Smaragdový Buddha: nejuctívanější relikvie Thajska

Magda Puffová Magda Puffová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 8. 2017 • Přečteno 8748x

Chrám Smaragdového Buddhy je součástí komplexu královského paláce a je centrem náboženského života Thajska.

Vyberte si z našich zájezdů do BangkokuZobrazit zájezdy

Nejuctívanějším reliktem v Thajsku je smaragdová soška Buddhy z jednoho kusu zeleného jaspisu. Nachází se v areálu královského paláce v Bangkoku.

Původ a cestování sochy

Socha je ze zeleného jaspisuSocha je ze zeleného jaspisu

Smaragdový Buddha procestoval mnoho zemí jihovýchodní Asie. Čas od času se ztratil, aby se pak objevil na jiném místě. Interpretace toho, komu soška patří, a kdo ji ukradl, se liší podle toho, v jaké zemi tuto otázku položíte.

Socha vznikla pravděpodobně roku 43 před naším letopočtem v severní Indii. Zelený jaspis, ze kterého je vyrobena, je velice vzácný a ceněný materiál. Sošku od samého počátku provází silná víra v její magickou moc. Zemi, která ji vlastní, má přinášet štěstí, stabilitu a chránit ji před nebezpečím a epidemiemi.

Po třech stech letech od svého vzniku se Smaragdový Buddha poprvé stěhuje před hrozící občanskou válkou na Cejlon, který byl tehdejším centrem thérávádového buddhismu. Když roku 457 vyslal na Cejlon barmský král delegaci pro posvátné buddhistické texty, zapůjčil si i Smaragdového Buddhu, který se vydal na cestu s nimi.

Do Barmy ale nedorazil. Loď se během bouřky ztratila a Buddhu si nechali v Kambodži. Během úpadku angkorské říše se Buddha dostal do království Auythaya na území dnešního Thajska, kde byl opět několikrát přemístěn.

Podle pověsti byla socha opět objevena v roce 1434 poté, co udeřil blesk do jedné stúpy na severu Thajska. Ve stejný čas došlo k několika zázrakům, což přidalo sošce na věhlasu. Po menších nesnázích se Buddha přesunul do města Chiag Mai. Roku 1552 se ale opět vydal na cestu do sousedního Laosu.

Thajci tvrdí, že ji Laosané ukradli. Laosané zase, že ji dostali jako svatební dar od thajské princezny. Roku 1778 budoucí král Rama I. během vojenského tažení Buddhu získal zpět. Nejprve putoval do Wat Arun, později, v roce 1782, na jeho současné místo do nově vybudovaného chrámu Smaragdového Buddhy.

Smaragdový Buddha dnes

Chrám, ve kterém je Buddha uloženChrám, ve kterém je Buddha uložen

Chrám Smaragdového Buddhy je součástí komplexu královského paláce a je centrem náboženského života v Thajsku. V minulosti byl Buddha vynášen do ulic Bangkoku, aby zabránil zlému a přinesl obyvatelům štěstí. Na konci 19. století se od tohoto zvyku z bezpečnostních důvodů upustilo.

Soška je 65 cm vysoká a 48 cm široká. V porovnání s honosným zlatým trůnem, na kterém je usazena, působí drobným dojmem. Podobně jako Pražské Jezulátko, i ona má 3 zlaté oblečky, které jí během obřadu mění král. V letním období ji zdobí koruna a drahokamy, v zimě zlaté roucho a v období dešťů zlacené roucho odhalující rameno a čelenku.

Ačkoli název sochy evokuje, že je vyrobena ze smaragdu, je pravděpodobnější, že se jedná o zelený jaspis. Rozbor sochy nebyl nikdy proveden, takže tajemství zůstává neodhaleno.

Magda Puffová

Magda PuffováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Thajsko (Bangkok)

Thajský poklad Bangkok

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bangkoku

Zájezdy do Bangkoku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/smaragdovy-buddha/Doporučujeme z Thajska

Nejnovější z ThajskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024