Móda v Turecku: Co se nosí? Turci mají styl a dobře ví, co je právě trendy

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 37535x

Ve většině oblastí země se tak lidé oblékají velmi stylově a podle žhavých trendů.

Vyberte si z našich 26 zájezdů do TureckaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Jen pouhých pět procent z celkové populace muslimských žen se zahaluje od hlavy až k patě a nosí burku? Turecko ale není Írán nebo Saudská Arábie, kde ženy nosí burku ze zákona.

Co se vám vybaví, když se řekne „móda v Turecku“? Pokud jste na tuto otázku bez nejmenšího zaváhání odpověděli „burka“, pak koukejte zásadně přehodnotit svou původní odpověď! Zkuste pro jednou úplně zapomenout na stereotypy a vyhnout se zbytečným předsudkům. Turci plně využívají svou fantazii a estetické cítění, nosí originální věci, rádi si s módou hrají a dělají to víc než dobře!

Západní životní styl v Turecku velmi těsně koexistuje s tím tradičním. Ve většině oblastí země se tak lidé oblékají velmi stylově a podle žhavých trendů. Ne snad proto, že by chtěli (u)dělat dojem, dobře se oblékat je pro ně totiž naprostou přirozeností a nezbytností.

O Turcích je všeobecně známo, že mají zálibu v luxusní módě, kvalitě a eleganci. I ti nejmenší jsou nezřídka oblečeni podle posledních trendů a do kvalitních značek. Ve školách však nosí uniformy.

Istanbul – Mekka všech milovníků originální módy

Klobouk dobře chrání před sluníčkemKlobouk dobře chrání před sluníčkem

Zejména pro Istanbul, kde žije cca 15 % veškerého tureckého obyvatelstva, je typická opravdu široká paleta různorodých stylů. Nebuďte proto překvapení, pokud na jedné straně silnice spatříte billboard s modelkou propagující odvážné bikiny a hned vedle toho modelku s šátkem.

Zatímco ve městech volí Turci v poslední době velmi populární styl „smart casual“ (neformální a přitom elegantní), v přímořských letoviscích se oblékají mnohem volněji a odhaleněji. Nahota je ovšem v Turecku trestná, takže horní díl plavek raději vůbec nesundávejte.

V šatníku Turkyň nemůže chybět ani nezbytný klobouk, který chrání před sluníčkem, a rozměrné tašky nebo kabelky, do nichž se musí vejít spousta nezbytností, mimo jiné opalovací krém a fotoaparát. Proužky, potisky, květinové vzory a puntíky… ženy všech věkových kategorií milují barvy, volánky a třpyt.

Nevím/nemám co na sebe! Aneb dress code na turecký venkov i do luxusní restaurace

Turecké ženy dávají přednost velkým a barevným kabelkámTurecké ženy dávají přednost velkým a barevným kabelkám

Jdete-li v Turecku do dobré restaurace, předpokládá se elegantní oblečení. Šortky a tričko si raději nechte až na pláž. Ženy by měly z šatníku vytáhnout nějaký šik kousek oblečení. Kravata u mužů není striktně vyžadována. Také volba saka je čistě záležitostí vkusu a momentální nálady. Většina Turků však na večeři do restaurace sako a kravatu nosí. Není ale žádné faux paus, když si muž během večeře sako sundá a udělá si na chvíli pohodlí.

Budete-li někdy cestovat z Istanbulu na turecký venkov, připravte se na to, že zažijete opravdu velký skok v čase. S trochou nadsázky je to totéž, jako kdybyste nastoupili do stroje času a během okamžiku se z dvacátého prvního století přesunuli zpátky do středověku. Přibalte si proto raději nějaké umírněnější oblečení, které bude spíše zahalovat než odhalovat.

Čtení: Zájezdy do Turecka – srovnání a doporučení

Od minisukní a barev ke střídmosti a zahalování

Žena s tradiční pokrývkou hlavyŽena s tradiční pokrývkou hlavy

Zatímco ještě v sedmdesátých letech se po ulicích procházely Turkyně, které nosily moderní mini sukně, nevyhýbaly se výstřihům a výraznému make-upu, dnes, víc než kdy dřív, spatříte na ulici mnoho žen, které si své lesklé černé vlasy schovávají pod šátkem. Je sice z luxusního materiálu a velmi trendy, ale pořád je to šátek.

Mnoho městských muslimských žen se dnes obléká skromně a nevyzývavě. Neukazují stehna, ramena ani paže. Volí kalhoty nebo sukně v délce ke kolenům a halenky nebo trička s rukávem k loktům. Nechybí jim ani zmíněný šátek z hedvábí nebo polyesteru, zakrývající vlasy, a tesettür (v českém překladu označuje pokrývku) čili dlouhý trenčkot, jenž zakrývá křivky ženského těla.

Zejména ve venkovských oblastech Turecka nosí ženy takzvaný turban (türban) zakrývající hlavu a krk. Ten je tvořen dlouhým pruhem látky ovinutým okolo hlavy a nosí se v mnoha podobách, tvarech, barvách i velkostech. Zatímco v sekulární části společnosti je přijímán spíše negativně, v té konzervativní je turban považován za luxusní módní doplněk určený ženám z vyšší třídy.

Islámský šátek od Diora nebo raději z italského módního domu Gucci?

K velké popularizaci konzervativní módy výrazně přispěl také fenomén nekonečných tureckých telenovel. Nikoho proto nepřekvapí, že uznávaná módní návrhářka Gönül Kolat Susam, která navrhuje šátky pro turecké ženy, má na Facebooku téměř dvě stě tisíc odběratelů.

Turkyně z konzervativních kruhů si našly svůj specifický způsob zahalování. Nosí boty na velmi vysokých podpatcích, upnuté džíny, vyzývavé topy a k tomu mají na hlavě uvázaný turban z bílého hedvábí. Ty ženy, které se nezahalují, se nad tímto trendem pozastavují. Přijde jim zvláštní na straně jedné schovávat vlasy pod šátkem a na straně druhé nosit výrazný make-up a boty na vysokých podpatcích.

Požadavkům žen se velmi rychle přizpůsobil i světový módní průmysl. Výlohy nejdražších obchodních ulic v Istanbulu tak dnes zdobí islámské šátky věhlasných značek, mezi jinými Gucci, Dior, Louis Vuitton a další.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Turecko

Turecký koktejl zážitků

Vyberte si jeden z našich 26 zájezdů do Turecka

Zájezdy do Turecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/moda-v-turecku/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024