TOP 4 nejzajímavější místa v Kappadokii: bydlení ve skále, Údolí mnichů nebo tajemné podzemní město

Lenka Unzeitigová Lenka Unzeitigová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 9. 2022 • Přečteno 5768x

Kappadokie je natolik odlišná od jiných míst na světě, že není vůbec těžké objevit v ní místa, která by stála nejen za fotku, ale třeba i za den navíc.

Vyberte si z našich zájezdů do KappadokieZobrazit zájezdy

Pomyslným trojúhelníkem by se dalo procházet dny a stále bychom nacházeli nová zajímavá místa. Pojďte s námi ochutnat alespoň čtveřici námi vybraných favoritů, kterou byste na své cestě do čarokrásné Kappadokie v Turecku neměli minout. 

1. Městečko s domečky z vulkánu: Göreme

V Göreme se lze ubytovat přímo ve skalách, kde jsou vydlabané pokoje i celé apartmány.V Göreme se lze ubytovat přímo ve skalách, kde jsou vydlabané pokoje i celé apartmány.

Göreme je jedno z hlavních míst, které se při návštěvě Kappadokie nesmí vynechat. Je to městečko v údolí, dnes žijící především z turismu. Nabízí nejen klasické ubytování, ale má v nabídce i o poznání romantičtější verzi, a to ubytování přímo uvnitř vulkanických útvarů.

Přespání v hobitím pokojíku však není ten hlavní důvod, proč sem zvědaví lidé míří. Nedaleko je totiž lokalita UNESCO, se skalními kostely. Většina z nich pochází převážně z 10. až 12. století a je jich tu víc jak tucet. Co je na nich také pozoruhodné, je jejich vnitřní malba, místy stále pěkně zachovalá. Křesťanské výjevy, fresky, můžeme třeba obdivovat v kostelích a kaplích, jako je Elmali nebo Azize Barbara.

V Hadím kostele, jak zní český překlad pro Yilani Kilise, spatříme hada, podle kterého kostel dostal své jméno. Ten tu reprezentuje dva svaté mající podobu hada, jenž bojuje proti zlu. Nechybí tady tentokrát ani císař Konstantin, který sehrál důležitou roli ve 4. stol., kdy jako první císař výrazně ulehčil život křesťanům, když se sám nechal pokřtít. Tímto jeho gestem v podstatě končí pronásledování křesťanů. A právě tady Konstantina uvidíte vyobrazeného se svou matkou Helenou držící v ruce kříž.

2. Údolí tajemných mnichů: Pasabag

Pohádkové komíny připomínají houby.Pohádkové komíny připomínají houby.

Údolí Pasabag se také nazývá „Údolí mnichů“. Je dalším populárním a zajímavým cílem z nedalekého Göreme. Typické je svými pohádkovými komíny, které vám budou připomínat velké hřiby s kloboučky na nožce.

Nejlepší způsob, jak si místo vychutnat a „objevit“, je, si ho jednoduše projít a procítit. Údolí si mniši vybrali za svůj domov, vytesali tu kláštery (ovšem co do rozměrů je třeba krotit naši fantazii), kaple, tunely a své domovy.

Čtení: Zájezdy do Turecka – srovnání a doporučení

3. Hrad přímo uprostřed: Ortahisar

Ortahisaru dominuje hrad vytesaný do skály.Ortahisaru dominuje hrad vytesaný do skály.

Původní řecký název města zněl „Potamía“, než dostalo dnešní turecké jméno Ortahisar neboli „Prostřední hrad“. Leží skutečně uprostřed všech zajímavých lokalit Kappadokie, které jsme vám tady již zmínili. A aby to nebylo málo, přímo uprostřed staré městské zástavby s typickými malými domečky stojí téměř devadesát metrů vysoký skalní útvar, který Turci opět využili jako základ pro hrad, kterému dali jméno Ethyl. 

Dnešní populace města dosahuje téměř 15 000 obyvatel, což není zrovna málo. Město slouží jako producent ovoce. Jeho výhodou je možnost skladování ovoce v přirozených podmínkách, tedy v 10 °C  v přírodně vytvořených dírách v sopečném kamenu.

4. Pravé podzemní město: Saratli Kirkgoz 

Podzemní město mělo vlastní vodu i pece na chleba.Podzemní město mělo vlastní vodu i pece na chleba.

Sedmipatrové podzemní město „vydlabané“ starověkými Řeky. Stejně jako jiná podzemní města i toto poskytovalo bezpečný úkryt, který posloužil také raným křesťanům před pronásledováním. Aby skryté město mohlo posloužit svému účelu, muselo se počítat s možností, že obyvatelé v případě hrozby nebudou moci vyjít na denní slunce po několik týdnů či měsíců.

Proto městu nechybí rozvod čerstvého vzduchu, skladovací prostory, toalety a samozřejmě i ubytovací kapacity. Kromě stálých zásob potravin a plodin bylo třeba také zajistit přísun vody a pece k upečení tolik potřebného chleba. 

Hlavní vstup do města byl chráněn 200 kg těžkými kulatými dveřmi, kterými bylo možné kdykoli vchod zablokovat. Zároveň bylo objeveno množství chodeb vedoucích k domům na povrchu, kde obyvatelé žili v dobách míru, ale kdykoli mohli použít svou únikovou cestu do podzemí.

A co víc? Vyzkoušejte vše! 

Pohostinnost, krásná příroda, let balónem nad krajinou. Co víc si přát?Pohostinnost, krásná příroda, let balónem nad krajinou. Co víc si přát?

Kappadokie je místo jako žádné jiné. Až uvidíte, pochopíte. Mnoho z nás vidělo mnoho míst světa, ale rozmanitost Kappadokie vás přesvědčí o tom, že objevování a přírodní krásy nemají na této planetě limity.

Mimo přírodní zajímavosti vás Turecko zajisté osloví i svou atmosférou, vřelými lidmi, pohostinností a k tomu všemu se tu i výborně najíte.

A co tady dělat večer? Nemusíte se bát. Kappadokie nabízí zábavu ve formě tureckých večerů, posezení ve sklípku a je také nejúžasnějším místem na světě pro let balónem se západem (ale i východem) slunce.

Každý region této spojnice mezi Evropou a Asií má co nabídnout, a pokud mu přijdete na chuť, pak vás bude čekat spousta cest, kdy každá bude jinak zajímavá.

Lenka Unzeitigová

Lenka UnzeitigováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Turecko (Kappadokie)

Vítejte v krajině Kappadokie

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Kappadokie

Zájezdy do Kappadokie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-mista-kappadokie/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024