouba ostrova

Pevnost GallePevnost Galle

Holandská pevnost v Galle na jižním cípu ostrova je nádherný příklad koloniálního dědictví, které zůstalo dodnes viditelné.

Pevnost je plná starých holandských a anglických stylových domů v úzkých uličkách, návštěvníci tak rychle zapomenou, že jsou přímo u moře. Spletité uličky s krásnou architekturou a atmosférou dávných dob Vás okouzlí na první pohled.

9. Pozorování velryb: Safari tak trochu jinak

Jižní Srí Lanka nabízí pravděpodobně nejlepší místo na světě, kde je možné spatřit plout velryby společně s delfíny.

Plejtváka obrovského nebo jeho příbuzného vorvaně obrovského je možné pozorovat kolem měst Mirrisa a Galle, odkud vyplouvají loďky na tzv. Velrybí safari.

10. Tradiční tance: Buddhismus v srdci i v nohách

Na tanec se vydejte do KandyNa tanec se vydejte do Kandy

Nejproslulejším a nejslavnějším místem, kde spatříte tradiční tance, je bez pochyby Kandy. Toto kulturní město je považováno za jedno z nejsvětějších míst buddhismu vůbec a zároveň poslední hlavní město zaniklého Sinhálského království.

Jméno Kandy pochází ze sinhálského „kande uda rata“ = „město v horách“, místní jej však nazývají „Velkým městem“. 

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Srí Lanka

Prožijte exotiku Cejlonu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Srí Lanku

Zájezdy na Srí Lanku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-sri-lanku/Doporučujeme z Srí Lanky

Nejnovější z Srí LankyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024