Paříž: nejsmyslnější město Evropy plné galerií, muzeí, historie i zábavy

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 75400x

Paříž jakožto hospodářské a kulturní středisko hraje velkou roli v oblasti politiky, gastronomie a módy.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

V Paříži vzniklo označení „metro“? Pařížská podzemka začala jezdit v roce 1900 pod názvem Métropolitain, což byla zkratka dopravce, který jej provozoval. Dlouhý název se postupem času zkrátil na Métro a postupně, ale s krátkým „e“, se rozšířil do celého světa.

Město světel, metropole lásky, hlavní město módy. Paříž má mnoho pojmenování a díky bohatým dějinám a výborným podmínkám pro umění a obchod si zde každý přijde na své. Každý, kdo Paříž někdy navštíví, samozřejmě nesmí vynechat ty nejznámější památky, nejslavnější muzea a nejfotografovanější místa, ale je třeba také poznat město trošku jinak.

Projít se uličkami Montmartru a pozorovat místní umělce při práci, zabloudit v Latinské čtvrti, udělat si piknik a ochutnat francouzskou gastronomii, užít si pohled na město z výšky a vyfotit se u Eiffelovky. Paříž se musí nejen zažít, ale i prožít.

Počátky osídlení

Řečiště Seiny bylo osídleno už v 5. tisíciletí př. n. l., ve 3. století však přišel do oblasti galský kmen Parisiů, který dal jméno dnešní metropoli. Velký vliv na rozkvět města měli Římané, kteří postavili kolem tehdejší Lutécie obrannou zeď, vystavěli domy a síť ulic.

Patronové města

Oblouk sv. Diviše v PařížiOblouk sv. Diviše v Paříži

Když ve 3. st. n. l. 1. biskup města sv. Diviš (Saint Denis) začal šířit křesťanskou víru, podporoval stavbu kostelů a obracel na svou stranu další a další stoupence, pohanští Galové jej na protest popravili. Legenda praví, že byl Diviš dekapitován, ale k úžasu všech nebyl na místě mrtev. Vstal, vzal svou hlavu a odnesl ji několik kilometrů na sever od města. Než padnul k zemi, zastavil se a vytyčil místo pro budoucí chrám nesoucí jeho jméno. Ve 12. století tak zde vznikla majestátní gotická bazilika, první svého druhu ve Francii.

Další velmi významnou osobou francouzských dějin je sv. Jenovéfa (Ste-Geneviève), ta se objevila zhruba o století později. Když se do Paříže začaly šířit zvěsti o tom, že Attila a Hunové táhnou na město, Jenovéfa svolala ženy k modlitbám za záchranu města. Attila „naštěstí“ táhnul směrem na Orléans, kde byli usídleni Vizigóti, a tak se Paříži vyhnul. Jenovéfu poté prohlásili za spasitelku města, prohlásili ji za svatou a její modlitby za zázračné.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Rozkvět Paříže

V roce 508 n. l. se stává Paříž hlavním městem franské říše a veškerá inteligence a politika se tak na dobro přesouvá do města.

Město ve středověku zažilo útoky Normanů, morovou epidemii, vládu Merovejců, Karlovců, Kapetovců i rodu z Valois a vznikly jedny z nejslavnějších staveb – Louvre, Sainte Chapelle, kostel sv. Eustacha, radnice Hôtel de ville.

17. století se nese ve znamení vlády Ludvíků, Ludvík XIV. buduje Versailles a přesouvá se se svými dvořany z města. Osvícenství však všechny megalomanské rozmary panovníků utlo, a když v roce 1789 Pařížané dobyli Bastilu, ve Francii poprvé vznikla republika.

19. století se neslo v duchu industrializace a přestavby města Baronem Haussmannem, století rozmachu zakončily dvě velmi významné světové výstavy. Té v roce 1889 vděčíme (nejen) za Eiffelovu věž, při příležitosti druhé výstavy v roce 1900 byla dokončena první linka metra.

Město a jeho zajímavosti

Bulvár Champs-ElyséesBulvár Champs-Elysées

Na celém světě existuje více než třicet měst nesoucích jméno Paris, většina se nachází v USA a Kanadě, najdeme ale také Paris v Dánsku, Panamě nebo v Antarktidě.

Francouzská metropole se pyšní více než 1800 památkami a 170 muzei, ve městě najdeme desítku replik sochy Svobody a skoro půl milionu stromů. Celé centrum kolem Seiny od Eiffelovy věže (Pont d’Iéna) až k Institutu arabského světa (Pont de Sully) je zařazeno v UNESCO.

Čtení na podobné témaTop muzea v Paříži: umění a sílaPřečíst

Nejdelší ulice Rue Vaugirard měří 4,36 kilometrů, nejkratší Rue des Degrés má jen 6 metrů, nejslavnější ulicí je bulvár Champs-Elysées a nejmalebnější uličky najdete v Marais a na Montmartru.

Denně se v Paříži v průměru natáčí deset filmů a reklam, natáčení je na většině míst zdarma, jen v zahradách, muzeích a bazénech si filmaři musí zaplatit.

Pravý a levý břeh

Řeka Seina protíná město a rozděluje jej na dvě části – pravý a levý břeh. Najdeme zde také tři ostrovy – Île de la Cité, Île Saint-Louis a umělý ostrov Île aux Cygnes.

Levý břeh je o poznání menší, je však místem, kde se odedávna sdružuje inteligence a umělci, především tedy v Latinské čtvrti a kolem Montparnassu. Mezi nejoblíbenější památky a místa na této straně řeky patří například Eiffelova věž, Musée d’Orsay, pařížské katakomby, mrakodrap Montparnasse, kostel St-Sulpice, Panthéon, Lucemburské zahrady a přilehlý palác nebo například Sorbonna.

Čtení na podobné téma13 nejzajímavějších staveb v Paříži: od středověku až po současnostPřečíst

Pravý břeh je o poznání větší, sdružuje se zde zejména obchod, finanční a politická správa. Obdivovat zde můžeme mimo jiné prezidentské sídlo Elysejský palác, pařížskou radnici Hôtel de ville, velké obchodní domy Galeries Lafayette a Printemps, slavný bulvár Champs-Elysées nebo například bývalá královská sídla Palais Royal a Louvre.

Pařížské zážitky

Věcí, které se dají v Paříži zažít a vidět, je nekonečné množství, my jsme vybrali za nás čtyři nej.

1. Architektura

Katedrála Notre-DameKatedrála Notre-Dame

Paříž nabízí velmi širokou škálu architektonických pokladů a zážitků. Začít můžeme středověkými stavbami a úžasnými gotickými katedrálami Notre-Dame a St-Eustache nebo klenotem Sainte Chapelle. Přes klasicistní a novoklasicistní kostely a chrámy a Haussmannovské široké bulváry se dostaneme až do 19. a 20. století, kdy vznikla například budova Opery Garnier nebo Eiffelova věž.

Paříž se nenechá zahanbit ani na poli moderní architektury a může se pochlubit nádhernými stavbami. I tady najdeme díla světoznámých architektů, jako jsou např. Frank Gehry a Renzo Piano. Za zmínku stojí třeba budova Centre Georges Pompidou, Fondation Louis Vuitton nebo nejnovější přírůstek – budova justičního paláce.

2. Jídlo

Ochutnejte francouzskou kuchyniOchutnejte francouzskou kuchyni

O francouzské gastronomii se toho už napsalo mnohé, každý region země je něčím specifický a má svá typická jídla. Paříž jako hlavní město má tu výhodu, že v ní najdete úplně vše, speciality jednotlivých francouzských regionů, zahraniční a exotickou kuchyni, restaurace oceněné michelinskými hvězdami i pouliční bistra, sezónní stánky a rychlá občerstvení.

Největším gastro zážitkem je ale piknik s výhledem. Nakupte si v supermarketu nebo na trhu typické francouzské sýry, salámy, rillettes a paštiky, přidejte k tomu jednu nebo dvě bagety, nějaké ovoce a láhev dobrého francouzského vína a rozložte deku na Martových polích, v Lucemburských zahradách nebo na Place des Vosges.

Čtení na podobné témaKlenoty francouzské gastronomie aneb To nejlepší z nejlepšího: víno, vášeň a voňavé kořeníPřečíst

3. Nákupy

Galeries LafayetteGaleries Lafayette

Paříž je jednou z největších módních metropolí a kolébkou mnoha velkých jmen módního průmyslu, je to místo, kde vznikla tzv. haute couture. Pařížanky jsou obecně považovány za nejvíc šik módní ikony, jejich nedbalá elegance (tzv. je ne sais qoui) k nim patří stejně jako baret nebo pruhované tričko. Mezi nejslavnější patří módní domy Dior, Chanel, Louis Vuitton, šperkařský dům Cartier nebo kosmetický gigant L’Oréal.

Velkým zážitkem z nakupování bude návštěva Galeries Lafayette nebo obchodního domu Printemps. Majestátní budovy ve stylu art nouveau mají velké otevřené prostory plné všelijakých módních značek, úseků s jídlem i designovými kousky do bytu. Galeries Lafayette mají každoročně úžasnou a trochu megalomanskou vánoční výzdobu a po nákupech můžete vyšplhat na terasu a užít si fantastický výhled na město.

Milovníci umění se ve městě vyřádí, tolik vintage obchodů, blešáků a uměleckých galerií jen tak někde nenajdete. Pro knihy, komiksy a obrázky navštivte slavné knihkupectví Shakespeare & Co nebo některý ze stánků tzv. bouquinistů  to jsou ty zelené plechové stánky na nábřeží Seiny.

4. Umění

Musée d’OrsayMusée d’Orsay

V Paříži existuje přes 170 muzeí, galerií a uměleckých prostor. V druhé polovině 19. století zde vznikl jeden z nejslavnějších a nejzajímavějších uměleckých směrů – impresionismus. V Paříži žilo a působilo mnoho slavných umělců, od Moneta a Van Gogha přes Pissara, Cézanna a Degase až třeba k sochaři Augustu Rodinovi. V pozdějších letech pak v Paříži například působil i Picasso nebo Alfons Mucha.

Krom Louvru, Musée d’Orsay a Centre Georges Pompidou, které jsou pro všechny milovníky umění i „amatéry“ povinností, doporučujeme navštívit některé z menších, specifických muzeí. Romantici nevynechají Musée de la Vie Romantique, Musée Marmottan Monet nebo Musée Rodin, milovníci exotických kultur navštíví Musée du Quai Branly a Institut du monde arabe a pro ty, kteří už viděli vše, doporučujeme navštívit muzeum kanalizací (Musée des Égouts), muzeum padělků (Musée de la contrefaçon) nebo muzeum brýlí (Musée Pierre Marly).

Paříž je plná i všelijakého pouličního umění, na to doporučujeme zabrouzdat na internet a zaplatit si místního průvodce, který vám ukáže to nejlepší z moderního street artu.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Francouzské Švýcarsko + MONT BLANC
11. – 15. 7. 2024

Další zájezdy

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pariz/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024