TOP 6 památek na Bosporu: Co stojí za to vidět a prožít na severozápadě Turecka?

Lenka Unzeitigová Lenka Unzeitigová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 9. 2023 • Přečteno 2152x

Víte, že podél Bosporu byl původně malý rybářský přístav, který se rozrostl do dnešního velkoměsta s miliony obyvatel? O památky v něm proto není nouze.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do IstanbuluZobrazit zájezdy

Pokud se řekne Istanbul, mnozí si vybaví Bospor. Ať už ho znají z pracovního sektoru, různých literárních a uměleckých děl, tak z fotografií a povídání. Společně se zaměříme na některé z jeho výrazných a nepřehlédnutelných staveb.

Z historických dokladů o založení města měl dnešní Istanbul vzniknout dle báje na břehu naproti slepcům, podle bájného Byzase a jeho předpovědi v Delfské věštírně. Po Byzasovi také město dostalo své jméno Byzantion a později se také stal označením pro celou byzantskou neboli východořímskou říši.

Původní rybářský přístav se tak podél břehů Bosporu a Zlaté zátoky rozrostl do dnešního velkoměsta s miliony obyvatel, kdy mnozí musí cestovat pěkných pár desítek minut, aby mohli modré vody Bosporu spatřit.

Jako dopravní uzel byl vždy velmi ceněný a v 19. století se stal i oblíbeným místem pro odpočinek a výstavby luxusních vil a paláců. Dnes kromě toho je nábřeží lemované restauracemi, přístavy či promenádami, které jsou často využívány místními k procházkám.

1. Nejrozsáhlejší palác Dolmabahce

Vstup do paláce DolmabahceVstup do paláce Dolmabahce

Nejrozsáhlejší, nejdůležitější a nejdražší palác nejen na Bosporu je DOLMABAHCE. Toto sultánské sídlo bylo postaveno v době pomalého úpadku osmanské říše na příkaz sultána Abdülmecida I. v polovině 19. století. Najdete v něm na 46 sálů, 6 lázní a 68 toalet, 6 hlavních vchodů a stovky oken. Celkem čítá na 285 pokojů. Jeho výstavbou chtěl sultán demonstrovat neutuchající bohatství a moc osmanské říše, ale jeho vybudováním tento problém ještě prohloubil.

Půjčil si od evropských bank, svým lidem neplatil a lidé začali být čím dál více nespokojeni. My se však od té temné stránky přeneseme k samotnému výsledku. „Ten vyplněný zahradami“, jak zní český překlad názvu paláce, je přepychovým sídlem, zdobený tunami zlata a mohutných prostor. Ať už vstupní schodiště, nebo velký sál měl v návštěvnících vzbuzovat dojem nicotnosti.

Vždyť jen velký sál má 2 000 m² a výška dómu je 36 m. Měl dokazovat „my na to máme“. Touha po modernějším bydlení, evropských stavebních stylech „vyhnala“ sultána a jeho rodinu z paláce Tokapi k evropských břehům Bosporu. Zvenku nese prvky moderny té doby z baroka, rokoka a neoklasického stylu, uvnitř má však tradiční osmanské uspořádání rozdělené na mužské a ženské části.

Kromě oficiálních procesů se do Dolmabahce přestěhoval jak harém, tak rozsáhlá kuchyně. Palác se pyšní množstvím porcelánu, ručně tkaných koberců, modlitebních knih nebo největším českým křišťálovým lustrem na světě. Ten byl vyroben jak jinak než v českých zemích a váží 4,5 tuny. Zdobí ho 750 světel a až do roku 2006 se předpokládalo, že byl darem královny Viktorie. Ve zmiňovaném roce byl však nalezen účet, který dokládá jeho plné proplacení.

10. listopadu roku 1938 v 09:05 v paláci zemřel Mustafa Kemal Atatürk, první turecký prezident. Na jeho počest jsou pak hodiny v jeho ložnici zastaveny právě na tento čas.

Palác pak doplňují zahrady a stromy, hodinová věž či mešita. Krásně zdobená vstupní brána je pak zároveň i přístupovým místem pro návštěvníky. I vy můžete při návštěvě Istanbulu tento palác prohlédnout a obdivovat jeho krásu a bohatství. Zájemci o podrobný výklad si mohou zapůjčit audioguide.

Palác Dolmabahce však není zdaleka to nejvýraznější při pohledu a Bospor uvidíme. Bezpochyby vás zaujme krásný Bosporský most (dnes už most Mučedníků) a za ním pak další most Sultána Mehmeta Fatiha.

2. Ikonická televizní věž Camlica

Televizní věž CamlicaTelevizní věž Camlica

Nejnovější ikonou je pak nová televizní věž Camlica na asijské straně, která v noci mění barvy a vzory, včetně motivu turecké vlajky. S výškou 365 metrů shlíží na rozlehlé město. Jelikož stojí na stejnojmenném kopci, dosahuje výšky až 587 m n. m. Dostupnost k ní není úplně jednoduchá, ale zájemci si mohou vyjet do vyhlídkového patra. Dokončena byla na konci roku 2019.

Na vedlejším kopci pak majestátně vlaje obrovská a vždy přítomna turecká vlajka. Opodál stojí největší turecká mešita Camlica se šesti minarety. Její nákladnou výstavbu si prosadil stále ještě současný prezident T. Erdogan. I ta byla oficiálně otevřena roku 2019. Vedoucími architekty byly dvě ženy a jde o třetí mešitu se šesti minarety v zemi po Modré mešitě v Istanbulu a mešitě ve městě Adana. Jde o rozsáhlý komplex s konferenčním sálem pro více jak 1 000 lidí, knihovnou, muzeum, uměleckou galerií a podzemní garáže pro téměř 3 500 aut.

Čtení: Zájezdy do Turecka – srovnání a doporučení

3. Nejdražsí nemovitosti zvané yali

Yali na břehu BosporuYali na břehu Bosporu

Evropská i asijská strana Bosporu je poseta různými stavbami a mezi nimi najdete i ty nejdražší nemovitosti v Turecku. Těmi jsou takzvané yali, z řeckého slova pro nábřeží. Jedná  se nejen o velmi drahé nemovitosti, kde lidé mohou dokázat, jak moc jsou bohatí, ale jsou i součástí prestiže. Ty nejdražší jsou pak často přímo na nábřeží a někdy mají svůj vlastní přístav pro jachtu.

Ceny těchto luxusních nemovitostí se pohybují někde mezi 50–100 000 USD, přičemž tou nejdražší vilou v celé zemi je vila Erbilgen. Toto sídlo z 19. století leží na evropské straně v čtvrti Sariye a zaujímá plochu 5 000 m². Má celkem 64 pokojů, zlatem zdobené stropy, 4 poschodí, vlastní bazén, turecké lázně a saunu. Byl vyhodnocen časopisem Forbes v roce 2015 jako pátá nejdražší nemovitost světa. No řekněte, neměli byste zájem?

Pokud sledujete turecké seriály, velmi často se jejich děj odehrává právě v těchto vilách, kdy filmařské společnosti mají k dispozici pár těchto sídel a zasazují do nich děje těch nejbohatších rodin Turecka. Yali mají také svoji historickou hodnotu a dnes patří mezi památkové objekty. Byly postaveny v 19. a 20. století pro bohatou smetánku. Zhruba 650 dřevěných vil (yali) najdete kolem Bosporu především v lokalitách, jako je Bebek, Üsküdar nebo Ortakoy.

Další z velmi drahých a velkých yali je Zeki Pasha Bosporus z konce 19. století. Jedná se o pětipatrové sídlo na evropské straně s 23 pokoji a 8 koupelnami. Pro zajímavost nechal toto sídlo postavit turecko-britský novinář, nakladatel a poet, a především politik Ali Kemal. Ten se narodil v Istanbulu a zavražděn byl roku 1922 v Izmitu. Byl prapradědečkem bývalého britského premiéra Borise Johnsona.

4. Palác Beylerbeyi

Palác BeylerbeyiPalác Beylerbeyi

Palác byl vybudován za vlády sultána Abdulazize. Jeho předchůdce Abdülmecid I. vybudoval palác Dolmabahce a bylo potřeba navázat na tuto tradici. Architektura opět evropského stylu s osmanskými prvky. Jeho přední strana jde vidět nejen při plavbě lodí, ale také při jízdě po Bosporském mostě, který se nachází v jeho těsné blízkosti. Palác na asijské straně z roku 1865 sloužil jako letní rezidence a pobývali zde významní hosté.

Mezi ně patřila Evženie de Montijo, španělská aristokratka a žena Napoleona Bonaparte. V paláci strávila pár dní na své cestě na slavnostní otevření Suezského průplavu v roce 1869. Dále sultán Abdulhamid II., který zde po svržení z trůnu dožil v domácím vězení posledních šest let svého života až do své smrti v roce 1918. Na osmanském trůně strávil celých 33 let a byl posledním sultánem, který vládl většinu doby na trůně neomezeně. Za jeho vlády se mu v osmanské říši začalo přezdívat „nemocný muž Evropy“.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Istanbul: ochutnejte vyváženou dávku exotiky, relaxace a poznáníPřečíst

5. Galatasaray univerzita

Galatasaray univerzitaGalatasaray univerzita

Kromě již zmiňovaného lemují Bospor i některé prestižní školy. Jednou z nich je univerzita Galatasaray, která byla založena teprve roku 1992 a která navazuje na velmi starý vzdělávací institut z 15. století, a to Galatasaray střední školy. Rok výstavby této budovy  je 1871, sloužila jako kolej, ubytovací prostor pro dívky už zmiňované střední školy Galatasaray.

6. Dívčí věž

Dívčí věžDívčí věž

U ústí do Marmarského moře stojí malý ostrůvek, jemuž dominuje romantická věž. Jedna z nejznámějších ikon Bosporu i města dostala své jméno z legendy o dívce, které bylo předpovězeno, že ji uštkne had a zemře. Aby se tak nestalo, nechal ji její otec do věže zavřít. Jednoho dne jí však přinesli košík ovoce, ve kterém se had ukrýval. Za Byzanců se jí říkalo Leandrova věž, podle báje z řecké mytologie o Héro a Leandrovi. Antický příběh o tragické lásce mladíka Leandra a Héro, která byla kněžkou bohyně Afrodity. Byla to taková dřívější obdoba Romea a Julie.

Věž byla v průběhu historie několikrát zničena z různých důvodů. Její historie však sahá až do období př. n. l. O mnoho stovek let později byl propojen obrannou zdí s asijskou stranou. Zbytky této zdi jsou stále ukryty pod vodou. V historii plnila funkci celnice nebo strážní věže.

Bospor nabízí mnohem mnohem víc než zdejší výčet a jeho břehy okouzlují lidí po tisíciletí.

Lenka Unzeitigová

Lenka UnzeitigováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Istanbulu

Zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pamatky-na-bosporu-co-stoji-za-to-videt/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024