5 zajímavostí o zábavních parcích v režii Waltera Disneyho: Kde všude se obchoduje se sny?

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9400x

Víte, kde stojí nejstarší Disneyland? A jak se měl původně jmenovat nejslavnější kreslený myšák? Víme nejen to.

29 zájezdů na téma: Pro rodiče a děti Zobrazit zájezdy

Ocitnout se na jeden den v říši nekonečné fantazie je přáním každého dítěte, ale ve skrytu duše po něm prahnou i mnozí dospělí. Turisté z celého světa navštěvují tematické parky, kde postavičky z jejich dětství ožívají. Miliardové továrny na sny nesou jméno svého zakladatele – geniálního kreslíře Waltera Disneyho. Co mají společného, v čem se liší a proč je Disney fenomén? 

1. Mickey Mouse: Ikona s podivným jménem a velkýma ušima

Bez Mickey Mouse by to nebyl DisneyBez Mickey Mouse by to nebyl Disney

Walter Elias Disney se narodil v roce 1901 v Chicagu v USA a již od dětství miloval kreslení. Zlom nastal v roce 1927, když Disney vymyslel kreslenou postavu myšáka s velkýma ušima. Podle prvotních plánů se měla nová postava jmenovat „Mortimer“, ale jeho manželce se jméno pro postavičku nelíbilo a myšáka přejmenovala na „Mickey Mouse“.

O rok později bylo postavičce umožněno objevit se na filmovém plátně a od té doby nastal doslova „boom“ v animovaném světě. Během pár dalších let se zrodily nové postavy jako Kačer Donald či Goofy. Zajímavostí je, že hlas „Myšáka Mickeyho“ je hlasem samotného Waltera Disneyho, který si přál nějak vložit svoji osobnost do kreslené postavičky.

Ve všech zábavních parcích (Disneyworld či Disneyland) je „Mickey Mouse“ nedílnou součástí a roztomilým maskotem parků. Oficiálním maskotem je i pro Disneyho společnosti. Potkat ho můžete s ostatními známými kreslenými postavičkami na pravidelných přehlídkách, akcích anebo se s ním můžete na památku vyfotit u některé z atrakcí.

2. Kam zamířit za zábavou? Z USA až do Japonska

Disneyland v PařížiDisneyland v Paříži

Společnost Walta Disneyho vznikla na samém začátku jako studio animovaného filmu. Dnes je jednou z nejprestižnějších společností na světě.

Po celém světě najdeme střípky jeho slávy v podobě zábavních parků, které jsou pojmenovány po „otci Mickey Mouse“. V roce 1955 byl otevřen Disneyland v Kalifornii a v roce 1971 ještě větší na Floridě.

Protože ne každý měl na cestu do USA, přibyl pohádkový svět také v Číně a Japonsku a v neposlední řadě dobrá zpráva pro Evropu – v roce 1992 také v Paříži. Disneyland v Japonsku nedaleko Tokia byl prvním parkem postaveným mimo území Spojených států amerických (otevřen byl v roce 1983).

3. Nejstarší zábavní park: Disneyland v Kalifornii

Walt Disney Concert HallWalt Disney Concert Hall

Walter Disney měl kromě vytváření animovaných postav ještě jeden sen: přál si otevřít zábavní park s tematikou postaviček, které by návštěvníky přenesly do světa, kde se sny stávají skutečností. V roce 1955 byl slavnostně otevřen první Disneyland v Kalifornii. Když však tento brilantní animátor navrhoval park, netušil, jaké problémy může realizace přinést…

Ihned po svém otevření park trhal návštěvní rekordy a jeho autor si uvědomil, že nemůže zastavit záplavu hotelů a restaurací v okolí, z nichž mu neplynuly žádné zisky. Ve snaze vyvarovat se stejné chybě, která nastala v Kalifornii, rozhodla společnost odkoupit obrovskou část půdy v Orlandu a vytvořit celý resort.

V roce 1971 byl slavnostně otevřen druhý park v USA s názvem Disneyworld s kompletní legislativou práva (například právo stavět silnice, vlastní hotely nebo přijímat stavební zákony).

4. Vstupné? Částky, které vám vyrazí dech… stejně jako atrakce

Walt Disney World Resort a jeho hrdinovéWalt Disney World Resort a jeho hrdinové

Při otevření prvního Disneylandu nastala otázka, jak vyřešit vstupné. Nabízely se možnosti vstupného do parku a posléze platit za atrakce, které se návštěvník rozhodl navštívit. Ovšem organizátoři se logicky obávali nekonečných front u pokladen s lístky, a tak vymysleli jednotné vstupné do parku v dostatečné výši, aby všechny atrakce již byly zahrnuty v ceně.

I když je cena vstupného enormně vysoká (například Disneyland v Paříži stojí cca 51 eur, asi 1400 Kč, Disneworld v Orlandu cca 110 dolarů, asi 2650 Kč, v Japonsku cca 6900 jenů, asi 1650 Kč), a náklady na den v parku s celou rodinou mohou být přímo šokující, musíme si uvědomit, že tato cena umožňuje neomezený vstup na všechny show a atrakce v parku.

5. Stavba slavnější než Tower: Popelčin hrad v centru a předbíhací karty

Popelčin zámekPopelčin zámek

Disneyho resorty se dělí mnohdy na dva i více zábavních parků. Nejnavštěvovanější je tzv. Magic Kingdom, v jehož srdci se nachází obrovský Popelčin hrad. Tento hrad obklopují další parky, které se v jednotlivých resortech liší.

Na nejžádanější atrakce, na kterých bývají mnohdy i hodinové fronty, můžete využít bezplatně tzv. fastpass. Díky tomuto zlepšováku si zajistíte vstup na atrakci na konkrétní čas a ušetříte si tak nejen vysilující čekání v řadě, ale také nervy.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Pro rodiče a děti

Dovolená? Ne, dobrodružství!

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. července

Zájezdy zábavní parky

S adrenalinem v krvi

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů na téma: Zábavní parky

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. července

Zájezdy do Disneylandu

Do pohádky přes Paříž

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů na téma: Disneyland

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-zajimavosti-o-zabavnich-parcich-waltera-disneyho/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024