Desetidolar, čtvrťák, niklák, cent aneb Jak se bezpečně vyznat v platidlech USA? 2. díl

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 6. 2019 • Přečteno 6884x

V 1. díle našeho mini seriálu o platidlech USA jsme se společně podívali na zoubek mincím. A v 2. díle se pro změnu zaměříme na bankovky.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Víte, že…

Veškeré americké mince a bankovky, které kdy byly vyraženy a vydány, platí dodnes. Prvopočáteční emise však mají vysokou sběratelskou hodnotu a v běžném peněžním oběhu se s nimi prakticky nesetkáte.

Odborníci mají nepochybně pravdu, když říkají, že barvy mají rozhodující vliv na vzhled každého produktu a jsou určující pro to, jaké emoce vyvolává. Tím pádem by ale „zelené papírky“ ze Spojených států měly automaticky uklidňovat a navozovat pocit harmonie. Jenže ve skutečnosti právě podobné zabarvení těchto bankovek do zelena vede k jejich časté záměně, což i z jinak klidného cestovatele může rázem učinit turistu-neurotika.    

Pro pochopení toho, proč jsou americké dolarovky zelené, je třeba vrátit se zpět v čase do poloviny 19. století, tedy do období před vypuknutím občanské války v Americe. V té době zajišťovalo tisk měny několik různých veřejných i soukromých bank.

Logicky se tak jednotlivé papírové dolary nezřídka lišily, především velikostí a hodnotou, což usnadňovalo jejich masivní padělání. Stačilo například vyškrábat inkoust a přepsáním pak stvořit bankovku vyšší nominální hodnoty nebo si bankovky jednoduše vyfotografovat a následně jejich fotografie vydávat za skutečné peníze.

Odhalit profesionálně vyrobené padělky je stále náročnější Odhalit profesionálně vyrobené padělky je stále náročnější

Přítrž této bezmezné lidové tvořivosti a fantazii učinila až vláda Spojených států amerických, když v roce 1861 začala vydávat jednotnou měnu. Nově tak byla přípustná pouze barevná kombinace zeleného a černého inkoustu. A jelikož černobílá fotografie nedokázala zelenou barvu zachytit, padělání bankovek se tím prakticky znemožnilo.    

Od jejich vzniku v roce 1861 až do současnosti byly americké bankovky vydávány celkem 11 emisními systémy. A řadu lidí překvapí, že i ty nejstarší dolary jsou dodnes platné. Na druhou stranu to ale neznamená, že by jimi bylo možné běžně platit.   

Dolarové bankovky pod drobnohledem

V roce 1928 se papírové dolary zmenšily na 156 x 66 mm a tento zmenšený rozměr už jim také zůstal. A aby bylo padělání co možná nejvíce ztíženo, doplnily zelenou barvu rovněž tóny oranžové a fialové.

Materiál na jejich výrobu je tvořen ze 75 % bavlnou a ze zbylých 25 % lnem. Objevit se v něm však mohou i příměsi dřevitých vláken, klihu, chloridu hlinitého či třeba melaminformaldehydové pryskyřice. Právě díky použitému materiálu jsou bankovky na omak nezaměnitelné, pevné a tuhé. 

Ve Spojených státech se lze setkat s bankovkami, které mají hodnotu $1, $5, $10, $20, $50 nebo $100 a které tiskne Úřad pro rytecké práce a tisk (angl. Bureau of Engraving and Printing), jenž je součástí amerického ministerstva financí. V minulosti však existovala třeba i 10 000 bankovka, která však byla vytištěna naposledy v roce 1944.

Bankovka 100 dolarů – dolarovka nejvyšší nominální hodnoty

Také pro první emisi stodolarovky v roce 1862 byl typický kombinovaný papír (bavlna/len), zelená tisková barva a jemná liniová kresba. Na aversu bankovky je v čísle v levém dolním rohu napsáno „USA 100“ a na kabátě Benjamina Franklina stojí „United States of America“. Právě vyobrazením slavného státníka a vynálezce si vysloužila mnohá slangová označení, například benjamin, benji, franklin, frank, ben, případně c-note (písmeno „c“ odkazuje k římské číslici sto).  

Spolu s desetidolarovkou je to jediná bankovka, na níž nebyl uplatněn portrét prezidenta. Výjev na rubové straně stodolarovky představuje Independence Hall, historicky významnou budovu ve Philadelphii a dějiště důležitých událostí v dějinách USA.

Podle odhadů se dvě třetiny stodolarovek, které patří mezi nejpadělanější bankovky světa, nacházejí mimo území USA. Mezi nejzdařilejší padělky pak patří ty, jež byly natištěny v Severní Koreji. Falešné stodolarovky byly dokonce tak dokonalé, že je dokázali identifikovat pouze znalci z Federální rezervní banky USA.

Inovovaná $100 bankovkaInovovaná $100 bankovka

Bankovka 50 dolarů – barvami hrající platidlo

S padesátidolarovkou je neodmyslitelně spjat někdejší prezident Ulysses S. Grant (odtud také přezdívka Grant), o němž se říká, že trpěl tónovou hluchotou a rozeznal od ostatních pouze jednu píseň. Byl to song Yankee Doodle. Na rubové straně je viditelná neoklasicistní budova ve Washingtonu D.C. – Kapitol USA.

V roce 2004 dostala nový barevný kabát a vedle tradiční zelené se zahalila také do červené, modré a žluté.

Portrét na $50 bankovce patří U. GrantoviPortrét na $50 bankovce patří U. Grantovi

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Bankovka 20 dolarů – slavné politické tváře i Bílý dům

Na platidle s hodnotou $20 se do dnešní doby vystřídala řada známých politických tváří Spojených států. Ještě stále lze prohlašovat, že dvacetidolarová bankovka vyobrazuje na lícové straně 7. amerického prezidenta Andrew Jacksona. Už příští rok jej však měla vystřídat dáma – černošská bojovnice proti otrokářství Harriett Tubmanová.

Jak se však ukazuje, pod administrativou amerického prezidenta Trumpa se tak rozhodně nestane. Trump už totiž od počátku své prezidentské kampaně prohlašoval, že vyobrazení Tubmanové na dvacetidolarovce rozhodně nepodpoří.

Naposledy se žena na americké bankovce objevila v letech 1891–1896. Byla jí manželka prvního amerického prezidenta Martha Washingtonová.    

Na rubové straně této bankovky, o níž se hovoří jako o nejbezpečnější americké bankovce, i nadále zůstává Bílý dům. I dvacetidolarovka byla opatřena novými bezpečnostními prvky, jako je vodoznak, plastikový proužek s nápisem „USA TWENTY“ nebo postupně se měnící barvy.

Životnost dvacetidolarovky činí v průměru 55 měsíců od uvedení do oběhuŽivotnost dvacetidolarovky činí v průměru 55 měsíců od uvedení do oběhu

Bankovka 10 dolarů – jediná s obráceným portrétem 

Také podoba desetidolarovky se od roku 2020 radikálně změní. Při příležitosti stého výročí přijetí 19. dodatku americké ústavy, jenž zaručuje ženám volební právo, na bankovce vystřídá prvního ministra financí Alexandra Hamiltona žena. Tou první by měla být Sojourner Truthová, afroamerická abolicionistka a bojovnice za ženská práva.

Na rubové straně desetidolarové bankovky je vyobrazena budova Ministerstva financí ve Washingtonu. Nejpopulárnější sérií je ta z roku 1901, kdy byl jejím hlavním motivem americký bizon.   

Desetidolarovku zcela ovládl LincolnDesetidolarovku zcela ovládl Lincoln

Bankovka 5 dolarů – Lincoln, kam se podíváš

Na obrázku pětidolarové bankovky je již od roku 1914 slavný a přísný fousatý prezident Abraham Lincoln (dříve to byl Alexandr Hamilton) a na té druhé straně stojí Lincolnův památník vystavěný v letech 1915–1922.

Při bližším pohledu na její zadní stranu si v křoví pod památníkem zkuste povšimnout čísla 172. Někteří se domnívají, že jde jen o optickou iluzi vytvořenou listy, a další nevidí vůbec nic. A jak jste na tom vy, už jste si pětidolarovku pořádně prohlédli?   

Nápis Věříme v boha (angl. In God We Trust) byl na bankovku přidán v roce 1964. Zpočátku se pětidolarovce přezdívalo fin, což bývalo židovské označení pro číslovku pět.

A. Lincoln se na pětidolarovce objevuje od roku 1914A. Lincoln se na pětidolarovce objevuje od roku 1914 

Bankovka 2 dolary – téměř neznámá vzácnost

Málokdo ví, že v Americe existuje také dvoudolarová bankovka, jež byla poprvé vydána v roce 1862. V oběhu totiž není natolik rozšířená a známá jako ostatní americké bankovky.

Od počátku nesla portrét prvního ministra financí Alexandra Hamiltona, jehož tvář si dnes lidé spojují spíše s desetidolarovou bankovkou. Pár let nato Hamiltona vystřídal Thomas Jefferson, který už na ní rovnou zůstal.

$2 bankovka – unikát, kterých je v oběhu minimálně$2 bankovka – unikát, kterých je v oběhu minimálně

Bankovka 1 dolar – nejpoužívanější „zelený papírek“ 

Bezesporu nejpoužívanější bankovce mnozí Američané neřeknou nijak jinak než george. První jednodolarová bankovka byla vytištěna již v roce 1862 a nesla portrét ministra financí Salmona P. Chase. Později jej však nahradila podobizna prvního prezidenta Spojených států George Washingtona.

Nejpoužívanější bankovce se přezdívá georgeNejpoužívanější bankovce se přezdívá george

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/desetidolar-ctvrtak-niklak-cent-aneb-jak-se-bezpecne-vyznat-v-platidlech-usa-2.-dil/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024