10 věcí, které si musíte přivézt z Turecka: tipy a triky k nákupu zlata, kůže i koření

Kateřina Lefebvre Kateřina Lefebvre, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 129797x

Jak se nenechat ošidit a přivézt si z Turecka krásné zboží odpovídající hodnoty? Poradíme vám!

Vyberte si z našich 29 zájezdů do TureckaZobrazit zájezdy

Turecko je rájem nákupů. Vybírat tady můžete z nepřeberného množství kvalitního zboží za ceny více než příznivé. V každém městě se nachází bedestan, tedy krytá tržnice, a navíc se tady konají jednou až dvakrát týdně menší trhy. Jak vyzrát na triky prodejců, co si přivézt a na co si dát pozor?

Než vyjmenujeme seznam nejtypičtějšího sortimentu pro Turecko, každý turista by si měl uvědomit, že místní obchodníci jsou profesionálové a umí své zboží prodat. Základem nákupu je proto smlouvání.

Chovejte se jednoduše tak, jakoby vám na koupi vůbec nezáleželo. Jestli ale opravdu o dané zboží nemáte zájem, nesahejte na něj a neptejte se na cenu. V opačném případě jste lapeni a jen těžko odejdete...

Nezapomínejte také, že cena vyváženého zboží z Turecka nesmí převyšovat 300 euro (jinak zaplatíte clo + DPH + spotřební daň) a v případě, že jej nepřiznáte, tak i pokutu. U některého zboží je uváděn i počet kusů pro bezcelní limit.

Co stojí za to si z Turecka dovézt?

1. Koberec

Plánujete-li větší nákupy, investice do koberců se jednoznačně vyplatí. Tradice jejich výroby v Turecku sahá až do starověku a jejich cena závisí na množství parametrů. Základním kritériem je způsob výroby. Ty ručně tkané, nesrovnatelně dražší, se poznají podle uzlíků na rubové straně – čím více jich je, tím je koberec kvalitnější. Zatáhnete-li za vlákno u strojově vyráběných koberců, vlas z tkaniny vyjede.

Většina ručně tkaných koberců vzniká ve střední Anatolii a jejich cena odráží i fakt, že 1 m² koberce vyrobí zručný vazač za sto dní. I po ujasnění si této otázky čeká však na zákazníka náročný úkol vybrat si z různých materiálů a nepřeberného množství vzorů, barev, tvarů a velikostí koberce.

Je nutné se také připravit na poměrně dlouho trvající rituál smlouvání, při němž s prodavačem proberete politickou situaci, fotbal i počasí a vypijete mnoho sklenic čaje. Dovezete si však krásnou, praktickou a hodnotnou památku na Turecko.

2. Nazar

Symbol Turecka, na který narazíte všudeSymbol Turecka, na který narazíte všude

Slovo nazar pochází z arabštiny a znamená „pohled“. Jeho ztělesněním je malý modrý skleněný korálek, který se již tradičně vyrábí v několika obcích u Izmiru. Symbolizuje oko proroka a každý by ho u sebe měl stále mít – nesmí si ho však koupit, musí to být amulet darovaný.

Svému majiteli nosí štěstí a ochraňuje ho proti uhranutí. Proto je nazar také prvním dárkem, který dostane každé novorozeně. V Turecku panuje obecně rozšířené přesvědčení, že když se nazar setká s negativní energií, amulet od vás odvrátí zlo a sám pukne.

Tento symbol je v Turecku všudypřítomný a nelze se mu vyhnout. Vidět jej můžete na domech, autobusech, autech, v domácnostech jako ozdobu na zdi či na lustru a koupit jej můžete pro své známé v podobě sponek, šperků nebo klíčenek. Často jej také dostanete jako poděkování za nákup na spínacím špendlíku – a prodejce vám jej sám rád připíchne na tričko (obzvláště ženám).

3. Keramiku

Repliky antických váz, hrnečky, vázy, dózičky, misky,... To všechno jsou oblíbené suvenýry z cest po Turecku. Keramické výrobky se tu prosadily už v 15. století, kdy byl sultán fascinován modrobílou čínskou keramikou. Proto podporoval vznik nového typu keramiky, dnes typického pro okolí Izmiru, která se rychle stala nedílnou součástí domácností vysoce postavených Osmanů.

Kromě modrobílého stylu se prosadil i rostlinným vzor s převládající olivově zelenou, šedozelenou a fialovou barvou s nejčastěji užívaným motivem dlouhého zubatého a esovitě prohnutého listu saz. Oblíbený je i styl květinový se čtyřmi převládajícími květy – tulipánem, karafiátem, růží a hyacintem.

Při nákupu je nutné uvědomit si, k jakému účelu budete danou věc používat: má-li být ozdobným předmětem na poličce, nebo budete-li jej využívat denně (pak by měl být vhodný pro umývání v myčce).

4. Kožené výrobky

Kožené výrobky jsou velice kvalitníKožené výrobky jsou velice kvalitní

Turecko je největším producentem kožených výrobků na světě a výběr na místních trzích je opravdu nekonečný. Navíc ceny představují jen zlomek ceny odpovídajícíh produktů v České republice.

Na Velkém Bazaru v Istanbulu si vyberete z nepřeberného množství kožených bund, kabelek, pásků, peněženek, klíčenek, vest. Jen je potřeba, stejně jako u prodejců jiného zboží, zkontrolovat kvalitu zpracování i materiálu.

5. Zlato a šperky

Snad každý, kdo se chystá poprvé na cestu do Turecka, uslyší dobrou radu, že má nakoupit zlato. Jeho nízká cena je tady dána nižšími pracovními náklady, ale i tím, že se tu prodává i zlato desetikarátové.

Prodejci nabízí i originální a nevšední zpracování šperků. Obecně platí, že čím náročnější je provedení, tím dražší šperk je. V každém případě si dobře zkontrolujte punc a vždy vyžadujte certifikát pravosti! Nezapomínejte také na limit povoleného bezcelního vývozu z Turecka (300 euro).

6. Starožitnosti

Nakupte si v Turecku starožitnostiNakupte si v Turecku starožitnosti

Díky bohatým národním dějinám lze najít v Turecku předměty z různých historických období za rozumnou cenu. Na starožitnosti, tedy předměty starší než sto let, se ve velkých městech zaměřuje množství obchodů.

Pozor je nutné si dát při jejich vývozu ze země – potřebovat budete povolení od Ministerstva kultury a nemine vás ani vyplňování spousty formulářů. Navíc pravděpodobně budete muset zaplatit clo a daň.

V případě, že si vědomě kupujete repliku starožitností, dobře si uschovejte účet – při celní kontrole vám může hodně pomoci.

7. Čaj

S tureckým čajem se potkáte doslova na každém kroku – dostanete ho k snídani, zastavit se můžete v jedné z mnoha čajoven, ale i prodejci na trhu vám jej nabídnou při nákupu. Čaj je proto i ideálním dárkem z Turecka.
Zemí procházela tzv. hedvábná stezka, a tak není divu, že se k místním dostal čaj, který po ní putoval do Evropy.

První čajovníky tu však zasadil až roku 1938 Atatürk. Ty dnes produkují 120 000 tun čaje ročně, přičemž většina z něj je spotřebována právě Turky – dle statistik tu ročně připadá na osobu 2,25 kg čaje. Klasický černý se prodává v jednoduchých krabičkách. Desítky dalších druhů se nabízí na váhu na trzích. Nejmenší množství k zakoupení je 100 g, ale při větších objemech můžete usmlouvat příznivější cenu.

8. Vodní dýmku

Vodní dýmku si vychutnáte už jen venkuVodní dýmku si vychutnáte už jen venku

Přestože zákon z roku 2013 zakazuje kouření vodní dýmky v uzavřených prostorách, šíša či nargila neodmyslitelně patří k návštěvě Turecka. Ochutnat ji můžete však už jen na otevřených terasách či zahradách čajoven. Ale bez problémů si ji můžete odvézt domů.

Sortiment vodních dýmek je ve srovnání s nabídkou v České republice jednoznačně bohatší a navíc její cena přestavuje jen zlomek ceny u nás. V provedení v různých barvách, materiálech, množství šlauchů a způsobu zdobení si vybere určitě každý. Zvolit si můžete i z různých chutí tabáku – vedle klasického jablka a máty se hitem v poslední době stal meloun a kapučíno.

9. Sladkosti

Halba, baklava, oříšky v medu, slazená semínka slunečnice, kostky lekum,... Na dezerty je turecká kuchyně bohatá a není problém si dovézt tuto sladkou vzpomínku domů či umožnit ji ochutnat vašim blízkým. Tu správnou atmosféru také navodí při promítání fotek z cest.

Čtení na podobné téma5 nejlepších sladkostí Turecka: Co musíte v zemi hvězdy a půlměsíce ochutnat? Přečíst

A kdybyste nestihli nakoupit či chtěli utratit poslední peníze, v letištní hale si mezi desítkami druhů lakumu zabaleného v dárkových krabičkách určitě vyberete.

10. Koření

S kořením vám ochotně poradí prodavačS kořením vám ochotně poradí prodavač

Pro seznámení se s tureckým kořením stačí navštívit lokální trh. Uvidíte přehlídku barev a vůní a prodavač vám rád poradí, co vlastně chcete. Najít tu můžete šafrán, černý pepř, červené drcené papriky, římský kmín, sušené oregáno či mátu, prostě cokoli. Odjet byste určitě neměli bez uzené sušené papriky a kořenící směsi sušených bylinek a soli Tuzor.

Prodavač koření před vámi naváží do průhledných sáčků, přičemž nejmenší možné množství je 100 g. A jestliže se nemůžete rozhodnout, kupte si dárkovou krabici s různými druhy koření.

Kateřina Lefebvre

Kateřina LefebvrePrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Baví mě život. Všude tam, kde právě jsme.

Turecko

Turecký koktejl zážitků

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Turecka

Zájezdy do Turecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-veci-ktere-si-musite-privest-z-turecka/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024