Desetidolar, čtvrťák, niklák, cent aneb Jak se bezpečně vyznat v platidlech USA? 1. díl

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 6. 2019 • Přečteno 20035x

Platební karta vás vždy nezachrání, proto je dobré mít s sebou pohotovostní zásobu dolarů. Může se v nich cizinec vůbec vyznat? Může.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Víte, že…

Mincovna Spojených států v minulosti přijala návrh Susan B. Anthonyové na výrobu jednodolarových mincí jako náhrady za jednodolarové bankovky. Tímto krokem mohla ušetřit 50 milionů dolarů za tisk. Veřejnost však realizovanou změnu nesla nelibě, a navíc se dolarovka silně podobala čtvrtdolaru. Mincovna je tak razila pouze v letech 1979–1981 a pak znovu v roce 1999. 

Také patříte k těm, kteří na internetu sjíždějí nejrůznější tipy, jak zlepšit svou paměť? Pak jste dost možná narazili i na „penny memory test“ (paměťový test centu), v rámci něhož se vám zobrazí skupina několika obrázků této běžné americké mince. Přestože jste ji už několikrát viděli, najednou nedokážete určit, která je ta pravá. I vy se však můžete v hotovostním oběživu spolehlivě vyznat, jen musíte vědět, jak americké mince vypadají. A s tím vám rádi pomůžeme. 

Ještě než se budete moci vydat na shopování v USA a utratit své peníze za zážitky, suvenýry, místní jídla aj., určitě nezapomeňte na včasnou směnu peněz a zajištění pohotovostní zásoby.

Pokud by se totiž například stalo, že vypadne platební terminál nebo vás zradí platební karta, vědomí, že můžete sáhnout do „železných zásob“, vás spolehlivě uklidní.

Na výměnu peněz až na místě nespoléhejte. Američané žijí ve světě elektronických peněz a na směnárny tu tak příliš často nenarazíte.

Dolarové mince pod drobnohledem

Nejstarším americkým dolarem vydaným pro peněžní oběh byla stříbrná mince z roku 1794. Hodnota mince není uvedena v ploše, nýbrž v hraně, na níž je vyražen nápis ONE DOLLAR OR UNIT HUNDRED CENTS.

Název americkým dolarům daly jáchymovské tolary, masivní stříbrné mince, které byly pojmenovány podle údolí Thal, kde bylo stříbro na výrobu mincí objeveno.

Inspirací pro název dolaru byl jáchymovský tolar Inspirací pro název dolaru byl jáchymovský tolar

Oběhové mince jsou raženy v nominálních hodnotách 1, 5, 10, 25 a 50 centů a 1 dolar (ten je však relativně zřídka užívanou mincí). Razí je Mincovna Spojených států (United States Mint), jež náleží k nejprestižnějším a nejvýznamnějším světovým mincovnám.

Jednotlivé mince se odlišují zejména tematicky laděnou rubovou stranou, přičemž až na jednu výjimku mají všechny stříbrnou barvu. Vyvedený v zářivé mědi je pouze cent.

Každá z mincí získala v průběhu času také svou přezdívku. Tak například pěticentová mince se označuje také jako nickel (česky niklák), to podle materiálu, z něhož byla vyrobena. Pětadvaceticentové minci se zase říká quarter (česky čtvrťák) atd.  

Mincovna, která razí oběhové mince pro Spojené státy americkéMincovna, která razí oběhové mince pro Spojené státy americké

Hodnotu mincí neusuzujte na základě jejich velikosti. Pro představu, pěticentová mince je větší než deseticentová. Ze začátku vás může rovněž zmást fakt, že hodnota, kterou mince vyjadřuje, není vyznačena číslem, nýbrž slovy.

A aby toho nebylo málo, například v případě deseticentové mince, jíž se anglicky říká dime, nenajdete očekávané slovní spojení ten cents, nýbrž one dime.

Na deseticentové minci stojí nápis ONE DIME Na deseticentové minci stojí nápis ONE DIME  

V téměř každém americkém filmu se najde postava, která má v zadní kapse kromě průkazu totožnosti a zmačkaných bankovek i několik čtvrťáků (mincí v hodnotě 25 centů). I vám se tak jistě bude pár čtvrťáků, které lze vhodit do parkovacího automatu nebo třeba do automatu na colu či sušenky, náramně hodit.  

Jednodolarová mince se razí ve zlatém i stříbrném provedeníJednodolarová mince se razí ve zlatém i stříbrném provedení

Mince 1 dolar – nejméně oblíbená mince  

Jednodolarová mince se razí ve zlatém (jde však o slitinu mědi a mosazi) i stříbrném provedení. Její průměr je 26,5 mm, tloušťka 2 mm a hmotnost 8,1 g. Razí se v mnoha různých verzích. Základní verze vyobrazuje indiánku z kmene Šošonů, známou pod jménem Sacagawea.

Samozřejmě nemůžou chybět ani mince zachycující zesnulé prezidenty, a to v pořadí, v jakém zastávali svůj úřad. Na rubové straně pak bývá ražena buď socha Svobody, nebo motivy upozorňující na přítomnost indiánských kmenů a kultury na území Spojených států amerických.

Písmeno na minci označuje mincovnu, která minci vyprodukovala (S = San Francisco, W = West Point, P = Philadelphia atd.).

Na líci stříbrné padesáticentovky je zachycen 35. prezident USANa líci stříbrné padesáticentovky je zachycen 35. prezident USA

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Mince 50 centů – half dollar, padesáticent    

I tato mince je vyrobena z mědi a niklu. Její průměr činí 30,61 mm a hmotnost 11,34 g. Jelikož je ale o ni mezi lidmi obecně malý zájem, drží se stále v oběhu ta s motivy z roku 1964. Na rubové straně je tvořena státní pečetí obkrouženou 50 hvězdami. Lícní stranu pak zdobí portrét J. F. Kennedyho.

Hranu čtvrťáku zdobí 119 vrypůHranu čtvrťáku zdobí 119 vrypů

Mince 25 centů – quarter, čtvrťák

I takzvaný čtvrťák se vyrábí z mědi a niklu. V průměru má mince 24,26 mm a váží 5,67 g. Zatímco na lícní straně je trvale umístěn portrét George Washingtona, rubová strana prochází několikrát ročně proměnou. Mincovna se totiž zavázala, že na mincích této nominální hodnoty každoročně vyobrazí 5 různých národních parků (celkem pak 56 parků). Poslední, tedy 56. mince této série, bude ražena v roce 2021.  

Přední strana deseticentu nese portrét prezidenta F. D. RooseveltaPřední strana deseticentu nese portrét prezidenta F. D. Roosevelta

Mince 10 centů – dime, deseticent

Na lícní straně této stříbrné mince o průměru 17,91 mm a hmotnosti 2,27 g je zachycen portrét Franklina D. Roosevelta. Rubová strana zobrazuje pochodeň umístěnou mezi olivovou a dubovou větev. Přezdívka dime má původ ve francouzštině, kde slovo dîme označuje desátek či desetinu.  

Na přední straně pěticentu je vyobrazen Thomas JeffersonNa přední straně pěticentu je vyobrazen Thomas Jefferson

Mince 5 centů – nickel, niklák, pěticent

Pěticent je rovněž z mědi a niklu, v průměru má 21,21 mm a váží 5 g. Na rozdíl od ostatních mincí je však hrana této mince hladká. Přední straně dominuje portrét Thomase Jeffersona, zadní pak od roku 2006 vyobrazuje Jeffersonovo sídlo v Monticellu.

Americká mince s nejnižší nominální hodnotou má barvu mědiAmerická mince s nejnižší nominální hodnotou má barvu mědi

Mince 1 cent – penny

Americká mince s nejnižší nominální hodnotou je vyrobena ze zinku pokovaného mědí. Právě měď tak stojí za její typickou načervenalou barvou. Průměr mince činí 19,05 mm a váha je 2,5 g. Lícní strana patří portrétu Abrahama Lincolna, na rubové straně je pak od roku 2010 vyobrazen ochranný štít.

V připravovaném 2. díle tohoto článku se už v neděli dozvíte také podrobnosti o amerických bankovkách!

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/desetidolar-ctvrtak-niklak-cent-aneb-jak-se-bezpecne-vyznat-v-platidlech-usa-1.-dil/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024